1 Ms 144 HZ monitör önerisi

Umut Aydugan

Hectopat
AOC 24G2U, Viewsonic XG240R, ASUS VG248QG bu monitörler arasında kararsız kaldım FPS tarzı oyunlar oynuyorum TN veya IPS panel fark etmez, sizinde önereceğiniz bir monitör varsa bekliyorum
Monitörde istediğim özellikler;
144 Hz gerçek 1 ms
Pivot desteği
Yükseklik ayarı ve yüksek olması
Panelin aşağı ve yukarı yatabilmesi
FreeSync desteği olması
Curved olmaması

Şimdiden teşekkürler herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Viewsonic XG240R satan yer bulamadım. Hep outlet ölü pixelliler satılıyor fahiş fiyata. Önerim bu listede olmayan LG Ultragear 24GL650F alman. Hem gerçek 1MS, hemde override ile freesync açılabiliyor. Eksiğine gelecek olursak, TN monitör için renkler sönük, Viewsonic XG240R çok daha iyi renk konusunda. Ama CS:GO oynarken renklerin çok iyi olması senin için birşey fark ettirmeyecek. AOC 24G2U çok öneriliyor ama şu an fiyatları 1600'e dayanmış. Kara cumada 1000 tl'ye alanlar var. ASUS VG248QG için reddit'te birisi böyle demiş: "No, the VG248QE and MG248Q are some of the absolute worst and have terrible image quality for TN standards.". Yani önerilmiyor renkleri o fiyat için leş. LG ile arasında 20 FPS dışında fark yok aradaki fiyat farkına değmez. Ayrıca LG monitörde şansın varsa 150-165 fps gibi overclock yapabiliyorsun. Şu an önerebileceğim bir de şu var: MSI OPTIX 27" G271 144Hz 1ms 2xHDMI DP FHD IPS Freesync Gaming Monitör | ITOPYA 1900TL biraz pahalı ama ortada malzeme var. 27 inç ve 144 hz freesyncli. Ben bu mönitörü kesiyorum şu an ama, yükseklik ayarı yok, ayrıca freesync ile overdrive etkinleştiriliyor mu bilmiyorum. Ama sorunsuz monitöre benziyor, ölü pixel vs çıkarsa zaten değiştirirsin.
VA panel önermiyorum çünkü VA panel 60-70 FPS aralığında freesync ile beraber gölgelenme, hayaletlenme gibi etkiler yapıyor, eğer ki sürekli 120 FPS üstü almayacaksan akıcılık bakımından iğrenç olur.

Viewsonic XG240R satan yer bulamadım. Hep outlet ölü pixelliler satılıyor fahiş fiyata. Önerim bu listede olmayan LG Ultragear 24GL650F alman. Hem gerçek 1MS, hemde override ile freesync açılabiliyor. Eksiğine gelecek olursak, TN monitör için renkler sönük, Viewsonic XG240R çok daha iyi renk konusunda. Ama CS:GO oynarken renklerin çok iyi olması senin için birşey fark ettirmeyecek. AOC 24G2U çok öneriliyor ama şu an fiyatları 1600'e dayanmış. Kara cumada 1000 tl'ye alanlar var. ASUS VG248QG için reddit'te birisi böyle demiş: "No, the VG248QE and MG248Q are some of the absolute worst and have terrible image quality for TN standards.". Yani önerilmiyor renkleri o fiyat için leş. LG ile arasında 20 FPS dışında fark yok aradaki fiyat farkına değmez. Ayrıca LG monitörde şansın varsa 150-165 fps gibi overclock yapabiliyorsun. Şu an önerebileceğim bir de şu var: MSI OPTIX 27" G271 144Hz 1ms 2xHDMI DP FHD IPS Freesync Gaming Monitör | ITOPYA 1900TL biraz pahalı ama ortada malzeme var. 27 inç ve 144 hz freesyncli. Ben bu mönitörü kesiyorum şu an ama, yükseklik ayarı yok, ayrıca freesync ile overdrive etkinleştiriliyor mu bilmiyorum. Ama sorunsuz monitöre benziyor, ölü pixel vs çıkarsa zaten değiştirirsin.
VA panel önermiyorum çünkü VA panel 60-70 FPS aralığında freesync ile beraber gölgelenme, hayaletlenme gibi etkiler yapıyor, eğer ki sürekli 120 FPS üstü almayacaksan akıcılık bakımından iğrenç olur.
Aoc 24g2u gerçek 1 ms mi

Aoc 24g2u gerçek 1 ms mi
1 MS değeri MPRT olduğu için gerçektir. Ama overdrive ayarını strongest yapıp (monitörün arayüzünden) 144 FPS aldığın süre için bu böyledir. MPRT 1 ms olsa dahi, oynanışı asıl etkileyen input lag ve g2g süreleridir. Bu değerler de bu monitörde çok iyi. CS:GO gibi hızlı oyunlarda TN monitörlerden birkaç MS yavaş olur ama yine de bir IPS panel için çok hızlı sayılır. AOC 24G2U'yu öneririm. Ama sadece ve sadece CS:GO oynayacaksan kesinlikle TN monitör daha avantajlı olur.

Bende bu 2 monitör arasında kaldım?

Nedense asustan yana sıcak bakıyorum.

Curved istemiyorsan buyur buna da bakabilirsin ama ben Curved alacağım ikisinin arasında kaldım :(

Bende bu 2 monitör arasında kaldım?

Nedense asustan yana sıcak bakıyorum.

Curved istemiyorsan buyur buna da bakabilirsin ama ben Curved alacağım ikisinin arasında kaldım :(

3. seçeneği çıkar bence, o VG249Q modelini amazondan 1850 TL'ye sipariş verip iptal çektim sonra.
1588304451199.png

Sebebi, overdrive adaptasyonunun kötü olması. Renk olarak en iyi panellerden biri olsa da, FPS oyunlarında üzerdi. O yüzden iptal çektim. Curved olan MSI ve ASUS arasından eğer ki ölü pixel vs sorunlarını eşit sayarsak, MSI'yı öneririm. 1 MS Motion blur ve Freesync aynı anda açılabiliyor diye biliyorum (araştırılmaya talip).

Ben aoc 24g2u yu Cs Go için alıyorum ve ıps panel bildiğim kadarıyla tn panel Cs için daha iyi bu monitörde Cs içinde tn panele göre ms değeri fark eder mi? Eğer ediyorsa tn panel yukarıdaki kriterlere uygun bir monitör önerirmisiniz

Bende şuan asus pg258q var 240 hz ama ben ben sağa ve sola 2 adet alacağım biri asus 2 msi güzel durmaz bence asustan yanayım ama msi nin + yönleri nedir araştırdım pek fark yok asus daha iyi görünüyor.

Geri
Yukarı