10.Sınıf alan seçimi

Mustafa Tanis

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Lise Öğrencisi
Merhabalar.
Ben 10.Sınıf Anadolu lisesi öğrencisiyim. Bu hafta içerisinde alan seçimleri yapılacak. Okul orta düzey bile sayılmıyacak bir okul olduğundan dolayı her alanın sınıfı yok. Sayısal, Türkçe-Matematik, sınıfları mevcut. Sözel sınıfı da yok. Dil sınıfı da yok. Ben sayısal yapamayan birisiyim. Matematik'ten performanslar sayesinde geçiyorum da diyebiliriz. Sayısal seçmeyi düşünmüyorum. Dil yada Türkçe-Matematik istiyorum. Dil seçersem okul değiştirmek zorunda kalıcam. Bana bu iki alan hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Maaşlar hakkında da ufak bir bilgi verirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maaş ikinci derdin olsun meslek için. Bir işi yapamazsan zaten sana maaş vermez kimse, işinde iyi olabileceğin kendini geliştirebileceğin bir meslek edinmelisin.
Matematik her yerde çıkacak karşına, kaçınılmaz son denebilir.
Bence notlarını yüksek tutabilmen açısından TM seçip, üniversite sınavına odaklanmalısın.

Yapabileceğin şeylerin üzerine gitmeni tavsiye ederim. Yapamayacağın şeyler üzerine gitmek kayıp olur. Sevdiğin ve yapabileceğin alan üzerine gitmeni tavsiye ederim.

Dile Matematiği sevmediğin için gitme lütfen. Seviyorsan dili, kaparsın. Çok zorluk çekebilirsin diğer şekilde. Ayrıca profilin TM mantıklı diyor bana.

Lise döneminde öğrencilerin yaptığı en büyük hatalardan birisidir öncelikle alan seçip daha sonra bu seçtiği alana göre kendisine üniversitede bir bölüm veya meslek devşirmeye çalışmak. İlk önceliğiniz ileride hangi işi yapmak istediğinizi ya da en azından hangi alanda bir iş yapmak istediğinizi belirlemek olsun. Daha sonra bu meslek için hangi alana gitmeniz gerekiyorsa o alanı seçin. Matematik yapamıyorum, şu derste zorlanıyorum tarzı şeyler seçiminizi etkilemesin çünkü en fazla 3 sene daha zorlanarak o dersleri vereceksiniz ve asıl önemli olan sonrası.

Benim çocukluğumdan beri hayalim yazılım mühendisi olmak olduğu halde lisede kimya dersim kötü diye eşit ağırlık alanına yönlendirildim. Üniversite sınavından sonra da mecburen bu alandan bir bölüm seçmek zorunda kaldım ve şu anda teknolojiyle en ufak alakası olmayan bir bölümden mezunum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı