100 litre akvaryumda kaç Japon balığı yaşayabilir?

Daha fazla  
Arkadaşlar Petshop'ta 100 litre bir akvaryum gördüm. 10 Japon, 3 cüce vatoz almayı düşünüyorum. Sizce uzun süre yaşaması için 100 litre yeterli midir? Boylandırmak da istiyorum. Ayrıca akvaryuma her hafta veya her ay ilaç atmam gerekiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Petshop'ta 100 litre bir akvaryum gördüm. 10 Japon, 3 cüce vatoz almayı düşünüyorum. Sizce uzun süre yaşaması için 100 litre yeterli midir? Boylandırmak da istiyorum. Ayrıca akvaryuma her hafta veya her ay ilaç atmam gerekiyor mu?
6 japon 3 cüce vatoz ile başlamanızı öneririm. Eğer akvaryumda fazla kirlenme vs. olmazsa 10'a kadar çıkabilirsiniz.

6 Japon 3 cüce vatoz ile başlamanızı öneririm. Eğer akvaryumda fazla kirlenme vs. olmazsa 10'a kadar çıkabilirsiniz.

Hocam bazı siteler balık başına 10 litre diyor bazısı 20 litre diyor. Sizin dediğiniz gibi olursa boylanır ve sağlıklı bir yaşam olur mu? Bir de Japon akvaryumuna mavi renk damla tarzı bir şey damlatıyorlar (adını tam bilmiyorum). Ondan damlatmam gerekiyor mu veya kaya tuzu tarzı bir şey şart mı? Ne sıklıkla yapmam lazım?

Hocam bazı siteler balık başına 10 litre diyor bazısı 20 litre diyor. Sizin dediğiniz gibi olursa boylanır ve sağlıklı bir yaşam olur mu? Bir de Japon akvaryumuna mavi renk damla tarzı bir şey damlatıyorlar (adını tam bilmiyorum). Ondan damlatmam gerekiyor mu veya kaya tuzu tarzı bir şey şart mı? Ne sıklıkla yapmam lazım?
Akvaryumda balık sayısı ne kadar az olursa yani balıklar ne kadar rahat yaşarsa boylanma o kadar fazla olur. Dediğim gibi 6 japon ile başlamanızı öneririm. Bir süre o sayıda kalabilir.

Bahsettiğiniz mavi şey metilen mavisi. Metilen kullanmanın sebebi akvaryumda herhangi bir hastalık olduğunda dezenfekte görevi görmesidir. Hastalık dışında kullanılması pek önerilmez.

Akvaryumu aldığınızda dirket olarak su ile doldurmamanız gerekiyor. En az 3 gün dinlenmiş su kullanmanız gerekiyor aksi takdirde suyun içindeki bakteriler balıklara zarar verecektir. İsterseniz hazır suda kullanabilirsiniz, onu dinlendirmenize gerek kalmayacaktır.

Akvaryuma suyu koyduktan sonra 1 kaşık kaya tuzu(içinde iyot olmaması gerekiyor) atın ve tuz çözünene kadar bekleyin.

İçine balıkları atmak içinde bu videoyu izleyebilirsiniz.

Akvaryumda balık sayısı ne kadar az olursa yani balıklar ne kadar rahat yaşarsa boylanma o kadar fazla olur. Dediğim gibi 6 Japon ile başlamanızı öneririm. Bir süre o sayıda kalabilir.

Bahsettiğiniz mavi şey metilen mavisi. Metilen kullanmanın sebebi akvaryumda herhangi bir hastalık olduğunda dezenfekte görevi görmesidir. Hastalık dışında kullanılması pek önerilmez.

Akvaryumu aldığınızda dirket olarak su ile doldurmamanız gerekiyor. En az 3 gün dinlenmiş su kullanmanız gerekiyor aksi takdirde suyun içindeki bakteriler balıklara zarar verecektir. İsterseniz hazır suda kullanabilirsiniz, onu dinlendirmenize gerek kalmayacaktır.

Akvaryuma suyu koyduktan sonra 1 kaşık kaya tuzu(içinde iyot olmaması gerekiyor) atın ve tuz çözünene kadar bekleyin.

İçine balıkları atmak içinde bu videoyu izleyebilirsiniz.

Hocam Hatay’da yaşıyorum ve yaz kış sıcak bir memleket. 30 derece havada sağlıklı şekilde yaşayabilir mi ve kaya tuzunu kaç günde bir atmam lazım?

Hocam Hatay’da yaşıyorum ve yaz kış sıcak bir memleket. 30 derece havada sağlıklı şekilde yaşayabilir mi ve kaya tuzunu kaç günde bir atmam lazım?
Japonlar için ideal sıcaklık 25 derece civarı. Evinizde en serin yer neresi ise oraya koymanız daha iyi olur. Sıcaklığı düşürmek için bir şey almanıza gerek yok. Balıklar yavaş yavaş alışacaktır.

Kaya tuzunu ise akvaryumu kurduğunuz zaman ve her iki su değişimde bir yeniden atın.

Maks. 3 balık bakılmalı.
Balık başı 30-40lt gerekir
Bilgileri akvaryum.comdan bulabilirsiniz.
Metilen mavisi sadece parazit ve yumurtaların olduğu akvaryuma dökülür bakteri kültürü bırakmaz.
Kaya tuzu gereksizdir japonda.
Everyone Japon'lar balık başına 30-40lt olarak bakılmalıdır.
Musluk suyu kullanılmaz kullanılacaksa sera aaquatan ilave edilerek koyulur.
Yem olarak en az 3 çeşit yem kullanılır, haftada 1 kere haşlanmış ve kabuğu soyulmuş bezelye veririr ki kabız olmasın.
Japon'lar tek tür bakılır çöpçü Japon'un ağızına sığarsa yutar ikiside yaralanır.
10 adet Japon sadece 600 lt ve üstünde bakılır.
Lepistestir bettadır ile birlikte bakılmaz.Tek tür bakılır.
Gerekli şeyler
Balık başı 30-40lt
Filtreleme sistemi (o hacimde dış filtre ve pipo filtre kullanılır)
Hava motoru (pipo filtre,hava taşına takılır)
Isıtıcı(100w o hacime ve 24dereceye ayarlı)
Silis,dere kumu (inçe olmalı)

Not:Renkli Taştır kumdur dekordur kullanılmaz, zamanla suya salınım yapar.

Bunları 4 senedir bu hobide olan biri olarak söylüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı