1 yıllık muhabbet kuşumu nasıl alıştırabilirim?

FazliBasturk

Hectopat
Daha fazla  
8 Aylıkken Halam hediye olarak bize aldı. O zamandan beri onunla konuşmayı, kafesten çıkartıp alıştırmaya filan çalıştım. Sadece omzuma ve kafama geliyor, eğer perdeye falan gitmezse veya biraz beklersek. Ama hiçbir şekilde tenime gelmiyor, kolum ve elim gibi. Hep giysimin olduğu yere kadar geliyor devamına gelmiyor. Elime alıştırmak için elimle beslemeyi denedim. Acıktığında elime gelip ilk önce elimi can yakıcak derecede ısırıp daha sonra aynı zamanda elimede dikkat ederek yemeğini yiyor, elimi birazcık kıpırdatsam hemen ısırmaya başlıyor veya kaçıyor. Yemini bitirene kadar hiç hareket ettirmezsemde yem bitince sanki çek dercesine tekrar ısırmaya başlıyor. Onun dışında elimin kendisine yanaşmasına hiç izin vermiyor. Aramızda yarım metre olsa bile elim biraz daha yaklaşınca hemen ısırma pozisyonuna geçiyor. Bir türlü alıştıramadım, YouTube'deki videolarda pek işe yaramadı. Fikriniz var mı ne yapabileceğim konusunda?

Kafeste kuşunuza yavaş yavaş elinizi uzatın korkutmadan elinize almaya deneyin dal darısı ve yulaf yedirebilirseniz kuşlar cok cabuk alışıyorlaryemi yemek icin elinize gelecek zaten kuşunuzu sesli ortamlardan uzak tutun kuşunuza tepeden bakmayın ani hareketlerden kacının kafes hizası da önemli cok alacak olursa kuşlar korkar kuşu cıkartacağınız zaman kimse olmasın sadece siz olun tatlı tatlı konuşarak sesinizde alıştırın.

Geri
Yukarı