1000 TL Bütçe İle Sistem Yükseltme tavsiyesi

zyt7841

Centipat
İyi geceler, zamanında bilgisayar toplarken ileri de yükselteceğim diye kurtarıcı bir işlemci olan Athlon X4 950'yi aldım. Haliyle oyunlarda darboğaz, anlık büyük FPS dropları yaşıyorum. Misal; M&B'de 150 kişlik bir muharebe yaparken ok yiyince çoğunlukla FPS anlık olarak yarıya iniyor. Hatta COD 2 oynarken bile son bölümlerde oynamayı engelleyen droplar olmuştu ve bu olay hemen hemen tüm oyunlarda mevcut. Şimdi 1000 lira bütçe ile şu sisteme yükseltme yapacağım: ASRock A320M-DGS - GTX 1050 2 GB - AMD Athlon X4 950 - Crucial 8 GB 2400 MHz DDR4 RAM

Sadece Ryzen 5 2600 almayı düşünüyordum ancak herkes Ryzen serisi işlemcilerde performans açısından RAM'ın çok büyük bir önemi olduğunu yazmış. Özellikle yabancı bir forumda gördüğüm 'R5 1600 + 3200 MHz, Ryzen 5 2600 + 8 GB 2400 MHz RAM'dan daha mantıklı olacaktır' yorumu beni bu konuyu açmaya itti. Bu konulara çok hakim değilim, Sizce;

1- İşlemciden biraz kısıp aynı zamanda RAM takviyesi mi yapayım? Eğer böyle yaparsam işlemciyi yeni nesil R3 3200G işlemci mi yoksa R5 1500X mi alayım?

2- İşlemcinin Ryzen olacağını göz önüne alınca, eğer RAM takviyesi yaparsam mevcut RAM'dan bir tane daha alıp 8X2 2400 MHz mi yapmam mantıklı olur yoksa tek başına 8 GB 3200 MHz kullanmam mı?

Not: Bilgisayara ileri de başka bir yükseltme yapmayacağım. Biraz uzun bir yazı oldu öneriler için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı