1000-1100 TL arası oyun bilgisayarı toplama

kayra(yardimlzm)

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben 1000-1100 TL arası oyuncu bilgisayarı toplamak istiyorum. İster AMD APU olsun ister ekran kartli farketmez tavsiyelerini bekliyorum. Herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bütçede illa bir yerlerden kısmak gerekiyor bende elimden geldiğince ilerde bütçe oldukça eklemeler yapılabilecek bir sistem oluşturmaya çalıştım;
ASUS A88XM-A Soket FM2+ DDR3 2400MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 VGA&DVI Anakart
AMD A10 7850K Soket FM2+ 3.7GHz 4MB Önbellek 95W 28nm İşlemci + R7 GPU
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2400MHz CL11 1.65V Dual Kit Ram
Sandisk 120GB Plus SATA 3.0 SSD (Okuma 520MB / Yazma 180MB)
FRISBY FC-5840B 350W MidT ATX SİYAH KASA
Bu sistem vatanda 1,272tl gibi bir fiyata geliyor eğer bütçeyi geçti illa fiyat düşsün derseniz işlemciyi değiştirebilirsiniz ama 113 TL gibi bir fark için değmez diye düşünüyorum.
AMD A8 7650K Soket FM2+ 3.3GHz 4MB Önbellek 95W 28nm İşlemci + R7 GPU

Sisteme ileride ekstra 8GB daha ram, HDD, ve ihtiyaç duyduğunuzda da ekran kartı satın alarak sitemde parça çıkarmadan ekleme yapıp yükseltme yapmanız mümkün.

Bu bütçede illa bir yerlerden kısmak gerekiyor bende elimden geldiğince ilerde bütçe oldukça eklemeler yapılabilecek bir sistem oluşturmaya çalıştım;
ASUS A88XM-A Soket FM2+ DDR3 2400MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 VGA&DVI Anakart
AMD A10 7850K Soket FM2+ 3.7GHz 4MB Önbellek 95W 28nm İşlemci + R7 GPU
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2400MHz CL11 1.65V Dual Kit Ram
Sandisk 120GB Plus SATA 3.0 SSD (Okuma 520MB / Yazma 180MB)
FRISBY FC-5840B 350W MidT ATX SİYAH KASA
Bu sistem vatanda 1,272tl gibi bir fiyata geliyor eğer bütçeyi geçti illa fiyat düşsün derseniz işlemciyi değiştirebilirsiniz ama 113 TL gibi bir fark için değmez diye düşünüyorum.
AMD A8 7650K Soket FM2+ 3.3GHz 4MB Önbellek 95W 28nm İşlemci + R7 GPU

Sisteme ileride ekstra 8GB daha ram, HDD, ve ihtiyaç duyduğunuzda da ekran kartı satın alarak sitemde parça çıkarmadan ekleme yapıp yükseltme yapmanız mümkün.
Seçtiğiniz kasa kalitesiz. Anakart çok pahalı. Bu fiyata en iyi sistem muhtemelen şu olacaktır:

AMD A10 7860K APU
MSI A68HM-E33 V2
Kingstone HyperX Beast 8GB (2X4GB) 2400 MHz
Samsung 750 Evo 120GB SSD
Toshiba 500GB 7200 RPM 32MB önbellek
Aerocool GT Black Edition 400W yada Aerocool V3X 400W

Seçtiğiniz kasa kalitesiz. Anakart çok pahalı. Bu fiyata en iyi sistem muhtemelen şu olacaktır:

AMD A10 7860K APU
MSI A68HM-E33 V2
Kingstone HyperX Beast 8GB (2X4GB) 2400 MHz
Samsung 750 Evo 120GB SSD
Toshiba 500GB 7200 RPM 32MB önbellek
Aerocool GT Black Edition 400W yada Aerocool V3X 400W
Topladığınız sistemdeki anakartta sadece 2 ram yuvası var yani ileride ram yükseltme yapılacaksa ramler değiştirilerek yapılmak zorunda, ayrıca frekans değerleri arasında da apu gibi ram frekansı önemli bir işlemci için frekans olarak çok daha düşük seviyede ve işlemci teknojisi daha geri kalıyor. Ben düşük seviye sistemlerde görüntüden ziyade işlevsellik, ileri dönük olması gibi kısımlara daha fazla önem veriyorum buda kasa konusunda biraz ucuza kaçmaya neden tabi kasa daha yüksek maliyetli daha iyi kasalarla değiştirilebilir ama ben işlemciden kısıp kasaya para vermeyi pek mantıklı bulmuyorum. Arkadaşın bütçesi 1000-1100TL iken 1400TL tutan ve ileriye dönük yükseltmeye pek yatkın olmayan bir sistem önermişsiniz ama tabi herkesin düşünce ve bakış açısı farklıdır.

Topladığınız sistemdeki anakartta sadece 2 ram yuvası var yani ileride ram yükseltme yapılacaksa ramler değiştirilerek yapılmak zorunda, ayrıca frekans değerleri arasında da apu gibi ram frekansı önemli bir işlemci için frekans olarak çok daha düşük seviyede ve işlemci teknojisi daha geri kalıyor. Ben düşük seviye sistemlerde görüntüden ziyade işlevsellik, ileri dönük olması gibi kısımlara daha fazla önem veriyorum buda kasa konusunda biraz ucuza kaçmaya neden tabi kasa daha yüksek maliyetli daha iyi kasalarla değiştirilebilir ama ben işlemciden kısıp kasaya para vermeyi pek mantıklı bulmuyorum. Arkadaşın bütçesi 1000-1100TL iken 1400TL tutan ve ileriye dönük yükseltmeye pek yatkın olmayan bir sistem önermişsiniz ama tabi herkesin düşünce ve bakış açısı farklıdır.
1 - Hesaplı sistemde 4 ram yuvası olması gerekmez. 2 Adet ram yuvası için 150TL fazla verilmez.
2 - Ram frekansı DDR3'te alınabilecek en yüksek frekansta.
3- Teknobiyotik uzerinde 1150 TL tutyor. Bir yerin fiyatı ile kıyaslama yapmayı.
4 - A10 7860K 7850K'dan ucuz. Araştır biraz.
5 - Frisby kasaya asla güvenilmez. İstediğine sor.
6 -. Sistem ileriye dönük olabilmesi için bütçe gerek. Biraz Araştırma yap.

150 lira vererek hem daha iyi işlemcisi olan hem daha fazla ram yuvası olan hemde baz frekans değeri daha yüksek olan bir anakart almaktansa, daha iyi görünen yada belki daha az tıngırdayan bir kasa almak sizin tercihinizse buna bir şey diyemem; dediğim gibi düşünce meselesidir ama ben önce verimliliğe bakarım yarın sistem yetmediğinde yada elime para geçtiğinde nasıl daha ucuza yükseltirim ona bakarım. Ben çok frisby kasa kullandım çok arkadaşıma da aldırdım benim için ucuz sistemde kasa uzay montaj yapmak yerine biraz ses yalıtımı, biraz kurulum ve kullanım kolaylığı kolaylığı ve bileşenleri fiziksel korumadan başka çok fazla şey sunmuyor diye düşünüyorum. Güçlü bir sistem olsa radyatör, fan hava akış hesapları düşünülebilir ama giriş seviyesi sistemlerde böyle birşeye gerek yok. İşlemci konusunda yazdığım cümleyi tekrar tekrar okursanız belki ne kastettiğimi intibak etmeniz daha kolay olur. Neticeten yüksek bütçeyle herkes kasa toplar önemli olan düşük bütçeyi en ileri dönük ve işlevsel şekilde değerlendirebilmek buda dediğiniz gibi araştırmayı gerektiriyor. Siz biraz daha olaya fan gözüyle bakıyorsunuz anladığım kadarıyla o yüzden çok da tartışmaya girmek, yarışmak gibi bir niyetim de yok aslında zira üsluplarımız aynı seviyede değil.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı