1 haftadır çeşitli mavi ekran hataları alıyorum

miabyte

Hectopat
RAM
Kingston Hyperx Predator 32 GB (2x16) 3000 MHz DDR4 CL15 HX430C15PB3K2/32 R
SSD veya HDD modeli
Samsung 1TB 970 EVO M2
Ekran kartı
Asus Nvidia RTX 2070S
Anakart
Asus ROG STRIX Z390-H GAMING
İşlemci
INTEL Core i9 9900KF 3.60GHz 16MB Önbellek 8 Çekir
Merhaba, öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ne yapacağım hiç bilmiyorum. Elimden geldiğince aklıma gelen bilgileri de buraya aktarayım istedim.
Elimdeki PC'yi 2 sene önce toplamıştım. 2 yıldır gıkını çıkarmadan çalışıyordu. Her şey mükemmeldi, 7-8 saniyede açılıyordu bebek gibi her şey. 2 aydır PC 30-40 saniyede açılmaya başladı, fakat pek umursamadım. Ki bu durumun şu anki sorunla ilgisi var mı emin değilim.

Her şey sanırım bir güncelleme ile başladı. 1 hafta önce civarı başladı, ekran kartı güncellemesi gelmişti, ben de her zamanki gibi görür görmez güncelledim. (bu süreçte elimden geldiğince bilgisayardaki her şeyi güncelledim yıllardır, zaten hemen hemen her şeyim lisanslı o yüzden her şey ya otomatik güncelleniyor ya ben ayda 1 elden geçiriyorum). Ekran kartını güncelledim, akşam üstü PUBG oynadım ve 1 saat civarı oyunun ortasındayken bir anda mavi ekran verdi ve sonra bilgisayar kapandı kendi kendine. Bu mavi hata "MEMORY_MANAGEMENT" olandı. Biraz korkarak geri açtım bilgisayarı, oyuna döndüm herhangi bir şey yaşamadım. Ertesi gün bilgisayar daha açılalı 10 dakika olmuştu, benim başlangıçta programım neredeyse yok, tertemiz boş haldeydi. Spotify'dan müzik açtım 5 dakika falan sonra tekrar MEMORY_MANAGEMENT mavi ekranı geldi. Arkada hiç ağır veya enteresan bir şey çalışmazken. Daha sonra bu forumdaki çözümlere baktım, Memory diagnostic çalıştırın denmiş. Aslında MEMORY_MANAGEMENT hatasını araştırınca ekran kartı güncellemesinde oluşabilen bir şeyler çıkıyor, Memory diagnostic RAM için olan birşeymiş yine de denedim. Ve hata çıktı. Daha %1 bile olmadan donanımsal hata buldu. RAM'lerin slotlarını değiştire değiştire gece yarısına kadar bu testi yapıp durdum. 2 adet 16 GB RAM var, 1 ve 3. slotta duruyor. RAM'lerin ikisi de 1. slotta iken tek başına, hiçbir hata almıyorum. RAM'lerden herhangi biri 1'deyken diğerini 2 ya da 3'e takarsam donanımsal hata diyor. (bu arada RAM'ler çalıştığı için ve garanti devam ettiği için ASUS'u arayıp anlattım, uzun uzun soru cevap aşamasından sonra anakartı teknik servise gönderebileceğimi söylediler fakat istersem önce bir format atıp kontrol etmemi önerdiler)

Bu süreçte içimde yine bir şüphe olduğu için ekran kartını bir önceki sürüme geri düşürdüm, bir de o şekilde test ettim fakat değişmedi. Derken, ertesi gün Udemy de video izlerken, (sadece 1 sekmeli bir tarayıcı açık iken) mavi ekran geldi tekrar ve reset attı fakat bu mavi ekran başka. SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION. Bu daha virüs malware odaklı bir hata gibi çıktı internette. Fakat bilgisayarı aldığım gün driverlardan sonra ilk işim Kaspersky kurmak oldu. Hala lisanslı, paranoyak olduğum için minimum ayda bir bazen 2 haftada 1 Full tarama yapıyorum. Crack program, dosya ve oyun falan zaten yok bilgisayarda. Virüs için ihtimal olduğunu zannetmiyorum. Burada ilgimi çeken farklı bir şey ise hem Microsoft Support kısmında bir Türk arkadaşımızın hem de bir forumda yabancı birinin bu hatayı sadece PUBG oynarken aldığını gördüm. Bende tarayıcıdayken çıktı tabii ama her şey bir ekran kartı güncellemesi ve PUBG ile başladı gibi. Daha sonra dün tekrar mavi ekran aldım bilgisayarı kullanmadığım bir sürede, açmıştım o sırada telefon çaldı daha hiç dokunmamıştım bir 10 dk geçince bomboş PC de mavi ekran çıktı MEMORY_MANAGEMENT olandan. Kasanın içinde 4 harici fan, ekran kartında 3 fan, 2 fanlı sıvı soğutma var, herhangi bir şeyin yandığını zannetmem. Zaten arada bir kontrol ediyorum hiç olağan dışı bir ısınma görmedim hem fiziksel olarak hem %lerine baktığımda. RAM'ler slot 1 de gayet hatasız çalıştığı için bozuk olduğunu düşünmüyorum. Bu arada Memory diagnostic te 2 RAM takılıyken donanımsal hata alıyorum fakat 2 RAM de takır takır çalışıyor gözüküyor hem BIOS'ta hem birkaç programda.

Edit: Bir kere de Watch Dog yazan bi mavi ekran gelmişti fakat o çok hızlı yüklenip kapattı bilgisayarı o yüzden fotoğrafını çekemedim. WatchDogs serisinden aklımda kaldı anca.

Not: Elimde USB olmadığı için bazı şeyleri deneyemedim. Bu akşam elime ulaşacak bir bellek, buradan gördüğüm şeylere dayanarak Memtest86 ve maalesef temiz format denemeyi düşünüyorum. Sonuç değişmezse sanırım anakartı servise yollayacağım. Evden çalıştığım için ve yedek bilgisayarım olmadığı için ne yapacağım bu halde hiç bilmiyorum.

Her türlü fikir ve yardıma açığım, gün içinde devamlı kontrol edeceğim ekstra bir bilgiye ihtiyaç varsa.🙏

Minidump : Minidump Linki (Dropbox)
Telefondan girdiğim için Düzenle kısmını bulamadım. Az önce Rufus tan usb hazırlarken mavi ekran verdi. Bunu ilk defa görüyorum. IRQL NOT LESS OR EQUAL. Gerçekten korkuyorum formatın ortasında da birşey okur yada formatta sonra da düzelmez boşuna yapmış olursam diye. Hiç umudum kalmadı..

Son düzenleme:
Keşke sorun yaşayan herkes sizin gibi olayın her detayını anlatarak yazsa. Bu tarz konularda bilgi alışverişi çok önemli oluyor. Neyse. Analize geçelim.

Sorun disk kaynaklı gözüküyor. Konu içeriğinde yazmış olduğunuz yazılarda zaten bunu destekler nitelikte.

Disk testi için HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan uygulayın. Sonuçlara ek olarak Health sekmesini paylaşın.

Bunun dışında dökümlerin iki tanesinde pffilter.sys sorun çıkarmış. Bu uzantı IObit Protected Folder uygulaması ile alakalı. Uygulamayı kaldırın. Umarım Disk sorununun sebebi bu uygulamanın Diski bozmuş olması değildir.

Son olarak BIOS'Unuzu 3006 sürümüne güncelleyin.

Keşke sorun yaşayan herkes sizin gibi olayın her detayını anlatarak yazsa. Bu tarz konularda bilgi alışverişi çok önemli oluyor. Neyse. Analize geçelim.

Sorun disk kaynaklı gözüküyor. Konu içeriğinde yazmış olduğunuz yazılarda zaten bunu destekler nitelikte.

Disk testi için HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan uygulayın. Sonuçlara ek olarak Health sekmesini paylaşın.

Bunun dışında dökümlerin iki tanesinde pffilter.sys sorun çıkarmış. Bu uzantı IObit Protected Folder uygulaması ile alakalı. Uygulamayı kaldırın. Umarım Disk sorununun sebebi bu uygulamanın Diski bozmuş olması değildir.

Son olarak BIOS'Unuzu 3006 sürümüne güncelleyin.

Keşke daha erken görseydim bunu. Bilgisayara format attım, her şey çözüldü fakat bilmediğimden IObit protected folderı falan her şeyi geri kurdum. En kısa zamanda onu tekrar kaldırıp BIOS'u güncellerim teşekkür ederim :)
Edit : Malesef az önce tekrar mavi ekran verdi, sadece Discord açıktı başka birşey yoktu. Service exception hatasıydı bu seferki. Format dahi attım, tüm driverlar programlar vs sıfır daha ne yapabilirim bilmiyorum gerçekten..

Son düzenleme:
Keşke daha erken görseydim bunu. Bilgisayara format attım, her şey çözüldü fakat bilmediğimden IObit protected folderı falan her şeyi geri kurdum. En kısa zamanda onu tekrar kaldırıp BIOS'u güncellerim teşekkür ederim :)
Edit : Malesef az önce tekrar mavi ekran verdi, sadece Discord açıktı başka birşey yoktu. Service exception hatasıydı bu seferki. Format dahi attım, tüm driverlar programlar vs sıfır daha ne yapabilirim bilmiyorum gerçekten..
Dökümleri paylaşın. Ek olarak ilk attığım mesajdaki adımları gerçekleştirin.

Dökümleri paylaşın. Ek olarak ilk attığım mesajdaki adımları gerçekleştirin.
Merhaba, USB bellek satın aldım Memtest yapabilmek için onu bekledim bir de işlerim vardı o yüzden anca yapabildim kusura bakmayın. Memtest sonucu felaket malesef :)Daha 4 parçalık testin ikincisinin yarısında 9 bin küsür hata çıktı. Daha sonra Fail verdi ve kapandı.
Test raporu şu şekilde : MemTest86
Hata şöyleydi: Memtest86 test has aborted due to too many errors

Merhaba, USB bellek satın aldım Memtest yapabilmek için onu bekledim bir de işlerim vardı o yüzden anca yapabildim kusura bakmayın. Memtest sonucu felaket malesef :)Daha 4 parçalık testin ikincisinin yarısında 9 bin küsür hata çıktı. Daha sonra Fail verdi ve kapandı.
Test raporu şu şekilde : MemTest86
Hata şöyleydi: Memtest86 test has aborted due to too many errors
Testi yaptığınız esnada X.M.P açık mıydı?

Ek olarak Disk için belirttiğim testleri de gerçekleştirir misiniz?

Testi yaptığınız esnada X.M.P açık mıydı?

Ek olarak Disk için belirttiğim testleri de gerçekleştirir misiniz?
X.M.P. dediğiniz overclock ise hiç bir parçada overclock işlemi yok açmadım hiç öyle birşey. Diskleri de yazmayı unutmuşum. Bahsettiğiniz programla quick scan kapalı olacak şekilde taradım, herhangi bir error bulmadı. Ama detaylı kurcalayınca 3 sorun fark ettim. Bende 4 disk var 2 SSD 2 Harddisk şeklinde. Harddisklerden ikisi de Airflow Temperature ile ilgili hatayı veriyor, 8 TB olan aynı zamanda Number of retired sectors hatasını da veriyor. 8 TB alalı 1 yıl bile olmadı daha. 1 TB olan ona kıyasla eski. Bana ilginç gelen bu health kısmında kendi ana diskimi göremiyorum. Yani C nin kurulu olduğu M2 girişli 1 TB SSD nin Health kısmı boş, taramadan sonra bile. Bomboş direkt.
Memtest ten gelen sonuç ta kafamı epey karıştırdı. Hiç yedek parçam olmadığı için ne düşünmem gerek bilmiyorum. Ya sorun Ramlerde değil de ram slotlarındaysa o yüzden rame ulaşamayıp hata verdiyse mesela? Öyle olamazmı?

Edit: Belirtmeyi unutmuşum. Harddiskler tamamen arşiv amaçlı. Yani hem sistem hem kullandığım programlar SSD lerin içinde kurulu. Harddisklerden birinde sadece çalıştığım bitirdiğim dosyalar ve fotoğraflar var. Diğerinde de çok oynamadığım ama boyutu büyük diye silmek istemediğim oyunlar. Yani oynadığım ana oyunlar bile SSD de. Bu iki disk tamamen bozulsa bile aslında işimin gücümün pc nin etkilenmemesi lazım , fark etmemem bile lazım o kadar kullanmıyor sayılırım.

Dosya Ekleri

• Harddisk 1.PNG
    Harddisk 1.PNG
    2,2 KB · Görüntüleme: 18
  • Harddisk 2.PNG
    Harddisk 2.PNG
    1,5 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Görev Yöneticisi > Performans > Bellek kısmından RAM'lerinizin çalışma hızını belirtir misiniz?

Bahsettiğiniz programla quick scan kapalı olacak şekilde taradım, herhangi bir error bulmadı. Ama detaylı kurcalayınca 3 sorun fark ettim. Bende 4 disk var 2 SSD 2 Harddisk şeklinde. Harddisklerden ikisi de Airflow Temperature ile ilgili hatayı veriyor, 8 TB olan aynı zamanda Number of retired sectors hatasını da veriyor. 8 TB alalı 1 yıl bile olmadı daha. 1 TB olan ona kıyasla eski.
Tüm disklerin health sekmelerini buraya atar mısınız ? M2 SSD hariç.
Bana ilginç gelen bu health kısmında kendi ana diskimi göremiyorum. Yani C nin kurulu olduğu M2 girişli 1 TB SSD nin Health kısmı boş, taramadan sonra bile. Bomboş direkt.
NVMe SSD'lerde genel bir hata bu. Bu disk için Health sekmesi yerine HD Sentinel ile Genel Bakış sekmesini paylaşmanız yeterli.
Memtest ten gelen sonuç ta kafamı epey karıştırdı. Hiç yedek parçam olmadığı için ne düşünmem gerek bilmiyorum. Ya sorun Ramlerde değil de ram slotlarındaysa o yüzden rame ulaşamayıp hata verdiyse mesela? Öyle olamazmı?
İlk cümlemde belirttiğim şekilde bellek hızınızı öğrenip buraya yazın. RAM hakkında gerçekleştirmeniz gereken adımları vereceğiniz bilgiye göre sunacağım.
Edit: Belirtmeyi unutmuşum. Harddiskler tamamen arşiv amaçlı. Yani hem sistem hem kullandığım programlar SSD lerin içinde kurulu. Harddisklerden birinde sadece çalıştığım bitirdiğim dosyalar ve fotoğraflar var. Diğerinde de çok oynamadığım ama boyutu büyük diye silmek istemediğim oyunlar. Yani oynadığım ana oyunlar bile SSD de. Bu iki disk tamamen bozulsa bile aslında işimin gücümün pc nin etkilenmemesi lazım , fark etmemem bile lazım o kadar kullanmıyor sayılırım.
Maalesef Disk bozuk olduğu zaman sisteme takılı olduğu sürece sorun çıkartıyor. Health sekmesi ve HD Sentinel sonuçlarından sonra Disk için de gerekli adımları paylaşacağım.

Disk 1 yazan görsel windowsun kurulu olduğu bahsettiğim disk, dediğiniz gibi burada gözüktü detayları diğer programda gözükmezken. Alttaki sağlığı %19 a inmiş olan da 1-1.5 yıllık harddisk.. İçini sadece depo/arşiv gibi kullanıyordum aslında neden bilgisayarı bozar anlamış değilim.. Aldığım yerde garanti ile ilgili de hiç birşey yazmıyor sanırım elimde patladığı ile kaldı.. Bugün tekrar mavi ekran aldım "Memory Management" ..
Edit: Daha 278 gün kullanabilmişim ve kalan ömrü 55 gün.. 1 TB lik SSD ile 28 TB yazmışım bana mısın dememiş, 8 TB lik harddiskle 7.88 TB işlem yapmışım hale bakın..☹️
Edit 2: Ramleri yazmayı unutmuşum. Ramler 2bin küsürlü bir hızdaydı, arkadaşımın önerisi üzerine biostan XMP ayarı açtım direkt profil1 seçti ve 3000 oldu ikisi de.

Dosya Ekleri

• Disk 1.PNG
    Disk 1.PNG
    80,9 KB · Görüntüleme: 12
  • Harddisk 8tb.PNG
    Harddisk 8tb.PNG
    76,3 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Dediğim gibi arızalı bir disk sisteme takılı olduğu sürece Windows içinde kurulu olmasa bile soruna sebebiyet verebiliyor. Arızalı olan ST8000 diskinizi bir süre sistemden ayırın. Ardından bu şekilde gözlemleyin.

Edit 2: Ramleri yazmayı unutmuşum. Ramler 2bin küsürlü bir hızdaydı, arkadaşımın önerisi üzerine biostan XMP ayarı açtım direkt profil1 seçti ve 3000 oldu ikisi de.
Bellek testi yapmadan önce mi yaptınız bu işlemi. X.M.P açık olduğu zaman Memtest86 doğru sonuçlar veremeyebiliyor. Eğer X.M.P açık şekilde yaptıysanız kapatık tekrar yapın. Eğer Memtest86 yaptığınız zaman X.M.P kapalıydıysa RAM'ler arızalıdır demektir.

Geri
Yukarı