100 Mbit VDSL pakette maksimum hız 60 Mbit

xClaush

Hectopat
VDSL portu açıldığında paketimizi değiştirmeye karar verdik ve 35Mbit'den kademeli biçimde 100Mbit internete geçtik. 35Mbit hızlarından sonra sürekli kopmalar yaşandı ve yollanan teknisyen sorunun ankastreden modeme gelen kabloda olduğunu söyleyerek kabloyu değiştirdi. Önceden 95Mbit civarında olan hızımız şu an en fazla 60Mbit oluyor.

Şimdi benim emin olamadığım nokta şurada, bizim kablomuzun değiştiği zaman servis sağlayıcılarının bilinçli olarak interneti yavaşlattığını öğrendiğimiz zamanlardı.
Turk.net üzerinden arıza kaydı açıp sinyal yenilemesi falan gibi olaylara girildiğinde bir süre interneti 80Mbit olarak kullanabiliyorduk sonra yine 60Mbit değerlerine düşüyordu. Çok uzun süre bir sürü arıza kaydı açtık fakat herhangi bir gelişme olmadı. En son yollanan mesajda ise TürkNet ya da Türk Telekom tarafından kısıtlama yapılmadığını, Telekom sistemlerinde servis verilebilirliğinin şu an 71461 Kbps olarak göründüğünü ve buna istinaden hızımın 70 Mbit olması normal değerler aralığında göründüğü söylendi.

Bu olay kısıtlama saçmalığına mı varıyor yoksa bizim değişen kablomuzla mı ilgili bir problem var bilemedim. Modem arayüzünde maksimum indirme hızının 130Mbit olduğu yazıyor ama bana ulaşan maksimum 70 Mbit olmuş.

Ek soru: Ankastreden modeme gelen kabloyu değiştirmem gerekiyorsa bunu CAT 6 ile yapacağım. Kullandığım modem DSL N16P ve WAN destekliyor olması gerek. WAN ile internet erişimi sağlayabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı