10.Nesil i5 alınır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

akiyorm

Hectopat
Biliyorsunuz Intel 10 nesillerinden Ryzen'lardan nasibini alıp çekirdek sayılarını arttırdı.
i5-7400'e (4/4) sahibim onu satıp i5-10400 (6/12) almayı düşünüyorum, mantıklı mıdır? Alma sebebim Core/Thread değerleri.
Ayrıca 7400 niye bu kadar piyasada pahalı? Mevcut oranı mı düşüyor, 8400 daha iyi olmasına rağmen daha ucuz.

Ekran Resmi 2020-05-07 06.42.51.png

Ekran Resmi 2020-05-07 06.43.01.png

Bkz. i5-7400, i5-10400

Son düzenleyen: Moderatör:
10.nesil alınır. Thread sayısı arttı. Bu iyi bir durum. Bazı oyunlar çekirdek sayısına göre işlemciye çok yük bindiriyor ve bu oluncada oyunlarda takılmalar ve donmalar oluyor. 10.nesil i5 işlemci aldığında aradaki farkı hissedeceksin.

6 Core/12 Threads standartıyla çıkış yapacak olan 10.nesil i5'leri bekleyin derim, fiyat anlamında 9. nesillerden fazla bir farkı olmayacağı gibi HT desteğiyle beraber gelecek olması, arka plan uygulama ve programlarınız açıkken veya ilerleyen dönemlerde işlemciye aşırı yük bindiren multicore destekli yazılımlarda kazanacağınız hız ve kolaylık yanında oyunlarda oluşabilecek darboğaz sorunun önüne geçmesi noktasında büyük avantaj sağlayacaktır. Yine de son çıkış fiyatlarını görmek lazım, 10400F 1500-1600 TL'nin üstünde gelirse R5 3600 karşısında pek alınabilir bir yanı da olacağını sanmıyorum.

Google reklamlardaki birçok fiyata aldanmamak gerek. Tıklayınca farklı fiyat veya no stok çıkabiliyor. 10.nesil i5 elbette alınır ancak fiyat konusunda iyimser düşünenlerin aksine ben en az 1800TL ile geleceğini düşünüyorum. Bu fiyata alınır mı? Bence asla alınmaz. Neden mi? Soket değişti zaten, anakart masrafı da yapılacak -_- Yerinizde olsam 7400 ve anakartımı satar 1600AF ve B450 alıp yoluma bakardım :) Veya o kadar bütçe ile çok güçlü bir şey almak istiyorsanız bence yine 3600X ve B450 daha makul seçim.

10. nesil ne zaman satışa çıkıyor ki?

Google reklamlardaki birçok fiyata aldanmamak gerek. Tıklayınca farklı fiyat veya no stok çıkabiliyor. 10.nesil i5 elbette alınır ancak fiyat konusunda iyimser düşünenlerin aksine ben en az 1800TL ile geleceğini düşünüyorum. Bu fiyata alınır mı? Alınmaz. Neden mi? Soket değişti zaten, anakart masrafı da yapılacak -_- Yerinizde olsam 7400 ve anakartımı satar 1600AF ve B450 alıp yoluma bakardım :)

B450'lerin ömrü de dolmak üzere, gidişe bakılırsa Ryzen 4000 serisini de desteklemeyecek büyük ihtimal, dolar 7.2 olmuşken 10400'ün 1800 TL gibi bir fiyatla da gelecek olması şaşırtmaz açıkçası.

Bu işlemciyi alırsan yeni 1200 soket anakart almanda gerekecek extra maliyet demek bence Ryzen sistem toplamaya bak. Daha ucuza daha iyi sistem çıkartabilirsin.

Şunu da aklında bulundurman gerek. Malum dolar fırlıyor şu anda ve bir müddet daha böyle devam edecek. Bir de üstüne vergiler falan da eklenecek ülkeye giriş fiyatını siz düşünün. Eğer 10.nesil alacaksanız yanına yeni bir anakart da gerek. Ve intele uygun anakartlar öyle ucuz değiller.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı