10-11 yaş için ikinci yabancı dil önerisi

B1-B2 abartmış olabilir miyim diye düşünüyorum fakat İngilizce konuşulan bir ülkede sokağa salsanız okula gider gelir sohbet eder derdini anlatır ki Yunanistandayken birkaç kişiyle konuşmuştu biz geziyoruz buraya gideceğiz sen ne yapıyorsun gibisinden. B1-B2 abartı mıdır bilemiyorum fakat benim üniversitede ki İngilizce dersimin sorularını çözebiliyor. Vizeyi birlikte yapmıştık :D. O kısma takılmayın demek istediğim gayet iyi bir seviyede. Özellikle yaşına göre. Fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim

Merhabalar. Kardeşimin İngilizce ile arası gayet iyi. Herhangi bir kurs almadan B1-B2 seviyesinde İngilizceyi kendi çabası ile öğrendi. Okuma yazmayı da kendisi öğrenmişti. Özel bir hoca ile İngilizcesini değerlendirdik ve ekstra İngilizce için bir kursa ihtiyacı olmadığını, kursta da bu kadar öğretileceğini bundan sonrasının pratik ve kelime öğrenme olduğundan bahsetti ki ben buna katılıyorum. (konuşma, okuma-anlama ve yazma konusunda hiçbir sıkıntı yok.) Artık yaşı daha da büyümeden ikinci bir yabancı dil için temel atmasını istiyoruz. Hangi dil olacağı konusunda kararsızım. Kendisinin Japonca'ya merakı var. Benim Japonca konusunda ki kuşkum alfabesi. Robotik kodlama ve bilgisayar oyunları ile içli dışlı. Sizlerin tavsiyesi ne olur? Büyük bir değişim olmadığı sürece muhtemelen büyüdüğünde bilgisayar ile ilgili şeyler yapacak. (Almanca önermeyin lütfen lisede zaten muhtemelen Almanca dersi görecek.)

Rusça ya da Almanca bu diller bana cool geliyor

10 yaşında okul dışında bir eğitim almadan (eğer yurt dışında yaşamıyorsanız) B2 seviyesine gelmesi pek mümkün değil. Sadece kelime üzerinden bile söylesek, İngilizce 4000 kelime biliyor olması gerekiyor. Ortalama 10 yaşında bir çocuk ana dilinde bile 4000 kelime bilmiyor. CEFR seviye testini bir internet sitesinden falan mı yaptınız? İngilizce ile işi bitti şeklinde bakmayın diye söylüyorum.
İkinci dil olarak ilgisi hangisineyse ona yönlendirin derim. Bunun seçimini ne siz yapın ne biz bence. Japonca öğrenmek çok artı sağlayan bir kazanım. Eğer ilgisi o dileyse ona yönlendirin. Erken yaşlarda dile bu önemi verdiğiniz için de tebrik ederim. Kritik yaşa ulaşmasına 2 yıl kalmışken ikinci bir dile temel atması çok faydalı olacaktır.
Hocam çok teşekkürler. İngilizce ile işi tabii ki bitmedi daha yolu var fakat kritik yaşa gelmeden temel atması için bir diğer dil arayışına girdim.

B1-B2 abartmış olabilir miyim diye düşünüyorum fakat İngilizce konuşulan bir ülkede sokağa salsanız okula gider gelir sohbet eder derdini anlatır ki Yunanistandayken birkaç kişiyle konuşmuştu biz geziyoruz buraya gideceğiz sen ne yapıyorsun gibisinden. B1-B2 abartı mıdır bilemiyorum fakat benim üniversitede ki İngilizce dersimin sorularını çözebiliyor. Vizeyi birlikte yapmıştık :D. O kısma takılmayın demek istediğim gayet iyi bir seviyede. Özellikle yaşına göre. Fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim

Hocam Türkçe çevirisi olmayan oyunlar oynatın ve Roblox hesabı açıp 13 yaş üstü yapın yabancı oyunlara girin. İngiltere'de garson olabilecek seviyeye gelir.

Lisede zaten Almanca görecek demişsiniz ancak bence şimdiden öğrenmesi hoş olur. Okullarda öğretilen ile kendi çalışıp öğreneceği Almanca bir değil. Ben olsam üç tane normal seviyede dil öğreneceğime, iki tane ileri seviyede dil öğrenirdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı