Çözüldü 1 TB SSD bölme nasıl yapılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eylulce

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

1 TB SSD var bilgisayarımda. Windows kurarken amacım 200 GB C diski ve geri kalan 800 GB D diski oluşturmaktı. Fakat o ekranda disk ismi verme vb. detayları göremedim sadece bölme işlemi yaptım ve kurdum. Fakat D diski kendiliğinden eklenmiş ve boyutu küçük. Bilgisayarımda sadece C ve D diskini görüyorum. Benim ayırdığım 753 GB alan bu bölümde yok. Disk yönetiminden baktığımda benim ayırdığım 753 GB ayrı bir alan görünüyor ve dosya sistemi olarak RAW tanımlı. Bu noktada RAW ve NTFS olmasının ne gibi farkları var ve ben ayırdığım bu 753 GB alanı nasıl D diski yapacağım? Ekran görüntüleri ekte, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• Bilgisayarım.png
    Bilgisayarım.png
    135,5 KB · Görüntüleme: 71
  • Disk yönetimi.png
    Disk yönetimi.png
    575,9 KB · Görüntüleme: 70
Çözüm
RAW dosya sistemi, dosyaların saklandığı bir disk bölümünün henüz biçimlendirilmediği veya tanımlanamadığı anlamına gelir. Bu disk bölümüne veri kaydedemezsiniz veya dosyaları görüntüleyemezsiniz çünkü dosya sistemi henüz tanımlanmamıştır.

Ekran görüntülerinde göründüğü gibi, ayırdığınız 753 GB'lık alan, "unallocated" olarak tanımlanmış. Bu alanı kullanmak için, Windows disk yöneticisi aracılığıyla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Disk yöneticisini açın ve "unallocated" alanı sağ tıklayın.
  2. "Yeni bölüm oluştur" seçeneğini seçin.
  3. Yeni bölüm oluşturma sihirbazını takip edin ve bölüm boyutunu 753 GB olarak ayarlayın.
  4. Yeni bölümü biçimlendirin ve NTFS dosya sistemi olarak formatlayın.
  5. Bölüm adını D olarak ayarlayın ve bölüm oluşturma işlemini tamamlayın.
Bu adımları yaptıktan sonra, ayırdığınız 753 GB alanı artık D disk olarak kullanılabilir. Dosyaları bu diske kaydedebilir ve görüntüLeyebilirsiniz.
Windows raw açamaz. NTFS olarak biçimlendirin.

RAW dosya sistemi, dosyaların saklandığı bir disk bölümünün henüz biçimlendirilmediği veya tanımlanamadığı anlamına gelir. Bu disk bölümüne veri kaydedemezsiniz veya dosyaları görüntüleyemezsiniz çünkü dosya sistemi henüz tanımlanmamıştır.

Ekran görüntülerinde göründüğü gibi, ayırdığınız 753 GB'lık alan, "unallocated" olarak tanımlanmış. Bu alanı kullanmak için, Windows disk yöneticisi aracılığıyla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

3. Yeni bölüm oluşturma sihirbazını takip edin ve bölüm boyutunu 753 GB olarak ayarlayın.
Bu adımları yaptıktan sonra, ayırdığınız 753 GB alanı artık D disk olarak kullanılabilir. Dosyaları bu diske kaydedebilir ve görüntüLeyebilirsiniz.

Çözüm
Windows raw açamaz. NTFS olarak biçimlendirin.
Teşekkürler

Raw kullanılamaz hale gelmiştir, yeniden silip, biçimlendirip kullanabilirsiniz.
Teşekkürler

1 TB SSD bölme yapılmamalı.
Teşekkürler

Harikasınız.. Dediklerinizi uyguladım ve oldu. Zaman ayırıp cevapladığınız için çok teşekkürler 😇👍

Geri
Yukarı