%100 hız aşırtma mümkün mü?

RinDoShiDoChi

Centipat
Evet diyelim ki ben şu an kullandığım işlemciyi %100 hız aşırtma yaptım. Performansı nasıl olur? Bu mümkün mü? Anakart, güçkaynağı ve soğutma elverişli farz edelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
%100 hız aşırtma derken performansı %100 arttırmayı kastediyorsun sanırım. Bir şeyi %100 arttırırsan iki katına çıkartmış olursun. Böyle bir hız aşırtmayı normal şartlarda yapamazsın. Sıvı nitrojenle soğutursan belki.

Evet diyelim ki ben şu an kullandığım işlemciyi %100 hız aşırtma yaptım. Performansı nasıl olur? Bu mümkün mü? Anakart, güçkaynağı ve soğutma elverişli farz edelim.
Her işlemci o kadar OC olmaz. Olanlar da aşırı voltaj verirsen olur ki bu uzun vadede işlemciye zarar verir. Yani deneme amaçlı yapılır ama o hızda 1 sene kullanayım falan diyemezsin.

Bir de soğutmanın elverişli olması için çoğu işlemci için sıvı nitrojen lazım 😀

Yaptığını varsayarsak tekil ve çoklu çekirdek hızın ikiye katlanır. Kısaca çok iyi olur 😀

Çok aşırı değerlere ulaşabilirsin ama kalıcı şekilde kullanılabileceğini düşünmüyorum. Zamanında böyle bir video vardı, 2 katı değer alıyorlardı. Muhakkak daha yüksek değerler vardır ancak ilk aklıma bu video geldi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki bu hızaşırtmadan sonra PC'de 2 işlemci varmış gibi mi bir performans alırız? Zamanında 8GHz'e çıkartılmış bir Celeron işlemci vardı oradan aklıma geldide.

Yeni konular

Geri
Yukarı