1 dolar kaç TL olmalıydı?

En basitinden teknoloji veya otomotiv sektörü. Doların 1 TL olduğunu düşün. Asgari ücretin azalacaktı o kesin. Ama alım gücün artar. Ancak yerli teknoloji sektöründe üretimimiz yok denecek kadar az. Alım gücün arttığından insanlar alışverişe yönelecek. E biz üretmiyoruz, o zaman ithalat kat kat artacak. Sizce bu kısa vadede olmasa bile uzun vadede faydalı bir şey mi? Dolar TL ile eşit seviyelere eşitleyebilirsek yerli üretimi destekleyip dev teknoloji şirketlerine sahip olmamız gerekli ki ithalat

Ancak yerli teknoloji sektöründe üretimimiz yok denecek kadar az. Alım gücün arttığından insanlar alışverişe yönelecek.
İnsani şartlarda yaşamamayı benimsemek çok saçma. Satın alabiliyor olman bir şeyler üretmene engel olmaz. Ne yani Amerikalılar, Samsung marka telefon alamıyor diye mi Apple ürettiler? Almanya Renault veya Peugeot alamıyor diye mi Mercedes veya BMW ürettiler? Siz maalesef bu düzene alışmışsınız...

İnsani şartlarda yaşamamayı benimsemek çok saçma. Satın alabiliyor olman bir şeyler üretmene engel olmaz. Ne yani Amerikalılar, Samsung marka telefon alamıyor diye mi Apple ürettiler? Almanya Renault veya Peugeot alamıyor diye mi Mercedes veya BMW ürettiler? Siz maalesef bu düzene alışmışsınız...
Valla ne yaşıyorsunuz hocam? Gerçekçi olun. O markaların bu hale gelmesi birkaç sene mi sürdü sanıyorsunuz? Şuan gerçekten alınabilir bir markamız var mı? Şimdiki en ideali 5 TL seviyesi dedim. Sizin bahsettiğiniz şeylerin gerçekleşmesi için daha yıllarımız var.

Ne olduğundan ziyade ne kadar değiştiği önemli. 10 yıl önce 10 lira olsa da 2 lira olsa da bu kadar oynamazdı, 10 yıllık oynama yüzde olarak tek hanelerde olurdu.

Şuan gerçekten alınabilir bir markamız var mı?
Yıllardır 1 dolar 1 TL'ye eşit değil, kaç marka çıkarabildiniz? Sizin düşünceniz, "dolar 1 TL olursa üretim olmaz" ama bu doğru değil. Aksine teknolojik ürünlere daha kolay erişebilirsek daha rahat üretim yapabiliriz. Tarımda verimlilik artar, istihdam artar, üretim artar her şey artar kısacası. Elbette asgari ücret de birim olarak düşecek ama alım gücü olarak artacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı