100.000 TL'ye monitör dahil i5 13600K 4080 sistem nasıldır?

serbinne

Femtopat
Daha fazla  
Değerli gençler,
Öncelikle sizler gibi bu işin ustası asla olamayacağımız için bana: "abi/amca bu paraya neler toplanır!" diyenleri duyuyorum. Niye örneğin 4090 almıyorsun diyecek olunursa markaları çok inceledim güvenemedim güvendiklerim de aşırı pahalı gibi öznel cevaplarım var. Zaten bu iş bir bakıma öznel bir iş. Sistemi parça parça topluyorum. Anakart ve ekran kartını aldım ama parası içime öyle bir oturdu ki anlatamam...
Sizce şimdilik aşağıda aldığım 2 parça (siz gençlerin görüşü çok kıymetli) iyi parçalar mıdır? (alırken kimseye sormadan aldım milyon tane yorum okudum, değerlendirme videosu izledim ve bunlar çok içime sindi)

1) Anakart: MSI MPG Z790 Carbon Wi-Fi soket 1700 DDR5 7600MHz(OC) PCI-e gen5 M.2 USB3.2 HDMI 1X2.5G lan Wi-Fi 6E ATX.
2) Ekran kartı: ASUS GeForce RTX 4080 ROG-STRIX-RTX4080-16G-Gaming 16 GB GDDR6X 256bıt 2X HDMI 3xdp RGB ekran kartı.
Bu ikisi iyi bir başlangıç mıdır? Yorumlarınızda ihtiyaç duyduğum cümle (kendimi iyi hissetmem için) kaliteli, uzun süre götürür mü bunlar sizce?

Ve de aşağıdaki parçaları da alıp tamamlamayı düşünüyorum. Bunlar bir arada hepsi birleştiğinde uyumlu mudur? Ve aldıklarım gibi almayı düşündüğüm parçalar kaliteli midir?

3) İşlemci: Intel Core i5 13600K 3.50GHz 14 çekirdek 24MB önbellek LGA1700 soket UHD 770 Graphics 10nm işlemci - BX8071513600K (çok ısınıyor ve pahalılar diye orta karar işlemci mantıklı geldi)

4) RAM: Kingston furybeast 32 GB 6000 KF560C36bbek2-32 (en ucuzlarından biri bu. Bu RAM'ların iyileri çok pahalıymış)

5) SSD: 2 X Samsung 970 EVO Plus NVMe 2TB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD (MZ-V7S2t0bw) (980'e göre verilerin bozulmayacağı, dayanıklılık konusunda daha fazla garantisi var neredeyse 2 kat)

6) Soğutucu: Corsair CW-9060040-WW Hydro serisi H100X 240 mm yüksek performans sıvı işlemci soğutucusu (çok olumlu yorumlar okudum)

7) Güç kaynağı: MSI PSU MPG A850G PCI-E5 850W 80 Plus Gold actıve PFC Full modular Power Supply (çok olumlu yorumlar okudum)

8) Kasa: Cougar MX660 mesh RGB-C+gex850 850W Micro ATX kasa (kasa. Ok sağlam ve iyi diyorlar daha cafcaflısına gerek yok. Ama 4080 sığar mı? YouTube'dan izledim ama?)

9) Monitör: ASUS proart PA279CV 27" 5ms 60 Hz (HDMI + display + Type-C ) 4K 3840x2160 IPS HDR monitör. ( Valorant CoD vb 360 Hz'lik monitörde oynasam dahi gençler bizi duman eder onun yerine oyundan çıkınca nefis 4K görüntü ile film izlemek için. Biraz oyun biraz film gibi düşünün, monitöre deli gibi itiraz edileceğini biliyorum)

Atladığım bir şey var mı? (Almam gereken başka bir şey? Yazılım hariç...)

Son olarak bu sistemi topladığımda muhtemelen pahalı olacağı için gidip bir bilgisayarcıya montaj için taşıyıp emanet dahi edemem gibime geliyor. (montaj asla bilemem ben) hiç alışık değilim çocuklar, hava atıyorum zannetmeyin ben 10 yıldır dandik laptopla takılıyorum. Bu paralar bana çok geldiği için bu parçaları birine emanet edersem ve örneğin biri monte edeyim derken ekran kartını yontarsa kalp krizi falan geçiririm. Benim gözümün önünde örneğin bilgisayarcılar bunu benim evimde montaja gelirler mi? Ankara'dayım. Hepinizin hayalindeki bilgisayarlara kavuşması dileğiyle.

Değerli gençler,
Öncelikle sizler gibi bu işin ustası asla olamayacağımız için bana: "abi/amca bu paraya neler toplanır!" diyenleri duyuyorum. Niye örneğin 4090 almıyorsun diyecek olunursa markaları çok inceledim güvenemedim güvendiklerim de aşırı pahalı gibi öznel cevaplarım var. Zaten bu iş bir bakıma öznel bir iş. Sistemi parça parça topluyorum. Anakart ve ekran kartını aldım ama parası içime öyle bir oturdu ki anlatamam...
Sizce şimdilik aşağıda aldığım 2 parça (siz gençlerin görüşü çok kıymetli) iyi parçalar mıdır? (alırken kimseye sormadan aldım milyon tane yorum okudum, değerlendirme videosu izledim ve bunlar çok içime sindi)

1) Anakart: MSI MPG Z790 Carbon Wi-Fi soket 1700 DDR5 7600MHz(OC) PCI-e gen5 M.2 USB3.2 HDMI 1X2.5G lan Wi-Fi 6E ATX.
2) Ekran kartı: ASUS GeForce RTX 4080 ROG-STRIX-RTX4080-16G-Gaming 16 GB GDDR6X 256bıt 2X HDMI 3xdp RGB ekran kartı.
Bu ikisi iyi bir başlangıç mıdır? Yorumlarınızda ihtiyaç duyduğum cümle (kendimi iyi hissetmem için) kaliteli, uzun süre götürür mü bunlar sizce?

Ve de aşağıdaki parçaları da alıp tamamlamayı düşünüyorum. Bunlar bir arada hepsi birleştiğinde uyumlu mudur? Ve aldıklarım gibi almayı düşündüğüm parçalar kaliteli midir?

3) İşlemci: Intel Core i5 13600K 3.50GHz 14 çekirdek 24MB önbellek LGA1700 soket UHD 770 Graphics 10nm işlemci - BX8071513600K (çok ısınıyor ve pahalılar diye orta karar işlemci mantıklı geldi)

4) RAM: Kingston furybeast 32 GB 6000 KF560C36bbek2-32 (en ucuzlarından biri bu. Bu RAM'ların iyileri çok pahalıymış)

5) SSD: 2 X Samsung 970 EVO Plus NVMe 2TB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD (MZ-V7S2t0bw) (980'e göre verilerin bozulmayacağı, dayanıklılık konusunda daha fazla garantisi var neredeyse 2 kat)

6) Soğutucu: Corsair CW-9060040-WW Hydro serisi H100X 240 mm yüksek performans sıvı işlemci soğutucusu (çok olumlu yorumlar okudum)

7) Güç kaynağı: MSI PSU MPG A850G PCI-E5 850W 80 Plus Gold actıve PFC Full modular Power Supply (çok olumlu yorumlar okudum)

8) Kasa: Cougar MX660 mesh RGB-C+gex850 850W Micro ATX kasa (kasa. Ok sağlam ve iyi diyorlar daha cafcaflısına gerek yok. Ama 4080 sığar mı? YouTube'dan izledim ama?)

9) Monitör: ASUS proart PA279CV 27" 5ms 60 Hz (HDMI + display + Type-C ) 4K 3840x2160 IPS HDR monitör. ( Valorant CoD vb 360 Hz'lik monitörde oynasam dahi gençler bizi duman eder onun yerine oyundan çıkınca nefis 4K görüntü ile film izlemek için. Biraz oyun biraz film gibi düşünün, monitöre deli gibi itiraz edileceğini biliyorum)

Son olarak bu sistemi topladığımda muhtemelen pahalı olacağı için gidip bir bilgisayarcıya montaj için taşıyıp emanet dahi edemem gibime geliyor. (montaj asla bilemem ben) hiç alışık değilim çocuklar, hava atıyorum zannetmeyin ben 10 yıldır dandik laptopla takılıyorum. Bu paralar bana çok geldiği için bu parçaları birine emanet edersem ve örneğin biri monte edeyim derken ekran kartını yontarsa kalp krizi falan geçiririm. Benim gözümün önünde örneğin bilgisayarcılar bunu benim evimde montaja gelirler mi? Ankara'dayım. Hepinizin hayalindeki bilgisayarlara kavuşması dileğiyle.
Kasada zaten güç kaynağı var, bir daha güç kaynağı almanıza gerek yok. Hatta kasayı kısın, görünüşe aldanmayın. Ve bu fiyata ATX Tower alın.
2 tane SSD neden?
Monitörü değiştirin, 60 Hz artık mantıklı değil.
İşlemciyi olabildiğince yüksek tutun, bu fiyata i5 almak aptallığa girer.
RAM'i 4 tane 8 alın.

1685372349088.png

Toplam: 99,069,01 TL.

İki tane anakart eklemişim, gerçek fiyat yaklaşık 94.570,01 TL.

Son düzenleme:
Kasada zaten güç kaynağı var, bir daha güç kaynağı almanıza gerek yok. Hatta kasayı kısın, görünüşe aldanmayın. Ve bu fiyata ATX Tower alın.
2 tane SSD neden?
Monitörü değiştirin, 60 Hz artık mantıklı değil.
İşlemciyi olabildiğince yüksek tutun, bu fiyata i5 almak aptallığa girer.
RAM'i 4 tane 8 alın.
2*16 yerine 4*8 daha mı hızlı yapar (ram?) Bu konuda hiç fikrim yok. Diğer yorumlarınız için de teşekkür ederim.

Değerli gençler,

Hepsi en bilindik, en kaliteli, parçalardan oluşuyor.
99970 TL

Bu kafadan çıkmanız lazım artık. Sizin bilmiyor olmanız markaları, ürünleri bildiklerinizden daha kötü yapmaz. Yıl 1990 olsaydı katılırdım size ama elinizin altında internet var ve bu sektörde günde 10 binlerce test videoları, inceleme videoları çekiliyor. Biraz zaman ayırıp karşılaştırma videolarındaki sonuçları bulabilirsiniz. Kısaca bilmiyor olabilirsiniz fakat öğrenmek araştırmak sizin elinizde.

Yok ben markaya para vermeye devam edecem diyorsanız arkadaşlar önerilerini yapmış zaten. Bu arada o çok güvendiğiniz 4000 serisi rog strix kartlarında çok fazla coil whine sorunu yaşayanlar var.

- GPU [28.999 TL] - PNY NVIDIA RTX 4080 16GB XLR8 Gaming VERTO EPIC-X RGB Triple Fan
- CPU [11.780 TL] - AMD Ryzen 7 7800X3D
- CASE [2.699 TL] - Lian Li Lancool 216 Siyah ARGB E-ATX Mid Tower Bilgisayar Kasası
- RAM [3.980 TL] - GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5 NEO RGB DDR5 6000MHz CL30
- SSD [2.970 TL] - Kingston KC3000 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- PSU [3.000 TL] - MSI MPG A850G PCIE5 850W 80 PLUS GOLD (PCI-E destekli)
- Anakart [8.600 TL] - MSI MAG X670E Tomahawk WiF
- Soğutucu [3100 TL] - Arctic freezer liquid II 280 mm

Ben 65k ya bu sistemi topladım. Aklımda en ufak soru işareti yok. Sadece ram ve işlemci piyasasının üstünde olduğunu düşünüyorum ama seçim öncesi toplamak gerektiğini düşündüğüm için almış bulundum. Şu an elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Marketler zamlarını yaptı. Bu ürünlere de zamlar geldi veya gelmek üzere.

Kıymetli kardeşim. Ben mesajımda zaten sistem toplamanın öznel olduğunu ifade ettim. Ürünlere kötü diye bir ifade kullanmadım. Bir ürünün bilinirliği ona olan güvenimi artırır bunu ifade etmeye çalıştım. Yoksa mercedes ferrari alırsın o da bozulur ya da toyota alırsın o da ferarrinin gittiği yolu gider. Sisteminiz size de hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Gördüğüm kadarı ile AMD sistem toplamışsınız. Yani öznel tercihtir bu. O paraya Intel toplarım diyen de çıkar. Siz bana göre bu daha iyi bir sistem dersiniz uzar gider. Yani forumda görüş belirtenler de kişisel fikrini beyan eder. O para benim param olsaydı mantığı ile görüş belirtirler ama işin özünde kişi içine ne sinerse onu kendi imkanlarına göre alır diye düşünüyorum. Ben 100 k bütçeme 4090 alınır diyenlere ne itiraz ediyorum ne de önyargılı ifadeler kullanıyorum ne de acaba yanlış mı yaptım diye düşünüyorum. Ama siz dahil bana cevap verenlerin benim dikkatimi çeken görüşlerini de inceliyor ve düşünüyorum. Benim de 2 gün önce 36 k ya aldığım rog strix 4080 i eğer ki döviz düşmezse artık o fiyata kimse alamaz. Kaldı ki ben uzman olmadığımı zaten söyledim ama milyon tane inceleme videolarında rog strix denilen ekran kartının top seviyeleri kimseye bırakmaması beni bu kartı almaya itti. Siz nasıl kendi sisteminizi yaparken aldıklarınızdan memnun iseniz ben de toplayacağım parçalarda memnun kalacağımı düşünüyorum. Ürünlerin çok daha pahalı olacağı tespitiniz de son derece doğru bir tespit. Teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Kıymetli kardeşim. Ben mesajımda zaten sistem toplamanın öznel olduğunu ifade ettim. Ürünlere kötü diye bir ifade kullanmadım. Sisteminiz size de hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Gördüğüm kadarı ile AMD sistem toplamışsınız. Yani öznel tercihtir bu. O paraya Intel toplarım diyen de çıkar. Siz bana göre bu daha iyi bir sistem dersiniz uzar gider. Yani forumda görüş belirtenler de kişisel fikrini beyan eder. O para benim param olsaydı mantığı ile görüş belirtirler ama işin özünde kişi içine ne sinerse onu kendi imkanlarına göre alır diye düşünüyorum. Ben 100 k bütçeme 4090 alınır diyenlere ne itiraz ediyorum ne de önyargılı ifadeler kullanıyorum ne de acaba yanlış mı yaptım diye düşünüyorum. Ama siz dahil bana cevap verenlerin benim dikkatimi çeken görüşlerini de inceliyor ve düşünüyorum. Benim de 2 gün önce 36 k ya aldığım rog strix 4080 i eğer ki döviz düşmezse artık o fiyata kimse alamaz. Kaldı ki ben uzman olmadığımı zaten söyledim ama milyon tane inceleme videolarında rog strix denilen ekran kartının top seviyeleri kimseye bırakmaması beni bu kartı almaya itti. Siz nasıl kendi sisteminizi yaparken aldıklarınızdan memnun iseniz ben de toplayacağım parçalarda memnun kalacağımı düşünüyorum. Bunun ürünlerin çok daha pahalı olacağı tespitiniz de son derece doğru bir tespit. Teşekkür ediyorum.
Amca üstte benim attığım sisteme bakabilir misiniz? Sizin istekleriniz doğrultusunda topladım.

Amca üstte benim attığım sisteme bakabilir misiniz? Sizin istekleriniz doğrultusunda topladım.
Beratçığım bu işleri biz dinozorlardan daha iyi bildiğinizin çok da iyi farkındayım. Ama 4090 Türkiye için bence çok ama çok lüks bir kart. Ne kadar oyun oynarsan oyna ki inşallah senin de böyle bir sistemin olur oynarsın, diyelim ki 10 yıl oynayacaksın sadece ekran kartlarına 60000 tl vs vermek anlatabildim mi çok ama çok fazla ve gereksiz bence, aradaki farkı mesela kaliteli bir monitöre işlemciye dağıtırsın çünkü ayrılan paranın tek bir ürüne yönlendirilmesi evin 4 kolonunun sadece 1 tanesini çok güçlü yapmaya benziyor. Bu benim görüşüm tabii ki. Amcan sana çok teşekkür ediyor. Ellerine sağlık. Umarım çok güzel bir bilgisayarın olur. Sağlıcakla kal.

Beratçığım bu işleri biz dinozorlardan daha iyi bildiğinizin çok da iyi farkındayım. Ama 4090 Türkiye için bence çok ama çok lüks bir kart. Ne kadar oyun oynarsan oyna ki inşallah senin de böyle bir sistemin olur oynarsın, diyelim ki 10 yıl oynayacaksın sadece ekran kartlarına 60000 tl vs vermek anlatabildim mi çok ama çok fazla ve gereksiz bence, aradaki farkı mesela kaliteli bir monitöre işlemciye dağıtırsın çünkü ayrılan paranın tek bir ürüne yönlendirilmesi evin 4 kolonunun sadece 1 tanesini çok güçlü yapmaya benziyor. Bu benim görüşüm tabii ki. Amcan sana çok teşekkür ediyor. Ellerine sağlık. Umarım çok güzel bir bilgisayarın olur. Sağlıcakla kal.
İyi dilekleriniz için teşekkürler.
Değerli gençler,

Kasa micro ATX yazıyor. O kasaya ekran kartı sığmayabilir.

İşlemci çözünürlük 4k olsa bile bir tık darboğaz olabilir.

İşlemciyi yükseltirseniz 360mm sıvı soğutma daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı