1 Mayıs Sonrası Gümrük Düzenlemesi hakkında

Herkese tekrardan merhaba. Hızlaca bir güncelleme geçeyim istedim.
Ürünlerim geçtiğimiz pazar günü Türkiye'ye ulaştı ve 16 Mayıs itibarıyla gümrük işlemlerim başlamış oldu. Beklediğim gibi kargom gümrükte takıldı:'). Fakat herhangi bir ekstra ücret ödemeden tüm işlemleri gerçekleştirebileceğim bilgisi verildi. Zira tüm işlemler satıcıya yönlendirilecek dendi. Bu bağlamda da UPS Kargo yapıyor gümrükleme işlemlerimi. Gümrüğe takıldıktan sonra tarafıma bir mail attılar ve noter onaylı vekaletname çıkartmamı istediler ve havalimanına iletmemi istediler. Ayrıca iki farklı ek olarak yetki belgesini doldurmamı isteyip; mail adreslerine göndermemi istediler. Yetki belgesi içerisinde; kargomdaki ürünün "gtip"ini (gümrük tarife istatistik pozisyon numarası) doldurmamı ve buna bağlı olarak da ürünün açıklamasını yazmamı istediler. Gtip numarası ise çok kritik bir şeymiş. Zira eğer yanlış bir numara girerseniz gümrükten ürün geçmeyebiliyormuş ve ürününüz geri gönderilebiliyormuş. İnternetten ulaştığım kadarıyla ekran kartı ve Antminer'lar için girilen gtip numarası "8471.80.00.00.00" imiş. Fakat akrabamız olan bir gümrük müşavirine danıştığımda ise kendisi de gtip numarasını sistemden kontrol etmek istedi herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına. Bu bağlamda yukarıdaki yazdığım numarayı ekran kartı için kullanmadan önce bir gümrük müşavirine danışmakta fayda var. **danışmanlık ücreti alabilirler. Şimdilik tüm yaşadıklarım bunlar. Gelişmeler yaşandıkça tekrardan güncelleme geçeceğim. Herkese iyi sosyaller ve sağlıklı günler dilerim.

Vallaha güzel bir koruya deyimle din ben bilgisayar işlemcisinin gtip kodunu bulamadım yardımcı olursan sevinirim DHL bana forum gönderdi forumda gtip kodu istiyor.

Vallaha güzel bir koruya deyimle din ben bilgisayar işlemcisinin gtip kodunu bulamadım yardımcı olursan sevinirim DHL bana forum gönderdi forumda gtip kodu istiyor.
Hocam merhabalar, GTİP numarası ürün faturasında da yer alıyormuş. Sonradan belgeleri kontrol edince gördüm. Ekran görüntüsünde yer alan "Harm. Code"un altındaki kod GTİP numarası oluyor. Sen nereden aldın bilmiyorum fakat bu bir standart olduğu için büyük ihtimalle sende de "Harm. Code" adında geçecektir.

Bu arada konuyu takip eden diğer arkadaşlar için de hızlıca güncelleme geçeyim. UPS'nin istediği belgeleri mail yoluyla doldurup ilettim. Ayrıca noter onaylı gümrük vekaletnamesini de kişisel kullanım için oluşturup hem posta yoluyla hem de e-mail yoluyla ilettim. Noter ücreti 350 lira tutuyor şu anda. Noterde bu belge oluşturulurken direkt ticari hazırlamaya başlıyorlar fakat kişisel kullanım için aldığınızı noterdeki çalışana söylemeniz yeterli olacaktır.

Ona göre düzenlenip belge hazırlanıyor. Ayrıca eğer güvenlik endişeleriniz var ise bu vekaletnameyi benim gibi süreli oluşturabilirsiniz. Gümrük işlemleri en fazla 20 iş günü süreceği için 1 ay ile sınırlandırdım vekaletnameyi. Bunu da iletirseniz eğer noterde yardımcı olacaklardır. Zira hiç belli olmaz. UPS veya başka bir kargo firmasına sonsuza kadar vekaletname vermek bana biraz sakıncalı geldi. Başımıza ne geleceği hiç belli olmaz.

Tüm bu işlemleri 18 Mayıs tarihinde bitirdim ve o tarihten beri kargom "Paket gümrükleme acentesinde son bırakma bekliyor." aşamasında gözüküyor. Önümüzdeki hafta içi durumun akıbeti belli olacak; ek vergi veya ücret talep ederseler de yine detaylıca iletmeye çalışacağım. Herkese iyi hafta sonları ve iyi forumlar dilerim!

Dosya Ekleri

• harmno.png
    harmno.png
    209,5 KB · Görüntüleme: 196
Noldu gümrük müşaviri, işlemcini gümrükten geçiremedin mi? Geçen ki konuda işlemcim geçti diyordun, yok öyle bir şey diyordun? Öyle bir kanun yok diye sallıyordun?

Noldu gümrük müşaviri, işlemcini gümrükten geçiremedin mi? Geçen ki konuda işlemcim geçti diyordun, yok öyle bir şey diyordun? Öyle bir kanun yok diye sallıyordun?

4 Mayıs'ta aldığım işlemciyi aldım ama 16 Mayıs'ta aldığım işlemci gümrük çekim işlemi diye kaldı.

Doğru öyle bir kanun yok sizin dediğiniz yanlış yönlendirmelerle insanları farklı yönlere çeviriyorsunuz 16 Mayıs'taki aldığım işlemciyi de hallettim işlemciyi ticari amaçla bekletilerini söylediler bende faturasını gönderdim gümrüğe vergiyi ödediğini söyledim Yurtiçi Kargo'ya teslim edeceklerini söylediler.

Sana tavsiyem kafadan salamasyon bilgiler ile kimseyi farklı yönlere çevirme bir bilgin yok 150 avrodan bahsediyorsun dediğin olaylar tamamen hayali bilgiler sana dediğim gibi 1 Mayıs kararnamesini oku sonra gümrük olaylarından bahset ergen ergen konuşup yanlış bilgiler vermeyin insanlara.😂

Hocam merhaba, gtip numarası ürün faturasında da yer alıyormuş. Sonradan belgeleri kontrol edince gördüm. Ekran görüntüsünde yer alan "harm. Code"un altındaki kod gtip numarası oluyor. Sen nereden aldın bilmiyorum fakat bu bir standart olduğu için büyük ihtimalle sende de "harm. Code" adında geçecektir.

Bu arada konuyu takip eden diğer arkadaşlar için de hızlaca güncelleme geçeyim. UPS'nin istediği belgeleri mail yoluyla doldurup ilettim. Ayrıca noter onaylı gümrük vekaletnamesini de kişisel kullanım için oluşturup hem posta yoluyla hem de e-mail yoluyla ilettim. Noter ücreti 350 lira tutuyor şu anda. Noterde bu belge oluşturulurken direkt ticari hazırlamaya başlıyorlar fakat kişisel kullanım için aldığınızı noterdeki çalışana söylemeniz yeterli olacaktır.

Ona göre düzenlenip belge hazırlanıyor. Ayrıca eğer güvenlik endişeleriniz var ise bu vekaletnameyi benim gibi süreli oluşturabilirsiniz. Gümrük işlemleri en fazla 20 iş günü süreceği için 1 ay ile sınırlandırdım vekaletnameyi. Bunu da iletirseniz eğer noterde yardımcı olacaklardır. Zira hiç belli olmaz. UPS veya başka bir kargo firmasına sonsuza kadar vekaletname vermek bana biraz sakıncalı geldi. Başımıza ne geleceği hiç belli olmaz.

Tüm bu işlemleri 18 Mayıs tarihinde bitirdim ve o tarihten beri kargom "paket gümrükleme acentesinde son bırakma bekliyor." aşamasında gözüküyor. Önümüzdeki hafta içi durumun akıbeti belli olacak; ek vergi veya ücret talep ederseler de yine detaylaca iletmeye çalışacağım. Herkese iyi hafta sonları ve iyi sosyaller dilerim!

Benim DHL ile gönderildi Newegg'ten alındı. Peki herhangi bir ücret ödediniz mi gümrüğe.

Son düzenleme:
Sana tavsiyem kafadan salamasyon bilgiler ile kimseyi farklı yönlere çevirme bir bilgin yok 150 avrodan bahsediyorsun dediğin olaylar tamamen hayali bilgiler sana dediğim gibi 1 Mayıs kararnamesini oku sonra gümrük olaylarından bahset ergen ergen konuşup yanlış bilgiler vermeyin insanlara.😂
Sana direk kanun maddesi attım 150 euro üstü için öyle bir şey yok diyerek hala inkar ediyorsun. Konu sahibi arkadaş 150 euro üstü olduğu için uğraşıyor, söylediklerimin kanlı canlı kanıtı. Cahili ikna etmenin imkansızlığı yüzünden burada noktalıyorum bu tartışmayı.

Sana direk kanun maddesi attım 150 euro üstü için öyle bir şey yok diyerek hala inkar ediyorsun. Konu sahibi arkadaş 150 euro üstü olduğu için uğraşıyor, söylediklerimin kanlı canlı kanıtı. Cahili ikna etmenin imkansızlığı yüzünden burada noktalıyorum bu tartışmayı.
Cahil sensin ki halen 150 avro diyorsun demek sende algılama sorunu var öğrenmemek için boş laf yapıyorsun😂

4 Mayıs'ta aldığım işlemciyi aldım ama 16 Mayıs'ta aldığım işlemci gümrük çekim işlemi diye kaldı.

Doğru öyle bir kanun yok sizin dediğiniz yanlış yönlendirmelerle insanları farklı yönlere çeviriyorsunuz 16 Mayıs'taki aldığım işlemciyi de hallettim işlemciyi ticari amaçla bekletilerini söylediler bende faturasını gönderdim gümrüğe vergiyi ödediğini söyledim Yurtiçi Kargo'ya teslim edeceklerini söylediler.

Benim DHL ile gönderildi Newegg'ten alındı. Peki herhangi bir ücret ödediniz mi gümrüğe.

Hayır, henüz ödemem gereken bir şey olduğunu söylemediler. Gümrükteki son işlemlerden sonra isteyecekler diye düşünüyorum fakat duruma göre güncelleme geçeceğim. Newegg'de ürünleri 4000 dolara alıp 1000 dolar da vergi ödemiştim. Bu yüzden yüksek ihtimalle ÖTV almazlar diye düşünüyorum. Fakat gözümü korkutan şey gümrük vergisi. Bu da Avrupa dışındaki ülkeler için %30 vergi demek. 1200 dolar daha vergi isteyebilirler. Fakat spekülasyonlara da yer vermek istemiyorum bunlar kişisel korkular :')). Önümüzdeki hafta karşılaştığım her şeyi önceden olduğu gibi buradan aktarıyor olacağım.

Hayır, henüz ödemem gereken bir şey olduğunu söylemediler. Gümrükteki son işlemlerden sonra isteyecekler diye düşünüyorum fakat duruma göre güncelleme geçeceğim. Newegg'de ürünleri 4000 dolara alıp 1000 dolar da vergi ödemiştim. Bu yüzden yüksek ihtimalle ÖTV almazlar diye düşünüyorum. Fakat gözümü korkutan şey gümrük vergisi. Bu da Avrupa dışındaki ülkeler için %30 vergi demek. 1200 dolar daha vergi isteyebilirler. Fakat spekülasyonlara da yer vermek istemiyorum bunlar kişisel korkular :')). Önümüzdeki hafta karşılaştığım her şeyi önceden olduğu gibi buradan aktarıyor olacağım.
Ne saçma bir durum yaşadığımız ülkeye bak vergi ödüyoruz ardından tekrar vergi bu düpe düz sömürmek arkadaş ülkemizde alamıyoruz avrupadan alalım onuda geç hiç birşey alamıyoruz 150 avro diyorlar altında bile alırsan KDV ve ÖTV yansıtıyor 😂😂

Ne saçma bir durum yaşadığımız ülkeye bak vergi ödüyoruz ardından tekrar vergi bu düpedüz sömürmek arkadaş ülkemizde alamıyoruz Avrupa'dan alalım onu da geç hiçbir şey alamıyoruz 150 avro diyorlar altında bile alırsan KDV ve ÖTV yansıtıyor 😂😂
Ödediğimiz verginin karşılığını alsak hadi eyvallah dersin. Eve hırsız giriyor, bulamayız deyip geçiştiriyorlar. Hukuk sistemi bir davaya 5 yılda bakıyor, sağlık sistemi randevuyu 1 ay sonraya veriyor. Mükemmel bir yaşam.

Yeni konular

Geri
Yukarı