1 TB Harddisk İle Ne Yapıyorsunuz?

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Birisi sadece az alan kullandığı bir SSD kullanmanın sorun olup olmayacağını sorduğunda bile 1 TB HDD önerisi görüyorum. Keza sistem toplamalarda da aynı. Sistemlerde kabul edilebilir gelse de her fırsatta 1-2 TB önermenin ne anlamı var? Oturup onları cidden dolduruyor musunuz? Dolduruyorsanız ne koyuyorsunuz? Oturup 27 farklı oyunu aynı anda bilgisayarınıza yüklüyorsanız lütfen bir şey demeyin. Saçma bir şey olduğunu düşünüyorum. Çeşitli video içeriklerinin arşivi olarak düşünsem bile hepiniz mi arşiv tutuyorsunuz? 250 GB SSD sahibiyim. Zaten 40 GB OverProvisioning'e gidiyor. İçerisinde oyun da olmasına rağmen 100 GB boş yerim var. Ne yapıyorsunuz bu kadar alan ile?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemde 2 TB HDD var, 1.7 TB civarı dolu. 1 TB harici diskim var, tamamen dolu. SSD'leri eklemiyorum bile.
Sadece oyun değil, kullandığım profesyonel yazılımlar da bir hayli büyük alan kaplıyor.
En büyük payda ise fotoğraf ve video yedekleri. Bir şekilde doluyor, HDD olmadan ben de sizin gibi düşünüyordum fakat elinizde alan olunca nasıl dolduğunu anlamıyorsunuz.

1 TB Harddisk şuana kadar sahip olamadım hiç. 500 GB'lık Toshiba HDD(Belki 320 GB hiç hatırlamıyorum.) kullandım rahmetlik oldu, 240 GB SSD kullanıyorum boş alanım hala bulunmakta.

1547282798326.png

1547282828837.png

1547282847779.png

120 GB SSD var ona Windows ve bazı programları yükledim 85 GB boş yerim var. 1 TB WD HDD var onda da Steam, Origin, Uplay vb. var. Evet 1 TB dolmuyor çünkü hesabımdaki tüm oyunlar yüklü değil. 1 TB da taşınabilir HDD var onda tüm oyunlarımın yedeklemeleri duruyor %70'i falan dolu ve hala yedeklemediğim oyunlarım var.

Rainbow Six Siege: 103GB (Ultra HD Texture Pack'i de yüklersen daha da artıyor.)

GTA V: 84GB

ARK: Survival Evolved: En son 130GB'tı. Kaldırdığım için, net olarak bilmiyorum. (Tüm DLC'lerle birlikte)

PUBG: 24GB

Daha 4 oyunda 350GB'a yaklaştı. (Ki bunlar sadece 3-5 örnek. PC'de sürüsüyle oyun var.)

Bir de bunun programları, yedekleri, fotoğrafları, videoları, eğer yazılımla uğraşıyorsan büyük boyutlu dosyaları var. Zaten arşiv ya da yedek tutmasan bile, AAA oyunlarla çok rahat dolar. 1 TB HDD az bile. Yakın zamanda HDD'mi 2 ya da 4 TB'a yükseltmeyi düşünüyorum.

Kullandığım SSD de 256GB'tı, dün 500GB M.2 aldım.

HDD olmadan ben de sizin gibi düşünüyordum fakat elinizde alan olunca nasıl dolduğunu anlamıyorsunuz.

Elimde alan var. Ama neredeyse tamamen boş. Kullandığınız programların biri ortalama ne kadar yer kaplıyor? O fotoğraflara, videolara hayatınızda kaç kere bakacaksınız?

@Spotter mesajda da söylediğim gibi yaptığınızın hiçbir mantıklı açıklaması olduğunu düşünmüyorum. Lütfen açıklama yapmaya da çalışmayın.

@Viktor R3znov dediğim gibi 8 oyunu bir insanın hakkıyla oynayabileceğini sanmıyorum.

Elimde alan var. Ama neredeyse tamamen boş. Kullandığınız programların biri ortalama ne kadar yer kaplıyor? O fotoğraflara, videolara hayatınızda kaç kere bakacaksınız?

@Spotter mesajda da söylediğim gibi yaptığınızın hiçbir mantıklı açıklaması olduğunu düşünmüyorum. Lütfen açıklama yapmaya da çalışmayın.

@Viktor R3znov dediğim gibi 8 oyunu bir insanın hakkıyla oynayabileceğini sanmıyorum.

Dostum, tek bir oyun sıkıcı olabiliyor. Zaten ortalama bir oyun PC'sinde en az 5-6 oyun olur.

Ayrıca ben Twitch yayını yapıyorum ve son zamanlarda, kendimi tam zamanlı olarak bu işe verdim. Dolayısıyla en az 5-7 saat PC ve oyunlarla meşgul oluyorum.

Artık teknolojinin gelişimiyle birlikte, görüntü kaliteleri de arttı ve en dandik oyun bile 20-30GB.

Ama neredeyse tamamen boş. Kullandığınız programların biri ortalama ne kadar yer kaplıyor?
AAA oyunlar kadar yer kaplayan yazılımlar var.
O fotoğraflara, videolara hayatınızda kaç kere bakacaksınız?
Ailenizin, sevdiğiniz insanların fotoğrafları videolar sonuçta, bir anısı var. Elbet açılıp izlenir.

Ne oynadığım sizi ilgilendirmiyor veya kimin neler indirip neler yaptığı sizi ilgilendirmiyor. Kendi derdinize yanın. Yüklediğim tüm oyunların çoğunuda oynuyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı