1000 TL bütçeyle bilgisayar toplama

Liber Pater

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar benim anne tarafından bir akrabam var, çok zorluk çekiyorlar ve çocuk doğru düzgün bilgisayar vesaire görmedi. Bir şekilde 1000 TL toparlamış, bilgisayar almak istiyor. Video çekmek istiyor ama bu parayla toplayacağı bilgisayarla oyun oynayabilir mi bilmem. 2. el olması gerekiyor sanırım, çünkü İtopya gibi sitelerde girip en ucuz masaüstü bilgisayara baktığım zaman fiyatlar 1500-1600 TL'den başlıyor. Bu fiyatların ekran görüntüsünü attığımda çok üzüldü. Empati kurduğum zaman nasıl bir psikolojide olduğunu anlayabiliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Youtube platformunda küçük çocuk görmekten nefret ederim bir de küfür ediyorsa sinir olurum, umarım öyle biri olmaz. Size önerim 2. el ama güvenilir olmalı o da olmazsa biraz daha biriktirmeli.

Youtube platformunda küçük çocuk görmekten nefret ederim bir de küfür ediyorsa sinir olurum, umarım öyle biri olmaz. Size önerim 2. el ama güvenilir olmalı o da olmazsa biraz daha biriktirmeli.
Küfür falan etmiyor ve görmeyi sevmiyorsanız görmezden gelebilirsiniz. Ayrıca zaten zorluk çekiyorlar birde daha para biriktirsin diyorsunuz. Ben destek olayım diyeceğim param bana yetmiyor malûm öğrenciyim bazen bütün bir ayı makarna ile geçiriyorum. Yardımınız için teşekkürler.

Xeon işlemci ve g41 chipset anakart ve minimum 6 ram sonradan 8 yapar ekran kartı nvida gtx 550 ti 650 ti 750 ti gibi kartalara bakabilir malum 770 680 gibi kartların tdp değeri çok olduğu için masrafa sokar düşük güç tüketimli ve güç kaynağının mümkünse white 80+ olmasını tavsiye ederim

1000-1500 Liraya alınacak bilgisayarlar çok eski parça kullanıyor(bkz:Turbox). Kısaca kendi paranla rezil olmak gibi birşey. Onun yerine 400-500TL'ye Playstation 3 biriktirebilirse 1500~TL civarına Playstation 4 alınabilir. Çocuğun isteklerini iki makine de fazlasıyla karşılar.

2 türlü sistem toplanabilir. Birisi yükseltmeye açık, diğeri değil.

CPU > Aliexpress'ten L5420 = 25TL
Anakart > P5G41T-M LX veya G41C-GS = 100TL
Kasa ve PSU > Dandik ucuza bulursun = 50TL
RAM > 2X4GB DDR3 = 190TL
HDD > 250GB ikinci el = 40TL
GPU > RX460 4GB = 400TL

Toplam : 800TL civarı

Toplam 800TL civarı yapıyor. Anakartı modlayıp kullanacaksın. Bu sistemle oyun oynayabilir fakat yükseltmeye açık değildir ve yayıncılık ile oyunu aynı anda zor. Şimdi atacağım sistem yurtiçinden ve LetGo gibi yerlerden ucuza arar bulursan yayın için uygun;

Anakart ve CPU > 2.Nesil i5 ve anakart birlikte = 400TL
RAM > 2X4GB fırsatları araştırırsan = 150TL
GPU > GTX750ti = 300TL
Kasa > Dandik ucuza bulursan = 20TL
PSU > 400W falan GET ile bulunabiliyor = 30TL
HDD > 1TB ikinci el sağlam = 100TL

Toplam : 1.000TL

Benim önerim ikinci sistemi alman. İleride para olur ekran kartını RX570'e kadar yükseltebilirsin.

RAM > 2X4GB DDR3 = 190TL
GPU > RX460 4GB = 400TL

Toplam 800TL civarı yapıyor. Anakartı modlayıp kullanacaksın. Bu sistemle oyun oynayabilir fakat yükseltmeye açık değildir ve yayıncılık ile oyunu aynı anda zor. Şimdi atacağım sistem yurtiçinden ve LetGo gibi yerlerden ucuza arar bulursan yayın için uygun;

GPU > GTX750ti = 300TL

Benim önerim ikinci sistemi alman. İleride para olur ekran kartını RX570'e kadar yükseltebilirsin.
Çok teşekkürler yardımınız için. Doğrudan arkadaşıma ileteceğim. Ne kadar mutlu olacağını tahmin edebiliyorum. Bu fiyata çok zor olduğunu düşünüyordum aslında bu tarz bir sistemin.

RAM > 2X4GB DDR3 = 190TL
GPU > RX460 4GB = 400TL

GPU > GTX750ti = 300TL

Elektrikçi Hasan Bey arkadaşım, 1000 TL civarında bilgisayar öneriniz olmuş. Hazır alabileceğimiz tavsiye edeceğiniz bir bilgisayar var mı? malum sitelerden olabilir...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı