1 haftalık su orucunun sağlığa zararı var mıdır?

Çok büyük oranda kas kaybın olur yag çok az yakarsın kilo vermekse amacın versen dahi sarkan deri olur önermem şu orucu ben yaptım şahsen pişmanım.

Konu hakkında bilgisizce yorum yapmayın.
Kas kaybı falan olmaz. Vücut ilk başta karbonhidrat yakar sonra yağ en sonda protein yakar. Aç kaldıktan çok uzun sürelerden sonra vücut protein yakımına başlar bu da acilen hastaneye gidilmesine işarettir.

1 haftalık su orucunun sağlığa bir zararı var mıdır?

Sabahları 2 tane yumurta yiyerek deneyebilirsiniz. 1 hafta için zararı olmaz.

Kas kaybı falan olmaz. Vücut ilk başta karbonhidrat yakar sonra yağ en sonda protein yakar. Aç kaldıktan çok uzun sürelerden sonra vücut protein yakımına başlar bu da acilen hastaneye gidilmesine işarettir.

Yaglar çok zor erir kaslar ise kolay parçalanır vücut ilkten evet karbonhidrat ve yağ yakar fakat zorlanırken mecburi olarak kas yakiminda ağırlık verir e arkadaşımız bir manken değil herhalde enerjiye ihtiyacı var vücut yag yakarken çok yorulur bilgisizlikten alakası yok hem sadece yag ve şu yaksa bölücüler sadece şu içerek yag oranını inanılmaz düşürdü ama hiçbir bodyci kalkıp şu orucu tutmuyor değil mi :D

Bu olayın arkasındaki bilimi kabaca açıklayayım ben size.

İnsanlar genelde kilo vermeyi enerji ve kaloriden ibaret sanıyor, ama durum öyle değil. "Ben yeterince enerji almazsam yağ yakar kilo veririm" diye düşünürüz haklı olarak. Ancak enerji metabolizması tam olarak böyle işlemiyor. Çünkü enerji için kullandığımız ATP, hücreler arasında alıp verilebilecek bir şey değil, her hücre kendi ATP'sini üretmek durumunda.

"Kan şekeri" dediğimiz, kandaki glukoz miktarını anlatan bir değer var, duymuşsunuzdur mutlaka. Beyin hücrelerinin 1 numaralı enerji kaynağı glukozdur. Dolayısıyla kandaki glukoz miktarının belirli bir seviyenin altına düşmemesi gerekir. Çünkü beyin, aminoasit ya da yağ yakamaz enerji için. Bir miktar keton cisimleri (yağlar parçalanarak oluşan çeşitli moleküller) vs kullanılabiliyor ama asıl olarak glukoza ihtiyacı vardır.

Bunun dışında birçok hücrenin işlevi için, vücudun dengede kalması için glukozun belirli bir seviyede olması lazım. Az ya da çok olamaz. Belirli bir sınır içinde olmalı.

Siz hiçbir şey yemezseniz, kandaki glukoz miktarının sabit tutulması için önce karaciğerdeki glikojen depoları kullanılır, ancak bu depolar istirahat halinde bile yarım gün civarında biter.

Bu noktadan sonra, glukozu nereden sağlayacaksınız?

Yağ asitleri glukoza dönüştürülemezler. Dolayısıyla yağ harcayarak glukoz üretemezsiniz. Aç kalarak daha fazla yağ yakamazsınız.

Uzamış açlıkta glukozun bir numaralı kaynağı aminoasitlerdir. Dışarıdan yemek yiyip aminoasit de almadığınıza göre, vücut bütün hızıyla kaslarınızı parçalamaya başlar ki ortaya çıkan aminoasitleri glukoz yapmakta kullansın.

Zaten tam olarak bu sebeple diyet yaparken karbonhidrat ve protein alımına çok dikkat etmek gerekir. Glukoz düzeyini koruyacak, kaslarınızı parçalatmayacak kadar beslenip, glukoz değil enerji ihtiyacı oluşturmalısınız. Böylece enerji ihtiyacı yağlardan karşılanır, glukoz ihtiyacı oluşmadığı için kaslar korunur.

"Su diyeti" denen şeyi yaptığınızda, kaslarınız parçalanacak, yemek yemeye başladığınızda da vermiş gözüktüğünüz kilonun bir kısmını, yıkılan kasların bir kısmı yerine konulunca hemen geri alacaksınız. Anlamsız yani. Durduk yerde yapılacak bir şey değil.

Onun yerine sağlıklı ve dengeli beslenin.

Bu dediğiniz şey, enerji üretimi için geçerli. Glukoz/karbonhidrat alımı yetersizse, yağlardan glukoz oluşturulamayacağı için mecburen aminoasitler kullanılır, aminoasit de tüketmiyorsanız kaslar yıkılır.

1 haftalık su orucunun sağlığa bir zararı var mıdır?
3 gün deneyebilirsin.

Devamı için beslenme düzenini kontrol etmen gerek, Ketosis'e girmekse amacın Ketojenik diyet üzerine kitap veya danışmanlık alman gerekli.

Yaşına göre bu eylem oldukça gereksiz olabilir.

su orucu hızlı kilo verdiren bir şey fakat sağlığı da bir tık etkiliyor çünkü her ne kadar kilolu da olsan yağlı da olsun vücudun protein istiyor vitamin istiyor bu yüzden besin alman gerekiyor kilo vermek istiyorsan kendine diyet programı hazırla atıyorum sabah 2,3 haşlanmış yumurta peynir zeytin 1 dilim kepek ekmek gibi öğlen salata ye akşam hafif yemekler yiyip uyuyabilirsin ben kendim diyet yaparak 1,5 ayda 10 kilo verdim halen devam ediyorum en sağlıklı kilo verme yavaş verilen kilodur haftada 1,2 kilo versen yeter zaten ayda 4-8 kilo arası yanında egzersiz de yaparsan deri sarkmasını önleyebilirsin

Ola ki magnezyum potasyum tuz gibi şeylerin takviyesini alacaksanız öneririm. Yok, sadece su ile yapmak istiyorsanız bence gereksiz macera ve sonu iyi olmayacaktır. Kas kaybı konusunu da araştırın, olmaz diyen argümanlar da var. Yine de ağırlık çalışmak daha garanti olacaktır sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı