10. sınıfta nasıl ders çalışılmalı?

Darkness2002

Hectopat
Daha fazla  
Ben 10.sınıf öğrencisiyim MF seçeceğim. Hedefim bilgisayar mühendisliği ODTÜ vb. iyi bir üniversite yani. Nasıl çalışmalıyım? Şu an tek yaptığım okuldan gelince matematik ve fizik tekrar ediyorum onun dışında hep oyun ya da dizi :D Ne yapmalıyım? Nasıl çalışmalıyım? Nasıl başlamalıyım? Taktik tavsiye verirseniz iyi olur.

Öncelikle derse ilgisi az olsa da belirteyim. Kültürüne zarar veren Türk dizilerini kesinlikle izleme. Oyun işi sana kalan bir şey. Öyle aşırı bir bağımlılığın yoktur herhalde. Gün sonrası o günün derslerini tekrarlayıp kendi kabiliyetine göre soru çöz. Ayrıca yarın için olan derslere hazırlıklı ol. Dersler her zaman ön planda olsun. Eve gelip önce oyuna bakayım sonra başlayayım deme. Biraz dinlen, dersler ile işin bitince oyununu oyna veya dizini izle. Biraz daha tecrübeli kişiler daha çok yardımcı olacaktır.

Bence belirli günleri belirli derslere ayırarak çalışmalısın. Bana rehber öğretmenim öyle önermişti. Yani mesela pazartesi günleri biyoloji ve kimya tekrarı yap. Salı günü matematik ve fizik çalış. Bu şekilde yapabilirsin kendine göre günleri ve dersleri ayarlamalısın ben öyle çalışmıştım 10. sınıfta. Aslında bunun en sağlıklı cevabını okuldaki rehber öğretmenine danışarak alabilirsin. Gün içinde hangi saatte neler yaptığını, ne tür alışkanlıkların olduğunu onlara anlatırsan seni en iyi şekilde yönlendireceklerini düşünüyorum.

Az çalış, düzenli çalış.
Her ne kadar sen mezun olana kadar sınavın kalkacağını düşünsem de sen çalış. :D
Oyun oynama işini de ders çalıştıktan sonra yaparsan daha faydalı olur.

Çok fazla derslere asılma malum bugün canını dişine takarsın, ertesi gün gireceğin kaldırılır. Lisenin tadını çıkarmaya bak zaten son iki sene çalışmaktan başka işin olmayacak. Sosyalleşmeye kendini geliştirmeye özellikle de sportif olarak özen göster, ders çalışırken vücut fazlasıyla hamlıyor.

Müfredat değişmis olabilir tam bilmiyorum ama baya dandik konular var. Bence yat kalk 11 sınıf konularına çalış. İlerde bana dua ediceksin. Çünkü 10 sınıf aşırı kolay olucak 11 sınıfta duvara tosluyacaklar.

baya dandik konular var.
Katılmıyorum. Yeni müfredatı bilmem ama YGS ve LYS sınavındaki geometrinin bir çoğunu 10. sınıfta işliyoruz zaten. 11 ve 12. sınıfta doğru düzgün geometri işlemiyoruz ki. Kaldı ki ülkenin geometri ortalaması çok düşük. Demek istediğim geometri orada ayırt edici konu oluyor. Matematiği yapan kişi sayısı geometri yapan kişi sayısından daha fazla. Çözdüğün bir geometri sorusu önemli bir artı yani. Neyse çok uzattım, 10. Sınıf önemli. :LOL:

Çünkü 10 sınıf aşırı kolay olucak 11 sınıfta duvara tosluyacaklar.
Bütün öğretmenler bize 10. sınıfın geçirdiğimiz en zor sene olduğunu 11. sınıfın çok kolay olacağını söylüyorlar. Anlamadım şimdi hangisine inanayım? Ben 11. sınıfım bu arada.

Ben lisedeyken 10. sınıfta daha rahattım.
11 de kolay.
Geometri anlatmalık bir ders değil. Gören yapıyor. Bunun için çok soru çözmek lazım.
11. sınıfta seriler konusunda biraz beyniniz yanabilir. Hatta şöyle dersiniz muhtemelen:
"Kardeşim bu adam sonsuz adımda nasıl 1 metre gidebiliyor ******...."
Ekstra zor bir şeyi yok.
Matematik için baba sınıf 12. sınıftır.
Limit sağ kroşe, türev sol kroşe, integral de aparkat gibi gelir. Çalışınca onlar da kolaydır.
Kasmayın bu kadar. :D

Ben lisedeyken 10. sınıfta daha rahattım.
11 de kolay.
Geometri anlatmalık bir ders değil. Gören yapıyor. Bunun için çok soru çözmek lazım.
11. sınıfta seriler konusunda biraz beyniniz yanabilir. Hatta şöyle dersiniz muhtemelen:
"Kardeşim bu adam sonsuz adımda nasıl 1 metre gidebiliyor ******...."
Ekstra zor bir şeyi yok.
Matematik için baba sınıf 12. sınıftır.
Limit sağ kroşe, türev sol kroşe, integral de aparkat gibi gelir. Çalışınca onlar da kolaydır.
Kasmayın bu kadar. :D
Ne babası o kadar daraltma yaptılar ki söndü onlarda limit, türev ve integral 1 dönemde bitiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı