1 can daha kurtaralım

Ülkemizde akraba evliliğini engelleyemediğimiz sürece bu tür üzgün kareler hayatımızda olmaya devam edecektir. Bundan dolayı sma hastalığını azaltmak istiyorsak akraba evliliğini engellememiz lazım. Çünkü sma hastası olan çocukların anne babası %90 95 (örnek ama gerçek olan sayı bu civarlarda) gibi ciddi bir oranda arkaba evliliği ile çocuğu doğurmuş.

Hangi bilgi doğru? Lütfen konu hakkında bilgisi olan varsa bizi de bilgilendirsin. Benim kısa araştırmam ile bulduklarım bunlar.

Ama dediğiniz gibi akraba evliliğinde hastalığın oluşma ihtimalinin arttığı söyleniyor. Ancak SMA hastası çocukların yüzde 90 95 oranının kaynağı var mı? Lütfen bunu belirtirsek sevinirim.

Screenshot_26.png

Screenshot_27.png

Son düzenleme:
Arkadaşlar twitter'da da farklı IBAN verip milleti dolandırmaya çalışanlar var. Lütfen sadece Haluk Tatar beyin canlı yayının açıklama kısmındaki IBAN'a yollayın. Ailenin bağış almak için farklı yerlerden açtığı sayfalar mevcut. Ancak tavsiyem sadece Haluk Tatar beyin vermiş olduğu IBAN'a yollayın.

Kendi kanalına gelen bağış yardımlarının da destek kampanyasına ekleneceğinin sözünü verdi.

Lütfen bilmediğiniz veya güvenmediğiniz, kim olduğu belli olmayan ve sadece IBAN verip destek isteyenleri dikkate almayın.

Dolandırıcılara bilmeden para yollarsanız ne yapılabilir bilemiyorum ama önce bankanızı arayıp oradan yardım almaya çalışabilirsiniz.

Hangi bilgi doğru? Lütfen konu hakkında bilgisi olan varsa bizi de bilgilendirsin. Benim kısa araştırmam ile bulduklarım bunlar.

Ama dediğiniz gibi akraba evliliğinde hastalığın oluşma ihtimalinin arttığı arttığı söyleniyor. Ancak sma hastası çocukların yüzde 90 95 oranının kaynağı var mı? Lütfen bunu belirtirsek sevinirim.

Eki Görüntüle 765605

Eki Görüntüle 765613

Vallahi doğruyu söyleycem bu bilgiler benim babamın bilgileri, babam çok haber okuyan ve dokturlukta eğitim almış birisi olduğundan dolayı ona güvenip az önce yazdığım mesajı yazdım.
(Şimdi bazıları diyecek babana suç atma vb. hem haklısınız hem haksızsınız. Ben bu konuda fazla araştırma yapmadım sadece babamın ve haberlerdeki bazı bilgiler üzerine bu mesajı yazdım. Yani fazla araştırma yapmadım sonucundada yanlış bilgi verdim. İkinci olarak babamın ile benim arasındaki ilişkiyi sanki annemmiş gibi karışıp babana suç atma vs. demezseniz sevinirim.)

Devletimiz hem yardım etmiyor hem de üstüne "#bizbize..." Adı altında halkı sömüren bir kampanya başlatıyor. Oldukça ironik.

Arkadaşlar twitter'da da farklı IBAN verip milleti dolandırmaya çalışanlar var. Lütfen sadece Haluk Tatar beyin canlı yayının açıklama kısmındaki IBAN'a yollayın. Ailenin bağış almak için farklı yerlerden açtığı sayfalar mevcut. Ancak tavsiyem sadece Haluk Tatar beyin vermiş olduğu IBAN'a yollayın.

Kendi kanalına gelen bağış yardımlarının da destek kampanyasına ekleneceğinin sözünü verdi.

Lütfen bilmediğiniz veya güvenmediğiniz, kim olduğu belli olmayan ve sadece IBAN verip destek isteyenleri dikkate almayın.

Dolandırıcılara bilmeden para yollarsanız ne yapılabilir bilemiyorum ama önce bankanızı arayıp oradan yardım almaya çalışabilirsiniz.
kesinlikle dikkat edin çünkü gerçekten yardım edenler dışında bir o kadarın 10 20 misli kadar dolandırmaya çalışanda var.

Bi miktar bağış yaptım ama 7 Aralık'ta hesaba ulaşacak. Sağolasın kardeşim sende tüm çabaların için.
Sorun değil hocam. Çok EFT yapan var. Ben de EFT yaptım. Dekontu değil ama ekran görüntüsünü canlı yayındaki maile'e attım. Ama atılmasa da sorun olmaz sonuçta yardım gidiyor olacak.

Rica ederim hocam. Desteğiniz için asıl sizler teşekkürü hak ediyorsunuz. Sağ olasın.
Devletimiz hem yardım etmiyor hem de üstüne "#bizbize..." Adı altında halkı sömüren bir kampanya başlatıyor. Oldukça ironik.
Bu tarz gündeme gelen her durumda zaten devletin eksikliği ortaya çıkıyor. İnsanlar bu hastalığı öğrenmeye çalışıyor ve neden devlet bu konuda bir şeyler yapmıyor diye sorguluyor. Bununla birlikte bir çocuğumuzun hayatının da kurtulma ihtimali oluşuyor. Yani her 2 açıdan da faydalı olduğundan destek olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Sağlık Bakanlığının da bu konularda çalışmaları varmış. Konuya çok hakim olan ve sık takip eden birisi olmadığım için bu konularda pek bilgim yok. Gelişmelerden haberdar değiliz.

Anladığım kadarıyla evlilik öncesi yapılması gereken testler yapılırsa SMA doğum oranının düşmesi mümkün olabilirmiş.

"Çocuğumuz olana kadar SMA taşıyıcısı olduğumuzu bilmiyorduk"​

Genetik tarama testlerinin önemine de değinen Demir, "SMA, hem anne hem de babanın taşıyıcı olduğu durumlarda görülüyor. Ben ve eşim SMA hastalığı taşıyıcısıyız ama çocuğumuz olana kadar taşıyıcı olduğumuzu bilmiyorduk." diye konuştu.

Özel olarak test yaptırılmazsa SMA taşıyıcılığının bilinmesine imkan olmadığına dikkati çeken Demir, şunları kaydetti:

"Eğer evlilik sürecinde SMA testi de yapılırsa, anne baba adayları taşıyıcı olup olmadıklarını bilecekler. Böylelikle tüp bebeğe benzer bir yöntem olan Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) yöntemi ile sağlıklı bir çocuk sahibi olabilirler. Akraba evlilikleri SMA riskini daha da artırıyor ama hastalığın tek sebebi bu değil. Örneğin; eşimle ben akraba değiliz ama hasta bir çocuğumuz var.

İnsanların sağlıklı çocuklarının olması da risk grubunda olmadıkları anlamına gelmiyor. İlk iki çocuğu sağlıklı olup, diğer çocuğu SMA hastası olabilen insanlar da var. Bu konuda devletten beklentimiz, talebimiz, evlilik veya gebelik öncesinde SMA tarama testinin yapılarak ailelere taşıyıcılıkları varsa bildirilmesi ve PGT yöntemine yönlendirilmeleri."

Toplam 1200 tane SMA Tip 1 hastası çocuğumuz varmış. Bu bilgiyi canlı yayında SMA hastası çocuğumuzun annesi yaptı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2 milyon 132 bin Euro tedavi ücretiymiş. Şu an hasta çocuğun annesi bunu söyledi. 😳😔

Yani 20 trilyon 161 bin 439 Türk Lirası yapıyor.

Bir tedavi nasıl bu kadar pahalı olabilir.

Son düzenleme:
Tip 1 sma hastaları çocuk sahibi olacak kadar yaşayamaz Max 4, ölürler akraba evliliği demek komik olur. Tip 2 sma hastaları çocuk iken ölürler. Tip 3 ergenlik yaşlarında ortaya çıkar, tip 4 30-60 yaş aralığında ortaya çıkar şimdi siz nasıl bir hasta için bağış topluyorsunuz, bebek yaşta bir sma hastasını yaşatmak için 1 milyar dolar lazım ilacın tek dozu 350000$ adı da nusinersen doz 6 ayda bir yapılıyor diye biliyorum

Tip 1 sma hastaları çocuk sahibi olacak kadar yaşayamaz Max 4, ölürler akraba evliliği demek komik olur. Tip 2 sma hastaları çocuk iken ölürler. Tip 3 ergenlik yaşlarında ortaya çıkar, tip 4 30-60 yaş aralığında ortaya çıkar şimdi siz nasıl bir hasta için bağış topluyorsunuz, bebek yaşta bir sma hastasını yaşatmak için 1 milyar dolar lazım ilacın tek dozu 350000$ adı da nusinersen doz 6 ayda bir yapılıyor diye biliyorum

Tedavisi var görünüyor. Ama ücret çok yüksek.

Onaylı kullanımının henüz bir yıllık geçmişi bulunan yeni bir ilaç, genetik bir hastalık olan Spinal Musküler Atrofi (SMA)’nın en ağır seyreden formu Tip 1’de çok umut verici sonuçlar sağlıyor. Yaşam beklentisini yükseltirken hastanın solunum cihazına bağımlılığını azaltıyor, hareket kabiliyetini artırıyor. Yeterince erken uygulanabildiğinde bebeklerin tamamen normal bir hayat sürme şansını yakalaması bile mümkün oluyor. İlacın adı Zolgensma, akıl almaz bir fiyat biçilen tedavide kullanılan ilacın patent sahibi ise AveXis, dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden Novartis bünyesinde bir şirket.

Yeni konular

Geri
Yukarı