100 katlı binaların yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum

Kimse otopark sıkıntısını düşünmemiş. 100 katlı binanın kotları full otopark olurdu o zaman. 4 kot varsa 4'ü otopark, katlar normal ev.

Onun dışında şuan rekor 65 kat ile İstanbul Skylan'da yani bırak 100 katlı evi, 100 katlı herhangi bir yapıt yok ülkede. Deprem bölgesinde olduğumuzu da varsayarsak ince uzun 100 katlı gökdeleni kimse dikmez diktirmez. Dikilirse de çok sağlam yapılması lazım.

Kimse otopark sıkıntısını düşünmemiş. 100 katlı binanın kotları full otopark olurdu o zaman. 4 kot varsa 4'ü otopark, katlar normal ev.

Onun dışında şuan rekor 65 kat ile İstanbul Skylan'da yani bırak 100 katlı evi, 100 katlı herhangi bir yapıt yok ülkede. Deprem bölgesinde olduğumuzu da varsayarsak ince uzun 100 katlı gökdeleni kimse dikmez diktirmez. Dikilirse de çok sağlam yapılması lazım.
Otopark sorununu çözmek kolay. Yer altına doğru kat otopark yapılır veya her mahallede kat kat büyük otopark binaları olur.

Doğaya zarar vermeden yatay mimari mümkünken, kapsül gibi apartmanlarda yaşamanın anlamı yok. Doğayı koruyalım iyi hoş ama peki biz? Müstakil bir evde oturuyorum, iki dakika akrabalara apartmana oturmaya gidemiyorum daralıyorum. Duvarlar üzerime geliyor.

@Mucosoft Onu yazdım zaten. Otoparklar kotlarda olacak millet arabayla aşağıdan yerin altından çıkacak park yerleri hep yer altlarında aslında bir bakıma iyi olur bir kaza muhabbet durumunda yol kenarında araç olmayacağı için korunmuş olurlar.

Onun dışında böyle bir şey yapılması yakın zamanda zor daha 70 kata gelemedik. Ülkede 70 katlı yapı yok.

Bu konuda çok objektif yorum yapamıyorum çünkü yüksek binaları aşırı seviyorum ama olması gerektiği gibi planlanan bir şehirde, merkezden dışarı gidecek şekilde kısalan mimari mantıklı olabilir. Planlı olursa sıkışma vs. de olmaz ve estetik açıdan sadece binalara bağlı kalınmaz itiş tıkış olmadığı sürece. Bunu Cities: Skylines üzerinde deneyebilirsiniz.

Bence yatay mimari daha mantıklı ama sizin fikiriniz de kötü değil, saygı duyuyorum.

Sana katılmıyorum. Gelişmiş bir ülkede olsak çok mantıklı bir karar lakin herkesin kendi cebini düşünüp malzemeden çaldığı bir ülkede 100 katlı bina yapmak, deprem olduğunda yaşayanları ölüme sürüklemek demektir.

Sana katılmıyorum. Gelişmiş bir ülkede olsak çok mantıklı bir karar lakin herkesin kendi cebini düşünüp malzemeden çaldığı bir ülkede 100 katlı bina yapmak, deprem olduğunda yaşayanları ölüme sürüklemek demektir.
Bu konuyu okurken insanların bu açıdan bakarak yorum yapmaması gerekiyor. Her şeyin güzel olduğunu düşünerek değerlendirmek daha mantıklı ve daha objektif olur. O tür sorunlar için ise devlet önlem alacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı