1000-1300TL Intel 10. nesil işlemci için anakart önerisi

Bütçe
1000-1300TL

qRazieL

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
RAM
GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3000MHz CL15
Daha öncesinde Ryzen bir sistem kullanmaktaydım. İşlemci yükseltme sevdasıyla var olan 2200G işlemcimi satmıştım. Ancak AMD tarafında işlemcilerin 2. el piyasası biraz yüksek olunca ona para vermektense anakartı da satıp sistemi Intel'e geçirmeye karar verdim. Şimdi alacağım işlemci büyük ihtimal i5 10400F olacak ancak anakart fiyatlarının zorlaması durumunda i3 10100F de olabilir bu 2'si arasında hala emin değilim. Sadede gelirsek Intel tarafında daha önce işlemci olarak aşinayım ama anakarta gelince biraz afalladım. H410, B460, H510, B560 gibi giriş ve orta seviye adı altında toplarsak bir de Z490 gibi üst seviye çipleri varmış. Şimdi üst seviye bir anakart bekletim yok. H serileri giriş seviyesi b serileri orta seviye gibi dersek yani benim anladığım kadarıyla bilmiyorsam düzeltin. Bir de H510, B560 2 çipin 11. nesil desteği var sanırım H410, B460'ın yok sanırım. İleriye dönük olarak 11. nesil destekleyen bir anakart almayı düşünüyorum. Bir de bazı 11. nesil destekleyen anakartlarda 10. nesil takıldığında M.2 slotlarında çalışmama gibi durum varmış. Bu yüzden anakart olarak pek bir bilgim olmadığı için yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Fiyat olarak anakarta ayırabileceğim bütçe normalde 1000TL civarında ancak 250-300 TL esneyebilirim esnemeden alabiliyorsam daha iyi olur ama Intel'de sanırım bu durum biraz mümkün değil :) ayrıyeten 3000MHz DDR4 RAM'lerim var bu durumda Intel'in hala 2666MHz sınırı var mı? Yok ise hangi anakartlarında 3000MHz kullanılabiliyor? Yardım ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Seçtiğiniz iki işlemcide de 2666Mhz'de çalışacak RAM'ler çünkü işlemci onu destekliyor, Z serisi anakart almadığınız sürece ki Z serisini bu bütçede almanız imkansız.

@ehbk @Apocryphon Önermiş olduğunuz B460 Çipi 11. nesil desteklemiyor sanırım. @DarkReader Benimde aklıma yatan bu anakart olmuştu ama bu anakart da 10. nesil kullandığımda m.2 slotlarının çalışmama durumu olur mu ? Asus'un bazı 11. nesil anakartların da pci exp 3-4 switcher koymadığı için bazı kullanıcılar kullanamamadığını belirtmiş 10. nesil ile m.2 slotlarını.

@ehbk @Apocryphon Önermiş olduğunuz B460 Çipi 11. nesil desteklemiyor sanırım. @DarkReader Benimde aklıma yatan bu anakart olmuştu ama bu anakart da 10. nesil kullandığımda m.2 slotlarının çalışmama durumu olur mu ? Asus'un bazı 11. nesil anakartların da pci exp 3-4 switcher koymadığı için bazı kullanıcılar kullanamamadığını belirtmiş 10. nesil ile m.2 slotlarını.
O Gen 4.0 için hocam Gen 3.0 çalışır. 2. yani Gen 3.0 olan yuvayı kullanabilirsiniz.
MSI' ın paylaştığı makaleye göz atabilirsiniz.

Bunu alın hocam hem M.2 hem VRM soğutması var. VRM olarak attıklarınızdan iyi, Wİ-Fİ var.
1643901322162.png

B550M Pro zaten thorttling yapıyor. B560M-K da VRM olarak en kötü düzey neredeyse B560M-P' den sonra.

Son düzenleme:
Bunu alın hocam hem M.2 hem VRM soğutması var. VRM olarak attıklarınızdan iyi, Wİ-Fİ var.
Eki Görüntüle 1293855
B550M Pro zaten thorttling yapıyor. B560M-K da VRM olarak en kötü düzey neredeyse B560M-P' den sonra.
Hocam yalan olmasın arasam bulamam ama şöyle söyleyeyim yazdığım anakartları mediamarktan alıcaktım garanti konularında falan 2 yıl kafam rahat olsun diye bunu şimdi internetten aldığım zaman garantilik bir durumda kime göndericem.

Hocam yalan olmasın arasam bulamam ama şöyle söyleyeyim yazdığım anakartları mediamarktan alıcaktım garanti konularında falan 2 yıl kafam rahat olsun diye bunu şimdi internetten aldığım zaman garantilik bir durumda kime göndericem.
Aldığınız bayiyi ararsınız onlar da garantiye gönderir veya direk aldığınız üreticiye support bölümünden yazarsınız onlar gelip alır. Sıkıntı olmaz. Tabii ASUS garanti tarafında biraz daha ASRock' a göre mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı