100/5 Mbps yayın ve kayıt için OBS ayarları

Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar. Bu aralar Twitch üzerinden yayın ve YouTube üzerinden oyun paylaşımları yapmayı düşünüyorum. Bilgisayarımın özelliklerini en aşağıya bırakıyorum.

Şimdi gelelim sorularıma:

1. Yayın için OBS ayarlarını nasıl yapmalıyım?
  2. Kayıt için OBS'mi Bandicam'mi kullanmalıyım?
    • Eğer OBS öneriyorsanız OBS ayarlarını nasıl yapmalıyım?​
  3. Bilgisayarım 1920X1080 144Hz panele sahip.
    • OBS'de çıkış çözünürlüğü, temel çözünürlük ile aynı mı olmalı? Yoksa daha mı düşük olmalı?​
    • Bazı kaynaklarda çıkış çözünürlüğünü temelden düşük yapın demişler.​
  4. Ekstra olarak şunu belirtmek istiyorum. OBS'de deneme amaçlı CS:GO ile kayıt aldım fakat videoda hafif bir donma ve seste gecikme mevcuttu. Oyun içi 120+FPS alıyorum. Sebebi ne olabilir?

Bilgisayar özellikleri:

HP Omen 17 #cb1026nt

İşlemci: i7-10750H,
RAM: 16 GB,
Ekran kartı: RTX 2060,

İnternet : 100 Download / 5 Upload (Kablo Türksat)

Merhaba arkadaşlar. Bu aralar Twitch üzerinden yayın ve YouTube üzerinden oyun paylaşımları yapmayı düşünüyorum. Bilgisayarımın özelliklerini en aşağıya bırakıyorum.

şimdi gelelim sorularıma:

1. Yayın için OBS ayarlarını nasıl yapmalıyım?
  2. Kayıt için OBS'mi Bandicam'mi kullanmalıyım?
    • eğer OBS öneriyorsanız OBS ayarlarını nasıl yapmalıyım?​
  3. Bilgisayarım 1920X1080 144Hz panele sahip.
    • OBS'de çıkış çözünürlüğü, temel çözünürlük ile aynı mı olmalı? Yoksa daha mı düşük olmalı?​
    • bazı kaynaklarda çıkış çözünürlüğünü temelden düşük yapın demişler.​
  4. Ekstra olarak şunu belirtmek istiyorum. OBS'de deneme amaçlı CS:GO ile kayıt aldım fakat videoda hafif bir donma ve seste gecikme mevcuttu. Oyun içi 120+FPS alıyorum. Sebebi ne olabilir?

bilgisayar özellikleri:

HP Omen 17 #CB1026NT.

İşlemci: i7-10750H,
RAM: 16 GB,
Ekran kartı: RTX 2060,

internet: 100 download / 5 upload (kablo Türksat)

5Mbit upload ile açacağınız yayın sizi tatmin etmeyebilir.
Ve cihazınızın laptop oldduğunu görüyorum bu da sisteme çok yük bineceğini ve laptopun ısınacağının bir işareti.

Ekran kartı üzerinden 3500-4500 bitrate arası bir değer verip. 720P60FPS yapabilirsin.

Bu ayar kayıt için mi, yoksa yayın için mi?

5Mbit upload ile açacağınız yayın sizi tatmin etmeyebilir.
Ve cihazınızın laptop oldduğunu görüyorum bu da sisteme çok yük bineceğini ve laptopun ısınacağının bir işareti.

Düşük kalite ve bitrate versem? Ve ısınma problemini yok sayarsak?

@İbrahim Arıkan dediğim ayarlar yayın için. Kayıt içinse yine ekran kartından 1080P60FPS 10000 bitrate kayıt alabilirsin. Kayıt için bitrate kendin belirlemen daha iyi olur.

Yayın için önerdiğiniz ayarları test edeceğim. Peki X264 mü önerirsiniz? Yoksa NVIDIA nvenc mi? Örnek olarak ETS 2 ekran kartına yük bindirirken yayını işlemci ile yapmak mantıklı değil mi? Diğer kaynaklarda NVIDIA nvenc kullanın diyorlar.

Yalnız şöyle diyeyim o işlemci çokça ısınıyor. Yayın yaparken yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. İşlemci sıcaklığını gözlemleyin.

MSI Afterburner bende alışkanlık oldu. Sürekli açık ve değerleri kontrol ediyorum :)

@İbrahim Arıkan NVIDIA nvenc kullanamak daha mantıklı. NVIDIA kartlar yayın konusunda daha iyiler görüntü kalitesi olarak da. X264 fazla FPS kaybedebilirsin. Ve işlemci çok ısınabilir.

Peki teşekkür ederim. Temel çözünürlük ile çıkış çözünürlüğünü aynı tutuyorum?

Geri
Yukarı