10.000-13.000 TL arası sistem tavsiyesi

oldiebutgoldie

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar,
Sistemlerden pek anlayan biri değilim, en son 5 sene evvel bir önceki sistemi toplarken ufak bir araştırma yapmıştım. Dolayısıyla şu an piyasaya ve güncel bilgilere vakıf değilim. Technopath'ı yeni keşfettim ve birkaç gün içinde birçok konuyu mümkün olduğunca kurcaladım. Yakın zamanda yeni bir sistem toplayacağım fakat yaptığım araştırmalar sonucunda platform konusunda kararsız kaldım. Sistemi "hız aşırtma" ile kullanmak istiyorum. Sistemi kurarkenki amacım oyun oynamak ve çok ağır yüklü olmamakla birlikte video editleme/render etme. Acemi olduğum için hatalı belirttiğim / seçtiğim noktalar olabilir, tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler...

Sistem I :ASUS Maximus VIII Extreme Assembly
:i7 6700K
:GeForce GTX 1080 Strix OC 8GB

Sistem I sorular : Bu sistemi SLI kullanmak verimli olur mu ? PCI veri aktarımı ve destekleme problemleri açısından ileriki süreçte 2. bir kartla sistemi SLI yaparsam, kartlar 8 GB/ 8GB olarak tam verimli kullanabilir miyim ? Bu sistemde bahsettiğim SLI yapısına uygun olarak 40. veya 28 PCI lane besleyen bir işlemci yakın zamanda makul fiyata çıkabilir mi ? Böyle bir işlemci olmadan SLI bu sistemde mantıksız mı ?

Sistem II : ASUS Rampage V Edition 10 (x99)
:i7 6900K
:Msi GeForce GTX 1070 Gaming Z 8GB / Asus GeForce GTX 1070 Strix OC 8GB

Sistem II Sorular : Bu sistemde ekran kartını 1070 seçmemin sebebi incelediğim birçok kaynakta 1070 serisinin testlerde 1080 serisi ile bariz bir farkını göremememiş olmam. 2 way sli yapmak istediğim için alacağım 1071 serisi 2 kart toplamda bana 2000 TL civarı kazandırıyor.
Msi "Z" serisi hem fabrika çıkışı hemde soğutma uygunluk bakımından hız aşırtma için en iyi 1070 GPU olarak gözüküyor, fakat Asus Strix OC de fabrika çıkışı hız aşırtmaya uygun yeni modeli olduğu için bazı sitelerde test değerlerini karşılaştıramadım. Test etmiş olanlarda bariz bir fark olmamakla beraber MSI 1070'i küçücük bir tık önde gösteriyor. Sizce hangi kartı tercih etmeliyim ?

Yoksa sistem ve teknoloji bakımından yeni alınan çift 1070 para israfı mı ? Tek 1080 kart alıp bi süre idare edip SLI'a sonra mı upgrade etsem ? Zamanınız için tekrar teşekkür ederim.
Saygılar, sevgiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşında dediği gibi X99 platformu üzerinde sistem toplanması, o fiyata daha makul olacaktır. Kaldıki GTX1080 ile SLI yapılması hiçbir sorun teşkil etmez. 6850k ile rahatça kullanılabilir. Benim önerim GTX1080 yerine Pascal mimarili GTX Titan X kullanmanız. Her türlü ağır yükün altından kolaylıkla kalkabilen (Render,3D Anim. Adobe Uygulamaları) eşi benzeri olmayan bir kart. İlerleyen zamanlarda ikinci bir tanesini takıp performansı katlayabilirsiniz.

İyi forumlar.

Merhabalar arkadaşlar,
Sistemlerden pek anlayan biri değilim, en son 5 sene evvel bir önceki sistemi toplarken ufak bir araştırma yapmıştım. Dolayısıyla şu an piyasaya ve güncel bilgilere vakıf değilim. Technopath'ı yeni keşfettim ve birkaç gün içinde birçok konuyu mümkün olduğunca kurcaladım. Yakın zamanda yeni bir sistem toplayacağım fakat yaptığım araştırmalar sonucunda platform konusunda kararsız kaldım. Sistemi "hız aşırtma" ile kullanmak istiyorum. Sistemi kurarkenki amacım oyun oynamak ve çok ağır yüklü olmamakla birlikte video editleme/render etme. Acemi olduğum için hatalı belirttiğim / seçtiğim noktalar olabilir, tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler...

Sistem I :ASUS Maximus VIII Extreme Assembly
:i7 6700K
:GeForce GTX 1080 Strix OC 8GB

Sistem I sorular : Bu sistemi SLI kullanmak verimli olur mu ? PCI veri aktarımı ve destekleme problemleri açısından ileriki süreçte 2. bir kartla sistemi SLI yaparsam, kartlar 8 GB/ 8GB olarak tam verimli kullanabilir miyim ? Bu sistemde bahsettiğim SLI yapısına uygun olarak 40. veya 28 PCI lane besleyen bir işlemci yakın zamanda makul fiyata çıkabilir mi ? Böyle bir işlemci olmadan SLI bu sistemde mantıksız mı ?

Sistem II : ASUS Rampage V Edition 10 (x99)
:i7 6900K
:Msi GeForce GTX 1070 Gaming Z 8GB / Asus GeForce GTX 1070 Strix OC 8GB

Sistem II Sorular : Bu sistemde ekran kartını 1070 seçmemin sebebi incelediğim birçok kaynakta 1070 serisinin testlerde 1080 serisi ile bariz bir farkını göremememiş olmam. 2 way sli yapmak istediğim için alacağım 1071 serisi 2 kart toplamda bana 2000 TL civarı kazandırıyor.
Msi "Z" serisi hem fabrika çıkışı hemde soğutma uygunluk bakımından hız aşırtma için en iyi 1070 GPU olarak gözüküyor, fakat Asus Strix OC de fabrika çıkışı hız aşırtmaya uygun yeni modeli olduğu için bazı sitelerde test değerlerini karşılaştıramadım. Test etmiş olanlarda bariz bir fark olmamakla beraber MSI 1070'i küçücük bir tık önde gösteriyor. Sizce hangi kartı tercih etmeliyim ?

Yoksa sistem ve teknoloji bakımından yeni alınan çift 1070 para israfı mı ? Tek 1080 kart alıp bi süre idare edip SLI'a sonra mı upgrade etsem ? Zamanınız için tekrar teşekkür ederim.
Saygılar, sevgiler.
İşlemci: İ7 6850k
Anakart: ASRock X99 Taichi
RAM: Corsair Vengeance LPX 32 (4x8) GB 2400 Mhz
Ekran Kartı: MSI GTX 1080 Gaming X
SSD: Samsung 850 Evo 2 TB
SSD: Samsung 950 Pro 512 GB
İşlemci Soğutucu: Corsair H115i
Kasa: Corsair Obsidian 750D
Güç Kaynağı: Aerocool Strike-X 80+Gold 1100 W
Toplam 12.660 TL

Teknobiyotik'ten toplandı.

4K monitörünüz yok ise boşuna bu kadar masraf etmeyin.

HDD bu olucak çok pardon; Seagate Barracuda 2TB 64MB 7200Rpm.

Sadece oyun oynamak, video çekmek ve video render'ı için kullanacaksanız bu sistem işinizi görür. 1.000TL ile de ekipmana bütçe açıp kaliteli içerikler üretebilirsiniz.
99k.PNG

Dosya Ekleri

• 11k.PNG
    11k.PNG
    40,5 KB · Görüntüleme: 62
4K monitörünüz yok ise boşuna bu kadar masraf etmeyin.

HDD bu olucak çok pardon; Seagate Barracuda 2TB 64MB 7200Rpm.

Sadece oyun oynamak, video çekmek ve video render'ı için kullanacaksanız bu sistem işinizi görür. 1.000TL ile de ekipmana bütçe açıp kaliteli içerikler üretebilirsiniz.Eki Görüntüle 188702
Oyun/Render bakımından en iyisi 6850k. Ayrıca böyle bir bütçeye HDD koymak pek mantıklı olmaz. (gibime geliyor.)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı