1000TL altı monitör tavsiyesi

APlusMath

Decapat
Sadece film ve YouTube için monitör alacağım. Oyun oynanmayacak!

Laptopu monitöre bağlayacağım. Laptopun ekranı küçük, görüntüsü soluk ve 720P olduğu için 1080P monitör alacağım.

1000TL'ye en iyi seçeneği söylerseniz sevinirim. 900-800'e bulabilirseniz dua ederim :D. EkRAN20-24 Arası. 21.5 olursada güzel olur, illa 23.8 olacak diye bir şey yok :D Ama ekranı yatarken çevirebileyim.

1)Laptopu çok zorlar mı monitöre bağladığım için?(4 yıl önceki orta seviye laptop, özelliklerine bakarsanız)
2)Monitörde gerçekten Full HD verir mi yoksa laptop 720P destekliyor diye 720P görüntü mü sağlar sadece? Boşa mı almış olurum monitörü?
3)Hangi panel almalıyım?

Son düzenleme:
Sadece film ve YouTube için monitör alacağım. Oyun oynanmayacak!

Laptopu monitöre bağlayacağım. Laptopun ekranı küçük, görüntüsü soluk ve 720P olduğu için 1080P monitör alacağım.

1000TL'ye en iyi seçeneği söylerseniz sevinirim. 900-800'e bulabilirseniz dua ederim :D.

1)Laptopu çok zorlar mı monitöre bağladığım için?(4 yıl önceki orta seviye laptop, özelliklerine bakarsanız)
2)Monitörde gerçekten Full HD verir mi yoksa laptop 720P destekliyor diye 720P görüntü mü sağlar sadece? Boşa mı almış olurum monitörü?
3)Hangi panel almalıyım?
Hocam Euro 9.5 olmuş yani adam sana 100 euro'ya sattığı bir şey 100 TL gibi düşün çok kaliteli olmaz az bütçeyi yükselt derim

IPS Almalısın.
Veya bütçeyi %30 arttırabilirsen bu da var

1- Dizi Film için renk doğruluğu, kalitesi ve görüş açısı en iyi olan IPS panel almalısınız.

2- Laptop'daki ekran kartı 1080p destekliyorsa laptop ekranının 768 veya 720p olması fark etmez.

3-Laptop kolay kolay zorlanmayacaktır.

Bunlara göre IPS ve en önemli artısı inanılmaz derecede yüksek renk gamutları olan bunu öneririm;

sRGB %129 ve NTSC %108 kapsıyor. Muazzam değerler.

1- Dizi Film için renk doğruluğu, kalitesi ve görüş açısı en iyi olan IPS panel almalısınız.

2- Laptop'daki ekran kartı 1080p destekliyorsa laptop ekranının 768 veya 720p olması fark etmez.

3-Laptop kolay kolay zorlanmayacaktır.

Bunlara göre IPS ve en önemli artısı inanılmaz derecede yüksek renk gamutları olan bunu öneririm;

sRGB %129 ve NTSC %108 kapsıyor. Muazzam değerler.
Ekran kartının destekleyip desteklemediğine nasıl bakacağım hocam. Asus K55UB laptop . Ekran Kartı Nvidia GeForce 940M ... Va panel öneriyorlar genelde film için, fakat burada hep ips denildi. nedenini açıklar mısınız..
Şu monitör nasıl hocam sizce ? Philips 221V8A/01 21.5" 75Hz 4ms (HDMI+Analog) FreeSync Full Fiyatı

Şöyle birşey de buldum ASUS 21,5 VA229HR IPS, 75HZ 1920x1080 5MS 3YIL HDMI,VGA ,MM,VESA,178 GORUS ACISI, EYECARE, FLICKER-FREE,DUSUK MAVI ISIK: Amazon.com.tr
Hocam Euro 9.5 olmuş yani adam sana 100 euro'ya sattığı bir şey 100 TL gibi düşün çok kaliteli olmaz az bütçeyi yükselt derim
Hocam zaten güzel bir masaüstü pc ve güzel bir monitörüm var. AOC C24G1 144 HZ 1MS . Ben bunu sadece film ve video için laptopa bağlayacağım. O yüzden bütçemi minimumda tutmaya çalışıyorum. Çok fazla para ödeyemem , o kadar para ayıramam malesef. Bu nasıl sizce ? Philips 221V8A/01 21.5" 75Hz 4ms (HDMI+Analog) FreeSync Full Fiyatı

Film için ips mi Va mı sizce
IPS Almalısın.
Veya bütçeyi %30 arttırabilirsen bu da var
Hocam bütçem sınırlı. Teşekkür ederim yardımınız için. Film için kesinlikle ips mi , bazı yerlerde film için VA iyidir diyorlar. kafam çok karıştı
Hocam bu model curved, ışık sızması oluyor curvedlerde %100. o yüzden Flat (düz) ekran istiyorum

@APlusMath Philips'in parlaklığı az ve VA panel.

Asus da attığımın alt versiyonu gibi. Ayrıca cok küçük, film izlemek için çok ideal değil.

Şimdi IPS'ler VA'lardan daha iyi renkler sunar, bu bir gerçek.

Ama VA'lar da siyah/beyazları daha iyi gösterir.

Şimdi sizin için renkler mi daha önemli, yoksa siyah/beyazlar mı?

Genelde renkler seçilir. Ama size kalmış tabii. Ben de renkleri (IPS'i) seçerdim şahsen.

Ha birde IPS'lerin görüş açısı daha iyi olduğundan oyle bir artı da var.

@APlusMath Philips'in parlaklığı az ve VA panel.

ASUS'da attığımın alt versiyonu gibi. Ayrıca cok küçük, film izlemek için çok ideal değil.

Şimdi IPS'ler VA'lardan daha iyi renkler sunar, bu bir gerçek.

Ama VA'lar da siyah/beyazları daha iyi gösterir.

Şimdi sizin için renkler mi daha önemli, yoksa siyah/beyazlar mı?

Genelde renkler seçilir. Ama size kalmış tabii. Ben de renkleri (IPS'i) seçerdim şahsen.

Ha bir de IPS'lerin görüş açısı daha iyi olduğundan oyle bir artı da var.

Hocam teşekkür ederim yardımın için. Şuraya takıldım. Philips'in parlaklığı az dediniz ya, tam anlamadım açar mısınız? Çok mu soluk durur yani. Görüntü kalitesi kötü mü olur? Bir de başka neler önerebilirsiniz.

Hocam teşekkür ederim yardımın için. Şuraya takıldım. Philips'in parlaklığı az dediniz ya, tam anlamadım açar mısınız? Çok mu soluk durur yani. Görüntü kalitesi kötü mü olur? Bir de başka neler önerebilirsiniz?
Bildiğiniz parlaklık. Monitor parlaklığı ile oynayarak buna bakabilirsiniz.
Çok soluk olmaz ama eksi.

IPS olarak bu bütçede yok.
Artarsa;

Gerçek 8 bit renk derinliğine sahip.

Renk gamutları daha düşük olsa da izlenen filmerin kalitesine göre renk gamutları işlevsiz kalabiliyor, mesela korsan 1GB'lık bir filmde sRGB %170 de olsa çok bir şey değişmez. Film belli çünkü.

Ayrıca renk derinliğinin gerçek 8 bit olması daha çok etkileyecektir diye düşünüyorum. Filmlerdeki renk geçişleri daha yumuşak olacaktır.

Ayrıca, C24G1 gibi bir monitörü kullamabiliyor iseniz yenisine masraf yapmak hiç mantıklı olmayacaktır, o monitörden çok daha üst düzey bir deneyim beklemeyin.

Daha iyi olabilir ama değer mi bilmiyorum.

Geri
Yukarı