10000 TL Monitör Dahil Sistem Toplama (Linki verilen Parçalar Dahil)

Hank Moody

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Kasa + Monitör 10000 TL civarı sistem toplamak istiyorum. 2K oyun amaçlı (CoD: Modern Warfare tarzı Online FPS oynuyorum daha çok) topluyorum 5-6 yıl beni götürsün istiyorum.

Sizin yorumlarınız ile kesin istediğim parçalar:

İşlemci : Ryzen 3600 1454 TL

Anakart : B450 Mortar Max 953 TL

Bu 2 parça hariç 7500-8000 TL civarı bütçe kalıyor. Kalan parçalar RAM, ekran kartı (5700 ya da 5700 XT), kasa, monitör (Toplamı 8000TL geçmeyecek şekilde).

Aşağıda düşündüğüm parçaları seçtiğimde sadece kasa 10000 civarı oluyor ve bütçemi aşıyor bu yüzden sizden aşağıdaki parçalara alternatif verebileceğiniz parçalar konusunda yardımınızı istiyorum.

RAM : Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3600 MHz CL18

Ya da

G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8GB) DDR4 3600 MHz CL16

Bu ikisinden birini istiyorum ama bütçemi aşacak gibi. Bunlar dışında en az 3200 MHz CL16 (RGB olursa tadından yenmez) önerebileceğiniz RAM var mı daha uygun fiyatlı ?

Ekran Kartı : Sapphire RX 5700 XT Nitro+

MSI RX 5700 XT Gaming X

İkisi de bütçemi aşar gibi o yüzden diğer 5700, 5700 XT'nin daha uygun fiyatlı modellerinden (mesh, evoke, Gaming vs) kullanan var mı, varsa öneren var mı? Marka olarak hangisini tercih etmeliyim (XFX, PowerColor, MSI, Sapphire, ASUS vb.)

XFX AMD Radeon RX 5700 XT THICC III

Bu ekran kartı nasıldır?

Kasa kısmında PSU'lu bir kasa ya da kasa + PSU şeklinde önerinizi bekliyorum.

Kasa: Kesinlikle önü mesh olan, alt ve üstte toz filtresi bulunan ( önünde de olursa çok iyi olur ), fanları beni üzmeyecek ( çok önemli değil ama ARGB olursa da süper olur ), PSU'su sistemimi kömür etmeyecek bir kasa kullanan ve önerebilecek olan var mı ?

Psusuz olarak
Aerocool Aero One Frost Cam Yan Panel 4x12cm FRGB Fanlı tarzı bir kasa işimi görür mü? (FRGB nedir onu da anlamadım ?)

MSI 100R, Aerocool Airhawk Duo gibi modeller nasıl?

PSU: Bu sistem için en az 650W gerekli sanırım. 650W üstü bana sorun çıkarmayacak bir PSU önerebilir misiniz? (Modüler de olursa mükemmel olur)

Corsair RM750 istiyorum fakat toplamda bütçeyi aşacak gibi duruyor.

High Power 750W 80+ Gold Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı kullanan var mı, High Power iyi bir marka mı?

Monitör: Ölü piksel görüntü alamama gibi sorunları olmayan 2K, 144Hz veya üstü, 1 Ms, VA-IPS fark etmez (yukarı aşağı pivot vs ayarı olursa efsane olur)

SSD (Bu bütçemden hariç alabilirim): Alacak olursam XPG S40G - AS40G 256 GB düşünüyorum RGB'li olması hoşuma gidiyor. Performansı kalitesi nasıldır, kullanan varsa yorum yapabilir mi?

Bu özelliklerde parçalar kullanan varsa onların yorumları çok önemli, arkadaşlar. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bu kadar yüksek parçalara gerek yok. Mesela o RGB RAM'e o para verilmez bence, veya tam modüler PSU'ya. Çünkü dediğiniz gibi bütçeyi aşıyor. En ucuz 2K 144Hz monitör 2100TL, yani sisteme 7900 civarı bir şey kalıyor. Ancak 3000MHz RAM, 3600'e gayet yetecek bir anakart ve normal bir kasa + PSU ikilisi ile bile 8200TL oluyor kasa.
ss305.PNG

Kısaca istediğiniz parçalar çok yüksek ve bu bütçe için uygun değil. İstediğiniz parçalar için kasaya en az 10 bin ayırmalısınız.

@stevesm1221 teşekkürler yorum için hocam. Peki bu Xfx 5700 xt thicc 3 modeli hakkında bir bilginiz var mı xfx markası?
Uyguna bulduğum herhangi bir 5700 xt modeli işimi görür mü? Bir 5 yıl kadar sorun çıkarmayacak bir sistem olsun istiyorum da.
Başka önerisi olan arkadaşlar da yazabilir mi?

Benzer bir sisteme sahibim. Kasa olarak aerocool güzel bir kasa yalnız fanların rengi değişmiyor. Fixed rgb dediği sadece fotoğrafdaki gibi yanıyor rengi değişmiyor. Fanların üflemesi bana yeterli gelmedi ama fazladan fan yerleri mevcut üste ve ekran kartının alt kısmına 2 şer tane fan takabiliyorsun. Ekran kartı olarak Gigabyte gaming oc vardı 3 fanlı sinerjide fiyatı uygundu bi bak istersen ben memnunum.

@WhySilender teşekkürler yorum için. Bir miktar daha verip güzel fanlı bir kasa almak daha mantıklı olur o zaman. Aynen ben de şimdi sinerjiye bakıyordum o gözüme çarptı gamers nexus youtube kanalı tarafından da beğenilmişti o model. Şöyle 2 sistem yaptım @stevesm1221 'inkine ek olarak :

IMG_20200421_103418.jpg

Ve

IMG_20200421_103540.jpg

Bunlar nasıl arkadaşlar? Hangisi daha iyi? Uyumsuz ya da bana sıkıntı çıkaracak bir parçası olan var mı?

Bu bütçede X570 bi anakart almak daha iyi olabilir ileriye dönük. M2 ssd eklersen daha iyi olur. İtopya da çok şikayet var ben sinerjiden almanı tavsiye ederim gayet ilgililerdi.
Bu arada şaka gibi o ekran kartını birkaç ay önce 3000 e almıştım fiyatlar çok farketmiş.
650W yeterli gelir.
PSU 650W RX5700 XT için az deniliyordu doğrusunu işin uzmanı olan varsa açıklayabilir bu konuyu bir araştırmanda fayda var.

PSU 650W RX5700 XT için az deniliyordu doğrusunu işin uzmanı olan varsa açıklayabilir bu konuyu bir araştırmanda fayda var.

Teşekkürler bir araştırayım ben onu,

Bu bütçede X570 bi anakart almak daha iyi olabilir ileriye dönük. M2 ssd eklersen daha iyi olur. İtopya da çok şikayet var ben sinerjiden almanı tavsiye ederim gayet ilgililerdi.
Bu arada şaka gibi o ekran kartını birkaç ay önce 3000 e almıştım fiyatlar çok farketmiş.
650W yeterli gelir.

B450 Mortar max ile düşük seviye bir x570 kart arasında 300 tl üzeri bir fark var mortar max beni hedefim olan 5 yıl idare eder diye düşünüyorum o zamana zaten işlemciler de değişir.
Toplu sistem olursa sinerji, teknobiyotik, incehesap, qp, vatan, itopya içinden sinerji bana da cazip gibi geliyor, fiyatları uygun gibi çeşitliliği de daha fazla şu an.
Var mı başka önerisi olan?
Güncel.

Son düzenleme:
1.Sistem gayet iyi. XFX alınır ancak 3.850TL fiyatı var. Sadece 100TL fazlaya en iyi soğutmaya sahip Sapphire 5700XT Nitro RGB var.
Bunu koyup 1.sistemi almanızı öneririm.
SSD'yi göremedim sadece.
Bir de ikinci sistem olmamış çünkü MB520'nin önü cam, hava akışı yok. MB511 önü mesh ve hava akışı iyi olan. İkisi karıştırılıyor hep.
Monitör olarak bunu alacaksınız sanırım.

Ssd elimde var ekstra olarak m2 alacağım sonra.

2. Sistemde seçilebilir kısımda en uygun 5700 xt xfx olduğu için seçmek zorunda kaldım, kasa olarak da düzgün seçenek olmadığı için mecbur mb520 seçtim yoksa benim de içime sinmiyor.

Linkteki monitörde sıkıntı çıkar mı diye korkuyorum, ölü piksel iadesi de olmuyormuş sanırım. 2.el 2500 tl civarı bir monitör alırım belki diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı