1 Temmuz 2020 ile devreye girmesi düşünülen SAYE sistemi

Makaleler
6
1 Temmuz 2020 ile yürütmeye girecek SAYE isminde bir model var.

SAYE sayesinde TurkNet gibi firmalar VDSL destekli saha dolaplarından kullanıcıya YAPA sisteminde olduğu gibi farklı profil ve yüksek upload hızı atayabilecek. Sadece upload değil işin dowland kısmında da aynı yükümler geçerli olacak.

Nasıl YAPA'da olan kullanıcılara alabileceği en yüksek indirme ve gönderme hızı tanımlanıyorsa, SAYE sayesinde FTTC (VDSL) sistemlerde en yüksek hızı tanımlayacak.

İlgili belge;

Kaynak;

Turknet YAPA sistemi her yer için güzel hizmeti sağlamıyor. Hiç memnun kalmadım, ikamet yerine göre değişir tabii, memnun olan vardır. O yüzden Netspeed'e geçiş yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turknet YAPA sistemi her yer için güzel hizmeti sağlamıyor. Hiç memnun kalmadım, ikamet yerine göre değişir tabi memnun olan vardır. O yüzden Netspeed e geçiş yapıyorum.
YAPA, santral mesafesi 500 metreye kadar olan kullanıcılar için nimet ama benim gibi 1.7km'den hizmet alan kişiler için eziyetti.

Fiber geldi, ADSL'den kurtuldum...

Peki her saha dolabında uygulanacak mı? @Ulunay
Anladığım kadarıyla her saha dolabını kapsamayacak. Saha dolabına giden fiberin bağlı olduğu santrallerde,firmaların YAPA sistemi olması zorunlu. YAPA sisteminde trafik TT'ye uğramadan YAPA sahibi firmanın omurgasına bağlı olacağı için böyle düşünmüş olmalılar.

Tabii benim için yeni bir konu. Daha fazla detay öğrenmek gerekli. Yazdığım şeyler yanlış olabilir. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.

YAPA, santral mesafesi 500 metreye kadar olan kullanıcılar için nimet ama benim gibi 1.7km'den hizmet alan kişiler için eziyetti.

Fiber geldi, ADSL'den kurtuldum...

Anladığım kadarıyla her saha dolabını kapsamayacak. Saha dolabına giden fiberin bağlı olduğu santrallerde,firmaların YAPA sistemi olması zorunlu. YAPA sisteminde trafik TT'ye uğramadan YAPA sahibi firmanın omurgasına bağlı olacağı için böyle düşünmüş olmalılar.

Tabii benim için yeni bir konu. Daha fazla detay öğrenmek gerekli. Yazdığım şeyler yanlış olabilir. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.

YAPA'da her zaman firmanın kendi fiberinin olması gerekmiyor. Genelde firmalar daha karlı olacağından kendi fiberlerini geçirmeye çalışıyor ama bu her zaman mümkün olmuyor. Zaten Türkiye çapında omurgası olan iki firma var; Türk Telekom ve Turkcell Superonline... Vodafone'un 20 batı ilinde kendi omurgası var. Bu yüzden backhaul denilen başka bir firmanın omurgasını kullanarak kendi omurgana en yakın yere trafiği taşımak kullanılabiliyor.

SAYE'de de aynı sistem kullanılabilir ama zaten SAYE tek başına VAE'den pahalı bir erişim yöntemi. Bu yüzden backhaul kullanmak biraz zor gibi ama bu alternatifleri fiber omurga çalışmalarını hızlandırmaya iter. Zaten ülkeyi kapsayan 5 tane fiber omurga olsa omurga sorunumuz kalmaz. Sıra evlere giden fibere gelir. En azından Superonline ve Vodafone kendi omurgalarını kullanarak sektörde öne çıkabilir.

Sektöre sorduğumda santraldeki fiber dışında SAYE'nin neredeyse sıfır yatırım gerektireceğini ancak TT'nin tarifesinin VAE'den pahalı olucağını söylüyorlar. Zamanlama olarak SAYE 2021 ortasından sonra devreye girer. TT uçuk bir fiyat verirse bize ucuza SAYE hayal olur. Tabi önce BTK'nin TT referans fiyat teklifini onaylaması gerekiyor. Bununla ilgili blogumda farkları açıklayan bir yazı yazdım. Türkiye'de internet ve SAYE Modelinin Getireceği Yenilikler | Haydar ŞAHİN

Peki her saha dolabında uygulanacak mı? @Ulunay

Eğer bulunduğun santralde servis sağlayıcının fiber omurgası varsa sorun değil o santrale bağlı tüm saha dolaplarında SAYE verilebilir. Bunun nedenleri üste linkini verdiğim yazımda yazdım.

Son düzenleme:
Şimdi internet fiyatlarına Türknet çok sağlam bir zam getirdi. Yaklaşık olarak 20₺ ama telefon ücretini de 7₺ ucuzlattı.
Müşteri temsilcilerinin dediğine göre aynı zamanda bir altyapı iyileştirilmesi de olacak. Yani sanırım SAYE denilen sistem geliyor.
Umarım upload 15 Mbps veya üstü olur onun dışında bu zamlar hiç de makul değil. Özellikle eski zamın üzerinden 1 yıl bile geçmemişken.

SAYE, YAPA gibi mesafeye göre dayalı olur. Mesafe ne kadar uzaksa hızda düşer. Tek farkı her santrelin erişim imkanı olucak.
SAYE'de saha dolabı baz alındığı için ve saha dolapları belirli mesafeye göre konulduğundan ötürü YAPA'dan daha verimli olacaktır ama ortada büyük sorun var.

Saha dolabı ile santral arasında bulunan fiber için km başına ücret almaları gerekli. Şu an metre bazından ücret hesabı yapılıyor.

Bakalım süreç nasıl işleyecek göreceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı