1 Ms IPS monitör var mı?

Umut 77

Hectopat
Yer
Yalova
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bütçeme uygun bir monitör ararken 900 TL'ye şu monitörü buldum:Acer SA240YB 23.8" 75Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Full HD Fiyatı.

Ekran kartım GTX 1050 olduğu için ve monitör FreeSync destekleyip DisplayPort girişi olduğu için NVIDIA ekran kartımda G-Sync açabileceğim.

Fakat benim bildiğim IPS paneller 1ms değil de 4ms kadar destekliyordu. Ben mi yanlış biliyorum yoksa bu monitör gerçekten 1ms ve IPS panel mi?

.

Misal ancak IPS panel oyunculuk için pek iyi sayılmaz oyunculukta VA panel ideal kabul edilir. Kendim IPS kullanıyorum o ayrı :)

Merhaba arkadaşlar bütçeme uygun bir monitör ararken 900 TL'ye şu monitörü buldum:Acer SA240YB 23.8" 75Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Full HD Fiyatı.

Ekran kartım GTX 1050 olduğu için ve monitör FreeSync destekleyip DisplayPort girişi olduğu için NVIDIA ekran kartımda G-Sync açabileceğim.

Fakat benim bildiğim IPS paneller 1ms değil de 4ms kadar destekliyordu. Ben mi yanlış biliyorum yoksa bu monitör gerçekten 1ms ve IPS panel mi?
Freesync monitör de G-Sync destekliyor mu sadece Freesync desteği olmasına rağmen ondan emin olun sonra sıkıntı olmasın.

Hiç sağa sola bakma hocam bundan iyisi bu fiyata yok 🙂
144 Hz 1 ms IPS panel.

Hocam bütçem o kadar olmadığı için alamayacağım 900 TL'ye bu monitörü buldum bütçemi biraz aşaraktan almışken 24 Inc 1ms IPS aliyim dedim ama gerçek 1ms mi bilmiyorum.
FreeSync monitör de G-Sync destekliyor mu sadece FreeSync desteği olmasına rağmen ondan emin olun sonra sıkıntı olmasın.

Hepsi destekliyor diye biliyorum.

Gri - Gri değişim hızına bakarak karar vermeyin. 1 ms denilen panellerin hiçbiri sarı - mavi ya da yeşil - kırmızı geçişlerini bu sürelerde size vermiyor ayrıca panelin gri - gri geçişlerinden daha önemli olan kriteri input lag denilen gecikme süresidir. GtG tepki hızı 1 ms olan ama input lag'ı 30 ms olan bir panel yerine, GtG 4 ms ama input lag'ı 20 ms olan bir panel tercih edilebilir. İnsan gözü adrenalin anında bile yaşa ve sağlık durumuna göre değişecek şekilde saniyede 120-200 kare hızını "reel" olarak fark edebilir, ortalamada 150 FPS civarıdır. Yani saniyede 1 ms olan bir panel ile 4 ms olan panel arasındaki farkı "reel" olarak fark etmeniz mümkün değil... (Çok çok istisnai durumlarda reel farkındalık çok az sayıda kişide 225-240 civarına kadar çıkabilir ama çoğumuz o kadar "özel" değiliz)

1 ms IPS bir panel ghosting yapacak diye bir şey de yok, panel kalitesine göre değişir. Firmaların hiçbir avantaj sağlamayacak düzeyde abarttıkları, tamamen kandırma amaçlı verdikleri verileri bu kadar kafanıza takmayın.

Sizce 1ms IPS mi daha az ghosting yapar yoksa 5ms VA panel mi?

Hocam çok ekstrem bir şey olmadıkca 5ms monitör alınmaz artık 1ms almaya özen gösterin ve arkadaşımızın attığı AOC'u kullanan arkadaşım var çok memnun 1.5 yıla yakın oldu alalı ghosting şikayetide yok şu an Discord'da hatta sordum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı