1000 TL Altı Ekran Kartı Önerisi

Eren avci

Hectopat
Daha fazla  
Sistemimin özellikleri şöyle, bir ekran kartı almayı düşünüyorum. 1000 TL altı olması gerek.

AMD A10 7890k
16 GB 2133MHZ RAM
240 GB SSD
1 TB HDD
430 watt PSU

Gerekirse PSU arttırabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hali hazırda bir APU işlemcin mevcut, A10 7890k ise APU'lardan en üst seviye olanı.
Bunun manası GTX 650 TI veya 660'a sahip olmaktır (bir başka deyişle GTX750 TI diyebiliriz).
APU serisinde işlemcinin içine gömülü bir grafik işlemci vardır, fakat içindeki grafik işlemci İntel HD4000 veya HD530 gibi değildir, daha güçlü grafik işlem gücüne sahiptir (yukarıda verdiğim GTX 650 TI örneği kadar güçlü bir grafik işlemci diyebiliriz).
Buraya kadar APU hakkında bilgi vermiş oldum, Şimdi ise GPU önerilerimize geçelim;
GTX 1050 TI öneririm o sisteme, neden 1050 değil veya 1060 değil ona değineyim;
GTX 1050 1000TL'nin bayağı altında olduğundan ve performansının da bazı oyunlarda 1080p için yeterli olmama ihtimali olduğundan bu GPU'yu size önermedim.
GTX 1060 ise çıktığında 1300 TL civarıydı (vatan bilgisayar'da) biraz önce baktım ve gördüm ki 1700 TL civarına yükselmiş, ama o fiyata değmeyecek bir GPU, ayrıca fiyatı her türlü 1000 TL'yi geçmekteydi.
Peki size neden GTX 1050 TI önerdim bu sorunun cevabına gelelim;
GTX 970 performansına sahipti fakat fiyatı 800-900 TL civarlarında gezmekteydi, bir nevi tam bir f/p ürünü olduğundan öneriyorum, ayrıca ek gün bağlantısı gerektirmiyor (sanırım 1060 ve 1050 de öyle) yani düşük güç tüketimine sahip, bu sebeplerden dolayı size bu kartı öneririm :)
(Şahsen yazın toplamayı planladığım sisteme almayı hayal ettiğim ekran kartıdır kendisi)
Diğer tarafta AMD'nin RX serisi kartları var onlara da bakmanızı öneririm. (İçlerinde belki 1050 TI'dan daha F/P ürünü olan bir kart vardır).
Ben RX serisi hakkında bilgi sahibi olmadığımdan öneri vermedim, bu konuda tek bildiğim şey ise; GTX 1060'ın RX 480 ile kafa kafaya gittiğiydi. Hepinize iyi sosyaller :)

Üstte arkadasin da dedigi gibi PSU iyi bi marka ve 80+ sertifikali ise RX 470 4GB oneririm. Ama degilse GTX1050Ti fazlasi ile isini görecektir.

Eğer 200 TL eklemek istersen RX480. Yok ben 1000'den yukarı çıkamam diyorsan 900TL'lik RX470 öneririm.

Nvidia kartları bu sene açıkca önermiyorum. DX12 ile AMD kartlar çok daha güçlüler bunun sebebi ise zamanında Microsoft ve AMD arasındaki iş birliği. Zamanında AMD'nin Vulkan(OpenGL) Ve DirekX'e karşılık olarak AMD Mantle'yi çıkarttı. Mantle AMD kartlarda performans artışı sağlıyor ve hem konsollara ve PC'de port gerektirmiyordu (Multiplatform). Ve bu çok tutuldu. Sonra ani bir karar ile AMD bu projeye son verdi. Yakın zamanda anlaşıldı ki DX 12 Mantle'nin değiştirilmişi yani özü mantle. Aynı durum Vulkan (OpenGL)de de var. Bu sayede AMD kartlar DX 12 ile tasarlanan (sonradan Dx 12 haline getirlenler değil 12 ile tasarlananlar yani GTAV'i 12 ile açabilirsiniz ama GTA 12 ile tasarlanmamıştır.) oyunlarda ciddi performans artışı sağlıyor.

Parantez içinde ne demek istediğinizi anlamadım fakat anladığım kadarı ile, Öncelikle Vulkan ve OpenGL farklı API'lerdir. AMD kartlar Vulkan platformunda daha çok başarı sağlasa da OpenGL tarafında Nvidia önde. 2. olarak GTA 5'i DX12 modunda açamazsınız. Ekran kartınız DX12 desteklese bile DX11 modunda çalışacaktır çünkü oyunun DX12 desteği yoktur.

1050TI'in 970 ile aynı peformans olduğunu söylediğin andan sonrasını okumadım işin açıkçası. Giriş seviyesi bir ekran kartını sırf kendin hayal ettiğin için 999TL'lik bir bütçe varken heba ediyorsun. Ayrıca eskiden bende öyle yapardım sahip olmaya ucu ucuna yeten bir şeyim oluyorsa onu hep överdim ve kendimi kandırırdım. Yanlış bir tercih dostum, kendinin inandığı yanlış şeylere başkasına inandırma lütfen. 970 ve 1050TI aynı performans değildir aralarında dağlar kadar fark vardır. 970'i performans olarak 1060 ile yakın tutabilirsiniz. İstediğin her sonucuna bak, hatta iki karta da sahibim ben benchmark yapıp atayım. Amacım çok bilmişlik yapıp sizi incitmek değil. Kötü niyetin olmadığını biliyorum ancak çok hakim olmadığın konuda yanlış bilgi veriyorsun ve buda bu form da hastalık gibi bir şey.
1050TI giriş seviyesi bir ekran kartıdır kullanıcıya yeterli olabilir ancak kesinlikli 999TL'lik bütçeye önerilmez. Heleki 970 ile aynı performans hiç denmez bence.

"Peki size neden GTX1050 TI önerdim bu sorunun cevabına gelelim;
GTX 970 performansına sahipti fakat fiyatı 800-900 TL civarlarında gezmekteydi"

Hayat benim için bitti. Yine sayı daha büyük olduğunda performansın arttığını zanneden biri :( Sabah sabah üzdün be dostum.

Ve dostum senin soruna gelirsek bende aynı sistemle 1050Ti kullanıyorum, çoğu oyunu 1366x768 Ultra da rahat oynarsın. Benim monitörüm 1600x900 olduğundan 1366x768 pek bozmuyor görüntüyü :D Ama şunu bilki Bf4 1080p Ultra 60FPS üstü oynayabileceksin, çoğu oyunu Yüksek ayarlarda 1080p oynayabileceksin, çözünürlüğü düşürdüğünde de ultra da oynayabileceksin.

Kısacası 1050Ti sana uygun ben şu ana kadar yüksek ayarlarda 40'ın altına düştüğünü görmedim yüksek seviye oyunlarda :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı