1000-1250 TL %60 klavye önerisi

Emre Aydın 1452

Centipat
1000TL bir paranız olsaydı cebinizde hangi klavyeyi alırdınız ve neden_ elimde Razer Blackwidow V3 var bayağı sesli sesiz ve küçük bu bütçede mümkünse Switch'leri değişe bilen bir klavye olursa güzel olur.

Bu benim klavyem. Ajazz K620T. Bu %60 klavye. Bu tip klavyeleri Türkiye'de bulması zor, bazı markalar var ama çeşit olarak çok az. Vergiler de malum o yüzden yurt dışından alsan pahalıya geliyorlar. Ben de takıntılıydım, o yüzden ikinci el sitelerinden bakmıştım. Bunu sarı siteden buldum, ve şansıma satıcı da bunu neredeyse hiç kullanmamış.

-Ajazz Firstblood Pink Switch (Gateron Yellow ya da Cherry MX Black'lara benziyor diyenler var.)
-Her tuşun altında ayrı RGB led var. Bu yüzden de 19 tane RGB ışık modu var.
-Kablo girişi Type-C. Ve kablosu çıkabildiği için herhangi bir Type-C kablo ile bilgisayara bağlayabiliyorsun.
- Bluetooth 3.0 var. 3.0 biraz eski ama işimi rahat görüyor.
-Pili 4400 mAh. Bu gerçekten baya iyi. Değerleri sanırım ledler ile 50 saat, ledler açık değilken 880 saatti. Ayrıca Windows, Android, IOS şeklinde aynı anda 3 cihaza bağlayıp bu 3 cihaz arasında geçiş yapabiliyorsun. Fn + Q , W, E tuş kombinasyonları ile cihazlar arasında geçiş yapıyorsun.
-Yukarısında 11" lik bir tabletin sığacağı kadar bir alan var. Buna telefonumu bluetooth ile bağlayıp oraya telefonumu yatay şekilde konumlandırabiliyorum. Telefonum kalın olduğu için dikey de durabiliyor ama ince bir telefonunuz varsa dikey durmaz. Yatay veya dikey olarak kılıf takılıyken telefon sığmıyor.
-Tuşları double shot PBT. Özetle gerçekten kaliteliler. Resimdeki renkli olanlar ayrıca çıkan yedekler ama onlar beyazlarla aynı kaliteye sahip değil. (Bendekinin 2 tuşunun altı kırıktı o yüzden yerine yedek tuşlardan bulduğumu taktım. Daha sonra bütün keycapsleri değiştirme planım var.)
-Her ne kadar sitesinde veya kitapçığında bahsetmeseler de, kendi yazılımı var. Buradan klavyenin her bir tuşunun görevini değiştirebiliyorsun, ışık modlarını ayarlayabiliyorsun, hatta 19 ışık modu dışında kendi ışık profilin var. Bunda da her tuşa ayrı bir renk ışık atayabiliyorsun. Yazılımında oyuncu modu diye bir mod var, bu açıldığında alt+f4, alt+tab ve window tuşlarını oyununu rahatsız etmesin diye kilitliyor.
-Sol üstte ses tekerleği var. İnsanların gerçekten aradığı bir özellik mi bilmiyorum ama benim çok işime yarıyor. Ve ses tekerleği de kaliteli. Ses kısma, arttırma ve tekerleğe basınca sesi kapatma şeklinde çalışıyor.
-Yön tuşları yok ama onu yazılımsal olarak yapmışlar. Fn tuşu ve onun solundaki yön tuşlarının konumunda olan tuşlar ile onları yön tuşuymuş gibi kullanabiliyorsun. Bu tarz klavyelere ilgin varsa fn tuşunu kullanmaya alışman gerek.

Özetle, aldığım bir çok klavyeden daha kaliteli ve memnunum. Tek sorunu, hot-swappable değil. Tabii Türkiye'de yaşadığımız için, buna alacağım kendi switchlerinden daha kaliteli switchler en az 500 TL'den başlıyor, o yüzden switch değiştirmeyi planlamadığım için bunu dert etmedim.

Bulabilirsen Gamakay MK61 güzel, Akko 3061S güzel, Royal Kludge RK61 olabilir, Epomaker SK61 güzel ama optik switch olduğu için pek çeşitliliği yok. (Aynı şey MK61 için de geçerli.)
Motospeed CK61' de bakabilirsin. Geek GK61 de var.

Dosya Ekleri

• sa.jpg
    sa.jpg
    212,5 KB · Görüntüleme: 216
Razer Huntsman mini varmış purple (mor) Switch.

Sesi şu Video'daki gibi çıkıyor. Bilmiyorum çok mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok sessiz arıyorsan benim kullandığım yarı mekanik Razer ornota chroma var ama %60 değil.

Razer Huntsman mini varmış purple (mor) Switch.

Sesi şu Video'daki gibi çıkıyor. Bilmiyorum çok mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok sessiz arıyorsan benim kullandığım yarı mekanik Razer ornota chroma var ama %60 değil.
İtopya da red switchli versiyonu 999tl ama görüntüsü pek hoşuma gitmedi
şu anlık aklımda böyle bir şey var

@kurome Hocam Gamakay MK61 ve Royal Kludge RK61 arasından hangisini önerirsiniz?
Mk61 yerine Mk68 alın. Rk61'in yenilenmiş sürümü Mk61'den daha iyi. Ama alırken yenilenmiş versiyonu alın, link bırakayım:

Hotswap özelliğide mevcut, eski sürümde bu yok. Ayrıca hem Wireless hem Bluetooth'lu hem de kablolu kullanılabiliyor. Alırsanız yenilenmiş sürümü almanızı şiddetle tavsiye ederim. Türkiye Direkt Postayı seçin, bu sayede hem vergi ödenecek hemde hızlı gelecek.

Mk61 yerine Mk68 alın. Rk61'in yenilenmiş sürümü Mk61'den daha iyi. Ama alırken yenilenmiş versiyonu alın, link bırakayım:

Hotswap özelliğide mevcut, eski sürümde bu yok. Ayrıca hem Wireless hem Bluetooth'lu hem de kablolu kullanılabiliyor. Alırsanız yenilenmiş sürümü almanızı şiddetle tavsiye ederim. Türkiye Direkt Postayı seçin, bu sayede hem vergi ödenecek hemde hızlı gelecek.
Peki MK68 %60 istegimden vazgericek kadar iyi mi yoksa %60a bağlı kalıp RK61 mi almalı sizin attığınız modeli?

Peki MK68 %60 istegimden vazgericek kadar iyi mi yoksa %60a bağlı kalıp RK61 mi almalı sizin attığınız modeli?
Ben RK61 alırdım. Stab kalitesi gibi yönlerden MK61 iyi değil. RK61 alırsanız birkaç sene sonra switchler bozulursa yenilerini alabilirsiniz. MK61´de veya 68´de optik olduğu için switch bulma olasılığınız az.

Ben RK61 alırdım. Stab kalitesi gibi yönlerden MK61 iyi değil. RK61 alırsanız birkaç sene sonra switchler bozulursa yenilerini alabilirsiniz. MK61´de veya 68´de optik olduğu için switch bulma olasılığınız az.
Ben RK61'i de optik saniyordum o zaman butun secenekleri eledim zaten, anne pro 2 düşünebilirim bir tek, malzeme kalitesi ne kadar fark eder anne pro 2 ne kadar daha iyidir?
Bir de kendi ürettiği switchleri kullanıyor sanırım RK61, ne kadar iyidir?

Yeni konular

Geri
Yukarı