1 milyar renk vs 16 milyon renk monitör

farukabi64

Femtopat
Daha fazla  
Adobe Photoshop'ta dijital sanatla ugraşıyorum, kendi monitörüm kırmızıları turuncu gibi gösterdigini fark edince, monitör almaya karar verdim ve bu monitörü aldım.

Technopat incelemesi varmış, Ali Güngör abimiz renkleri cok güzel canlı deyince bütcemde uyunca bunu aldım, fakat aklım cok karışık. 2. el bile olsa 1 milyar renk gösteren monitör alabilirdim. 4K veya 2K kafamın asıl karıştıgı kısım şu. Ortalama özelliklere sahip 1 milyar renk gösteren monitör mü yoksa bu mu? 16 milyon renk var. Renk gamutu cok iyiymiş. Delta'e 2'nin altında cıkıyor falan ama 1milyar renk gösteripde Delta'e si kötü olsa sRGB falan, bu kadar iyi olmasa Adobe RGB destegi, DCI-P3 destegi olmasa. Ama 1 milyar renk sonucta. Kimse buna deginmiyor kafam cok karışmış durumda. Kimi diyor 1 milyar renk her şeyin önünde gelir biri diyor renk gamutu daha önemli. Delta'e önemli dijital sanat icin hangisi önemli Photoshop'da resim yapıp, boyama yapıyorum renkler benim icin son derece önemli.
İki ekranın da IPS oldugunu kabul edelim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sıfır ya da kullanılmış bir "EIZO" işini görecektir. Canlı renkler ile işin yok, doğru renkler ile işin var.

1675878772239.png

Geri
Yukarı