10000 TL Sistem Tavsiyesi Monitörlü/Monitörsüz

Zippo

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar,

10.000 TL civarı bütçede en akılcı sistem sizce nasıl kurulur, tavsiyelerinizi bekliyorum. Bütçeyi biraz esnetebiliriz, bu kadar çıkmışken mutlaka şu bileşenleri kullanmalısın derseniz, bu önerileri de değerlendirebilirim. SSD'yi en az 500GB düşünüyorum hatta belki 1TB bile olabilir. İlave olarak elimdeki HDD veya SSD'yi ikinci disk olarak kullanabilirim. Elimdeki parçaları da listeliyorum, şunları sakla değiştirmene değmez dediğiniz parçalar varsa tutabilirim.

Zalman R1 kasa + ZM 600 Power Supply
i5 6500
GTX 960 2 GB
Corsair Vengeance DDR4 4X4GB 2400 MHz RAM
B150M Bazooka Anakart

Bence bu bütçede eğer çok yüksek FPS'ler hedeflenmiyorsa artık 1440P düşünülmeli. Single oyunlarda 1440P 60+ FPS. Competitive oyunlarda da mümkünse 144 FPS verebilecek ideal bir sistem kurmaya çalışıyorum. Monitörlü ve monitörsüz sistemler önerebilirsiniz. Eğer bu bütçeye çıkılmışken en ideali kasaya 10.000 harcamaksa, monitöre de ayrı bütçe ayırırız artık yapacak bir şey yok, geç olur ama güzel olur. ^^

Monitörde de VA panel düşük MS, Low input lag, 2K 144 HZ önerilere ihtiyacım var. Boyut olarak 27' düşünüyorum.

Bu arada off-topic sormak isterim. Şu an kullandığım PC'yi, komple veya parça parça en iyi hangi şekilde satabilirim. Letgo mudur en mantıklı yöntem?

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam tavsiye için teşekkürler ancak 2k çözünürlükte bir monitör düşünüyorum. Bir de X anakart alacaksak OC edilebilen bir işlemci seçmek daha iyi olmaz mı? Bu arada yeri gelmişken onu da sorayım;
arkadaşlarla eğlencesine belki arada yayın olabilir bunun dışında çok profesyonel düşünmüyorsak, OC edilemeyen modeller problem çıkartır mı? Çıkartmazsa Ryzen 5 3600 düşünebilirim, anakartı da B450 yapıp diğer parçalara para arttırabiliriz.

Bütçeyi biraz da esnetme şansımız var, o nedenle bu kadar bütçe ayırmışken diğer bileşenlerin kalitesinden de pek kısmak istemiyorum. Sadece kasa için 10000 olarak da düşünebiliriz. Monitör dahil 10000 derken daha kaliteli bir sistem çıkabilir diye düşündüğümden söylemiştim.

Hocam tavsiye için teşekkürler ancak 2k çözünürlükte bir monitör düşünüyorum. Bir de X anakart alacaksak OC edilebilen bir işlemci seçmek daha iyi olmaz mı? Bu arada yeri gelmişken onu da sorayım;
arkadaşlarla eğlencesine belki arada yayın olabilir bunun dışında çok profesyonel düşünmüyorsak, OC edilemeyen modeller problem çıkartır mı? Çıkartmazsa Ryzen 5 3600 düşünebilirim, anakartı da B450 yapıp diğer parçalara para arttırabiliriz.

Bütçeyi biraz da esnetme şansımız var, o nedenle bu kadar bütçe ayırmışken diğer bileşenlerin kalitesinden de pek kısmak istemiyorum. Sadece kasa için 10000 olarak da düşünebiliriz. Monitör dahil 10000 derken daha kaliteli bir sistem çıkabilir diye düşündüğümden söylemiştim.
AMD Ryzen serisi bütün işlemciler OC ediliyor. Yani OC yapılması X ibaresi taşıması gerekmiyor hocam.

@Nealarus Bilgi için teşekkürler hocam bayağı uzak kalmışım anlaşılan :)

Sistemin ana 2 parçasına karar verdim sanırım.

• CPU- AMD Ryzen 7 3700X 2300 TL civarı
  • GPU - Zotac GeForce RTX2070 Super AMP 8 GB GDDR6 3920 TL civarı

Bunlarla en iyi uyumu yakalayabilecek parça önerilerinizi bekliyorum.
Monitör konusunda falan bayağı kararsızım.
Anakartları fazla araştıramadım o yüzden şimdilik önerdiğin anakartı tutuyorum. (MSI MPG X570 GAMING Plus AMD X570)

RAM ve SSD için önerisi gelen Apacer markasından emin değilim.
Kasa konusunda da çok ucuza kaçmak istemiyorum. Hava akışı iyi olan ve şık duran bir kasa arıyorum. Oyuncu kasasıyım diye bağırmasın mümkünse :) Gamepower aradığımı verebilecek bir markaya benzemiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartı X570 almanıza gerek yok, amaç 2K oyun ise R5 3600 üstüne çıkmanıza gerek yok. Ekran kartı seçimi olarak 2070 2070Super veya 5700XT seçebilirsiniz belirli fiyat farkları mevcut.
Ram olarak Corsair veya GSkill seçebilirsin ikisi de kalitelidir üzmez.
SSD olarak 660P'i bir araştırmanızı öneririm, oyun için ve veri güvenliği mühim olmadığı için bana çok mantıklı geliyor, makul bir SSD soğutucu ile güzel çalışacaktır ve boyutuna göre fiyatı çok uygun 1TB'sinin.
NZXT H500i veya V2 e bakmanızı öneririm kasa olarak şıklık istiyorsanız.

IMG_20190921_012641.jpg
IMG_20190921_012626.jpg
IMG_20190921_012611.jpg

Başka biri için bu sistemi toplamıştım ama sizin de işinizi görür. Anakartı X570 yaparsanız daha da iyi olabilir. Yanına da güzel bir 2K monitör alınırsa süper olur.

@actanonverba @55superx Arkadaşlar tavsiyeler için teşekkürler. Kullanım amacı ağırlıklı olarak oyun olsa da, yayın ve edit işlerini en azından idare eder seviyede götürebilsin istiyorum. O yüzden ne olur ne olmaz işlemciyi biraz daha sağlam tutacağım. Anakartın da bu duruma etkisi olur derseniz X570'de kalacağım. Yok gereksizse B450 seçeceğim.

Ekran kartı konusunda yabancı forumlarda okuduğum AMD aleyhindeki yorumlar olmasa (BIOS'la ilgili update gerektiği stabil olmadığı yönünde vs.) düşünmeden 5700XT'ye yöneleceğim ama başımızı ağrıtacaksa hiç gerek yok. 660P aklımda var. Çok güzel öneri, biraz araştıracağım.

NZXT H500i çok şık gerçekten, hava akışı konusunda da olumsuz yorumlara rastlamazsam düşünebilirim. V2'yi arattım ama bulamadım. Link verebilir misiniz?

@actanonverba Vaktin olduğunda senden de komple bir sistem görmek isterim :)

Monitör konusunda bilginiz varsa o konuda da fikirleriniz alabilirim, 1440p 144 hz kesin kriter. Gsync, IPS panel, input lag vs. konusunda ise bilgisiz ve dolayısıyla kararsızım :)

Aşağıdaki monitör nasıldır mesela? Tecnopat YT kanalında incelemesini izlemiş, beğenmiştim. Bu kadar para vermeye değer mi ondan emin değilim.

@Zippo O zaman genel amaç + oyun odaklı sistem kuralım.

Yanlış bilmiyorsam anakartın m2 portu 32Gbps destekliyor, yanlışım varsa bilen düzeltsin lütfen.

+

Kasa çok kişisel, zevkinize ne kadar bütçe ayırabileceğinize göre değişir. Biraz zamanımı aldı ama araştırarak yaptım öyle geçiştirerek önermedim parçaları. Ben şahsen geldiğinde Nitro+ RX5700XT alırdım ancak önyargınız varsa 2070 de alabilirsiniz, Gaming Z önermemin sebebi en Overclock potansiyeline sahip GPU lar Z serisinde bulunuyor, Gaming ve Gaming 8G ile soğutması aynı, 2.1GHz leri zorlayabilirsiniz öyle diyeyim. Kasa olarak benim çok şık bulduğum NZXT H500i var, v2 demişim neden dedim hatırlamıyorum sanırım markasını yazmayı unutmuşum :) Corsair kasalar da güzel ancak pahalı, Zalman çok kaliteli ama görünüş bir şeye benzemiyor. Thermaltake felan bakabilirsiniz dediğim gibi çok kişisel. Soğutmayı ellemedim, onu sonradan değiştirebilirsiniz stock ile idare etip. Sıvıya karşıyım o yüzden AIO sıvı soğutma önermedim hava isterseniz krallarını öneririm :)
@actanonverba @55superx Arkadaşlar tavsiyeler için teşekkürler. Kullanım amacı ağırlıklı olarak oyun olsa da, yayın ve edit işlerini en azından idare eder seviyede götürebilsin istiyorum. O yüzden ne olur ne olmaz işlemciyi biraz daha sağlam tutacağım. Anakartın da bu duruma etkisi olur derseniz X570'de kalacağım. Yok gereksizse B450 seçeceğim.

Ekran kartı konusunda yabancı forumlarda okuduğum AMD aleyhindeki yorumlar olmasa (BIOS'la ilgili update gerektiği stabil olmadığı yönünde vs.) düşünmeden 5700XT'ye yöneleceğim ama başımızı ağrıtacaksa hiç gerek yok. 660P aklımda var. Çok güzel öneri, biraz araştıracağım.

NZXT H500i çok şık gerçekten, hava akışı konusunda da olumsuz yorumlara rastlamazsam düşünebilirim. V2'yi arattım ama bulamadım. Link verebilir misiniz?

@actanonverba Vaktin olduğunda senden de komple bir sistem görmek isterim :)

Monitör konusunda bilginiz varsa o konuda da fikirleriniz alabilirim, 1440p 144 hz kesin kriter. Gsync, IPS panel, input lag vs. konusunda ise bilgisiz ve dolayısıyla kararsızım :)

Aşağıdaki monitör nasıldır mesela? Tecnopat YT kanalında incelemesini izlemiş, beğenmiştim. Bu kadar para vermeye değer mi ondan emin değilim.

Ekleme: 660P'i çok araştırdım insanlara tavsiye edip etmemek için. Şöyle söyleyeyim, kontrolcüsü ve çalışma mantığı gereği ömrü ileride sorun olacak gibi görünüyor onun dışında soğutulmazsa çok büyük dosya aktarımlarında ısınıp 100MB/Sn lere kadar düşürüyor hızını (300GB felan aktaracaksanız yani :) ) Bunun dışında ben olsam o fiyata alırdım çünkü oyun oynayacağım yani beni geren bir durum yok hergün 500GB veri yazıp silmeyeceğim. Eğer bu kafadaysanız 700TL idi indirimi azalmış 740 olmuş bence haala alınabilir bir SSD. Bunun dışında fiyatları toplamadım ancak 10K'ı geçmez diye düşünüyorum. Monitör olarak MSI Optix çok öneriliyor, bu sistem ile 1080p 144Hz de akarsınız, 2K da 144Hz'i beslemesi için grafikten taviz vermeniz gerekir. Uzun ve karışık olmamıştır umarım yardımcı olabilmişimdir.

Edit: RAM'i yanlış eklemişim düzelttim.

Ekleme: Topladım 10.200TL yapmış :) Kaliteden ödün vermeden uzun ömürlü ve güçlü bir sistem için fiyatı esnetmenizi öneririm. Elinizdeki parçaları satmanızı öneririm bir miktar da oradan para gelir.

Monitör olarak çok önerilmiş incelemeleri vs. mevcut ancak tuzlu. 2K 144Hz demişsiniz sonradan farkettim.

Son düzenleme:
@actanonverba Hocam sağ olasın.

Zotac GeForce RTX2070 SUPER AMP önerdiğin 2070'le aynı fiyatta, hatta 2070 Super daha ucuz. Kaliteli model 2070 mi yoksa uygun fiyatlı 2070 Super mi sorusunu akıllara getiriyor. Burda da rakamsal veriler önemli anlaşılan ancak o işlerden pek anlamıyorum. Önerdiğin model 2070, bu Zotac'ın 2070 Super'inden daha mı iyidir?

Bu arada sıvı soğutmaya neden karşısınız? Bu kez sıvı soğutma kullanırım diye düşünüyordum. Dezavantajları varsa havadan şaşmayalım,marka model önerilerini de alabilirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı