1 dolar kaç TL olmalıydı?

Canına okunmamış ekonomilerden örnekler:
Screenshot_20211207-215146.jpgScreenshot_20211207-215121.jpg
Ne olduğunu siz biliyorsunuz:
Screenshot_20211207-215203.jpgScreenshot_20211207-215217.jpg

Yıllardır 1 dolar 1 TL'ye eşit değil, kaç marka çıkarabildiniz? Sizin düşünceniz, "dolar 1 TL olursa üretim olmaz" ama bu doğru değil. Aksine teknolojik ürünlere daha kolay erişebilirsek daha rahat üretim yapabiliriz. Tarımda verimlilik artar, istihdam artar, üretim artar her şey artar kısacası. Elbette asgari ücret de birim olarak düşecek ama alım gücü olarak artacak.
Bizim düşüncemiz :D Şimdiden benim hakkımda önyargılı olmaya başladınız. Kaç marka çıkarabildiniz diyorsunuz. Ben mi yönettim ülkeyi? Bana değil onu baştakilere söyleyeceksiniz. Ayrıca cidden sizce insanımız çok daha ucuz ve zahmetsiz bir şekilde kendini kanıtlamış markaların ürünlerini mi alır yoksa kendisi mi üretmeye çalışır? Bu haldeyken bile en ufak bir durum olsa fırsatçılık yapan insanlarımızdan bahsediyoruz. Tabii ki birkaç kişi çıkacaktır gerçekten üretmek isteyen. Ancak üretmeye başlasa bile kendi adını duyurması için yıllar gerekli.

Türkiye zamanında parasal genişlemeye gitmediği için yaşadığı 2. krizde ekonomisi patladı. Doların çok düşük olması demek ithal ürün demek. Nike ayakkabı giymek varken kimse gidip kardeşler kunduranın ürettiği spor ayakkabıyı giymez. Bunun da önüne geçmek için ek vergilendirmeler ve biraz pahalı dolar lazım. O yüzden ben 2.5-3 TL civarında uygun olacağını düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı