1000 TL'lik ve 5000 TL'lik sistemlerin aynı FPS'i alması

xDisturbia

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar yakın bir zamanda bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Merak ettiğim bir konu var bunu sizlere sormak istedim. İki adet bilgisayar topladık diyelim, sistemlerden birini 1000 TL'ye topladık. Bu sistem GTA 5 testlerinde 60 FPS alıyor. Diğer sistemimizi de 5000 TL'ye topladık, bu sistemimiz de GTA 5 testlerinde yine 60 FPS alıyor. Böyle birçok bilgisayar gördüm çevremde, bunun sebebi parçalar arası yazılımsal bi uyumsuzluk mu veya adam ekran kartını pahalı alıp anakart, işlemci, RAM vb. parçaları alırken ucuza kaçtığından mı kaynaklı? Yani demek istediğim PC toplarken sadece bir ürünü üst seviye almak değil de imkanlar dahilinde alabildiğimiz her parçanın en iyisini almakta mı bitiyor olay? Technopat makalelerine baktığımda(ben o tavsiyeler doğrultusunda PC toplamayı düşünüyorum.) 8000 TL'ye GTX 1070 Ti ekran kartlı sistemler var. Ben bunu arkadaşıma gösterdim onun bana dediği cevap ise ben bu paraya rahat GTX 1080 Ti'lı sistem toplarım oldu. Ben de bu cevabın üzerine bu soruyu sormak istedim. Arkadaşlar umarım dediklerimi anlamışsınızdır. Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1000 liralık dediğiniz sistem, en düşük ayarlarda ve düşük çözünürlükte 60 FPS alıyor ama 5000 TL dediğiniz sistem yüksek ayarlarda ve yüksek çözünürlükte 60 FPS alıyor. Aradaki fark bu. Bir donanımın darboğaz yapmasından değil. Görüntü kalitesini yükseltmek için.
Ayrıca GTX 1080 Ti o bütçede alınsa bile, yeterli işlemciyi seçmek önemli. GTX 1080 Ti için gidip giriş seviyesi bir işlemci alınırsa, 1000 liralık sistemden farkı kalmaz.

1000 liralık dediğiniz sistem, en düşük ayarlarda ve düşük çözünürlükte 60 FPS alıyor ama 5000 TL dediğiniz sistem yüksek ayarlarda ve yüksek çözünürlükte 60 FPS alıyor. Aradaki fark bu. Bir donanımın darboğaz yapmasından değil. Görüntü kalitesini yükseltmek için.
Ayrıca GTX 1080 Ti o bütçede alınsa bile, yeterli işlemciyi seçmek önemli. GTX 1080 Ti için gidip giriş seviyesi bir işlemci alınırsa, 1000 liralık sistemden farkı kalmaz.

Hocam şayet ihtiyaçlarını karşılamak konusunda eminse işlemci - ekran kartı önemini yitiriyor. Paylaştığım video incelendiğinde şayet 4K çözünürlükte oynasa darboğaz da yaşanmayacaktır. İntel G4560 ile 1080Ti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlave olarak buda G4560 ile 1070 oyun testleri 4K

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam şayet ihtiyaçlarını karşılamak konusunda eminse işlemci - ekran kartı önemini yitiriyor. Paylaştığım video incelendiğinde şayet 4K çözünürlükte oynasa darboğaz da yaşanmayacaktır. İntel G4560 ile 1080Ti.

İlave olarak buda G4560 ile 1070 oyun testleri 4K

Hocam darboğaz olmaması normal. 4K olunca işlemciye neredeyse hiç yüklenmiyor. Ama 1080P olsa inanılmaz darboğaz olur.

4K çözünürlükte yükün büyük bir kısmını ekran kartı sırtlıyor. İşlemciye çok fazla yük binmiyor. 1080P de ekran kartı kullanımı azalıp, işlemciye binen yük artıyor.
Örneğin:
1080p GPU %75 - CPU %90
4K GPU %95-100 - CPU %70

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı