10.000 TL Mini ITX Sistem Toplama

Sami Yerlikaya

Femtopat
Merhaba arkadaşlar. Ben işim gereği yurt dışında kalıyorum ve nadiren de olsa seyahat ediyorum. Topla bir oyuncu kasası oluşturmak istiyorum. Mumkun olduğunca (valize koyulabilecek kadar) taşınabilir olması gerekiyor.
Bu yüzden Corsair 250D ITX kasasında karar kıldım.
Case: Corsair 250D.
CPU: (En kararsız kaldığım yer burası çünkü bilgi eksikliğim var. Ozellikle AMD ve Intel çatışmasından ve birçok Intel kötü/AMD çok ısınıyor yorumlarından dolayı)
GPU: RTX 2060S.
PSU: 750W(modüler olması tercihim ama şu an bir ürün tercihi yapamadım)
CPU cooler: (Sıvı soğutma olmalı kasaya da uymalı tabii)
SSD:( sisteme uygun iyi bir model)
RAM: 2x8 GB (bunda da bir tercih kilamadim)
M. Card: (Kasadan dolayı mini ITX kullanmam gerekiyor ve bunların fiyatları çok uçuk görünmüyor bu yüzden iyisinden olmasından yanayım. Sistemi yavaslatmasin.)

Arkadaşlar şimdiye kadar ilgi alanıma girmediginden sistem topama cahiliyim ve blogları okuyarak videoları izleyerek kendimce biraz bilgi edinebildim fakat uygulamali olarak pratiğim yok çünkü şimdiye kadar hep laptop kullandım yani daha önce desktop sahibi olmadım.
Yukarıdaki belirttiğim özelliklerde bana tavsiye verebilirseniz çok memnun kalırım. Ayrica soket uyuşmazlığından da anlamıyorum buna dikkat ederseniz faydama olur.
Yurt dışında yaşıyorum demiştim bu yüzden aklınızda bir parçada ikinci bir öneri de varsa yazabilirsiniz çünkü genelde TR piyasasından seçeceğiniz için burada bulamama ihtimalim bu kasada ücret olarak bütçemi zorlayacagini düşünmüyorum o yüzden çok da ekonomik düşünmeyebilirsiniz.(10.000 TL'yi geçmemek şartıyla.(monitörü dahil etmeyin lütfen sadece kasa lazım))
Son olarak ben genelde Online oyunlar oynuyorum ama SSD ve harddisk arasındaki ilişkiyi tam olarak anlayamadım. Bazi sistemlerde hardddisk bulunmuyor. Harddisk ve SSD arasındaki ilişki tam olarak nedir? Sadece depolama mi yapıyor? Eğer harddısk sadece depolama yapıyorsa SSD'de depolama yapıyor, bu ikisi arasındaki uçurum kapasite farkı neden?

Okuyan, okumayan, cevap veren vermeyen herkese teşekkürler. (Biliyorum uzun oldu ama tam öğrenmek için tam açıklamam gerekiyordu 😊)

images (3).jpeg
Screenshot_2020-08-18-15-35-53-759_com.android.chrome.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Kasa olarak Türkiye içerisinde Silverstone Suqo SG13 öneririm bu iş için daha mantıklı.
2- Böyle bir sistem için yer tasarufu için M.2 SSD çok daha mantıklı olur.
3- 3200 MHz CL16 RAM yeterli olur diye düşünüyorum.

Özellikle kasa gibi konular yurt dışında daha fazla ama yok ben buradan toplayacağım derseniz tüm parçalar dahil bir öneri yapabilirim.

AMD'nin ısınması 2009-2014 seneleri arasındaki işlemcilerinde kaldı.
Şimdiki Ryzen işlemcileri asla ısınmıyor. AMD almanızı tavsiye ederim.

Öncelikle Mini ITX kasaları araştır bence, Corsair 250D bayağı eski ve büyük bir kasa. ITX kasaların bu günlerde popülerliği artıyor artık birçok seçeneğin var. Şu anda yeni Cooler Master NR200 baya popüler bakmanızı tavsiye ederim, diğer ITX kasalarına göre alması kolay ve montaj yapması da rahat, YouTube'dan incelemelerine bak.

Bunun dışında almak için zamanın varsa ilgini çekebilecek farklı farklı boyutlarda ve şekillderde gelen birçok popüler butik kasa da var (Ncase M1, Dancase A4, NZXT H1, Sliger SM550 vb.), bu konular hakkında Optimum Tech'in videolarını izlemeni de tavsiye ederim. Tüm videolarının kalitesi yüksek ve Mini ITX hakkında birçok güzel videosu var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kasayı seçtiniz mi artık sistem toplamak da çok zor iş değil. Bu konu hakkında pek fikriniz olmasa bile popüler kasalar için YouTube'da birçok hazır build videosu ve inceleme vardır, onları baz alırsanız sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Bu buildlarda değişiklik yapmak isterseniz de dikkat edilecek önemli noktalar her kasanın belli GPU boyutları, CPU soğutucu bloğu yüksekliği ve fan takma yerleri ve konfigürasyonu (fanlar içeri mi hava çekecek dışarı mı vs.). Bunun dışında isteğe göre sıvı soğutma ve ekstra 2.5 inch disk takma yerlerine de bakabilirsiniz.

Kasaya kesin karar verdiğinizde buraya yazmanızı tavsiye ederim, bu şekilde yardımcı olmak daha kolay olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı