Rehber 10. nesil kilitli Intel işlemcilerde kilit açmak ve Undervolt yapmak

Bildiğimiz üzere Intel, Laptop tarafında 10. nesil işlemcilerine kilit koyarak Undervolt yapmamıza izin vermiyordu bir kaç istisna hariç. Youtube üzerinden gördüğüm bir videoyu uygulayan ve başarılı sonuç alan bir kaç kişi gördüm, ben de denedim ve Undervolt işlemini kendi cihazıma yapabildim. Bu yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum umarım işinize yarar.

1-) Verdiğim linkten dosyaları indirin, insyde-tool.zip.
2-) İndirdiğiniz RAR dosyasını masaüstünde yeni bir klasöre çıkartın.
3-) Resimde gördüğünüz yere tıklayarak dosyanın kayıtlı olduğu adresi kopyalayın.
1.png

4-) Komut istemini ya da CMD'yi ''Yönetici Olarak'' çalıştırın.
5-) Çalıştırdıktan sonra ''cd kopyaladığınız adres'' yazın ve Enter tuşuna basın.
(Örneğin ben cd C:\Users\Acer\Desktop\InsydeH2OUVE_x86_WINx64_200.00.01.00 olarak yazdım)
2.png

3.png

6-) Sonra CMD'ye ''dir'' komudunu yazıp Enter'a basın böylelikle dosyanın içeriğini görebileceksiniz. Enter'a bastıktan sonra karmaşık ve uzun uzun yazılar geldiyse doğru devam ediyorsunuz. :)
4.png

5.png

7-) Sıradaki komut ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -gv vars.txt''. Bu komudu yazdıktan sonra indirip, masaüstüne attığımız klasörün içinde ''vars'' adında bir not defteri oluşacak.
6.png

7.png

:cool: Oluşan ''vars'' metin belgesini açın, Ctrl+F ile ''CpuSetup'' yazıp ilgili satıra gidin.
8.png

9-) Öncelikle ''CpuSetup'' yazısının solundaki sayı modelden modele değişebilir, onu aklınızda tutun mesela bende 055. Ondan sonra aşağıdan ''000000D0'' satırını bulun, bulduktan sonra en sağdan 6. ve 5. kısmın 00 00 olmasına dikkat edin, benim attığım linkte zaten 00 00 olarak gelecek ama bazen 01 00 olabilir onu 00 00 yapın ve metin belgesini farklı kaydet ile ''vars-m'' olarak kayıt edin.
9.png

10-) Geldik son adıma, buraya kadar her şey doğru gitti ise komut istemine son komut olan ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -sv vars-m.txt'' komudunu yazın ve Enter tuşuna basın, bastıktan sonra aşağıda ki gibi yazılar göreceksiniz.
10.png

11.png

11-) En son yukarıda ki gibi bir sürü ''Set successfully'' ve ''Set Failed'' gibi yazılar gelecek, burada önemli olan aklınızda tuttuğunuz sayıyı bulmak ve yanında ne yazdığına bakmak. Benim sayım 055'di ve yanında Set successfully yazıyordu. Bu da demek ki kilit açma işlemi başarılı bir şekilde olmuştur. Sistemi yeniden başlatın ve ThrottleStop kullanmaya hazırsınız.

Şans eseri bulduğum bu yöntemi yapıp, uygulayan çok kişi var ve onlardan birisi de benim. Bu da rehberin ana konusu: Lenovo Legion 5 and 7 (2020).

İşlem Legion 5, Legion 7, Ideapad Gaming 3, Acer Predator Helios 300, Acer Nitro 5 10. nesil cihazlarda kesin olarak çalışıyor. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, umarım herhangi bir eksik/hata yoktur. Teşekkürler.

NOT: Ortaya çıkabilecek kötü durumlarda sorumluluk kabul etmiyorum.
 

Dosya Ekleri

  • 4.png
    4.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 149
  • 5.png
    5.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 210
Son düzenleyen: Moderatör:

Phoenix055

Hectopat
Katılım
27 Mayıs 2014
Mesajlar
222
Zaten UV demek işlemciye giden voltaj değerini azaltıp performansı iyileştirmek demektir, sizde nasıl voltaj değeri arttı anlamadım.

UV falan yapmadım.
şuradaki video bana aittir. Aynı oyunlardan olan varsa açıp işlemci ne kadar güç harcıyor karşılaştırması yapar mısınız? Şu an işlemci aynı oyunlarda daha yüksek güç çekiyor ve ısınıyor.
Şu an biraz macunu kontrol edeyim dedim. Bendeki MX-4 çakma olabilir. Mail attım cevap bekliyorum.
 
Son düzenleme:
KS
KS
ily ayka

ily ayka

Kilopat
Katılım
6 Ekim 2014
Mesajlar
5.779
Makaleler
5
Çözümler
10
Yer
İzmir-Bayraklı
UV falan yapmadım.
şuradaki video bana aittir. Aynı oyunlardan olan varsa açıp işlemci ne kadar güç harcıyor karşılaştırması yapar mısınız? Şu an işlemci aynı oyunlarda daha yüksek güç çekiyor ve ısınıyor.
Şu an biraz macunu kontrol edeyim dedim. Bendeki MX-4 çakma olabilir. Mail attım cevap bekliyorum.
Şimdi bende de aynı işlemci var senin bu videona bakarsak bana göre bir şeyler ters gitmiş. Öncelikle 10300H gibi bir işlemcinin UV ve herhangi bir elleme olmadan o oyunlarda o kadar soğuk çalışması yani 60-70 derece arası bana hiç normal gelmiyor kaldı ki işlemci 20-25W güç çekiyor. Bu değerler diğer 10300H ve benim cihazımda 80-90 derece iken güç tüketimi ise 40-45W. Bir de işlemcin 3500 Mhz'nin üstüne çıkmıyor.

Şuan kaç W güç çekiyor ve sıcaklıklar ne alemde? Çünkü olması gerek değerler hiç bir müdahale olmadan stok halde sıcaklık tarafında 80-90 güç tüketimi olarak ise 40-45 arasıdır.
 

Yeni konular

Yukarı