100W ampul tesisatı yakar mı?

Katılım
7 Şubat 2017
Mesajlar
2.086
Makaleler
4
Çözümler
47
Merhaba. Eski aracım 1992 model bir broadway'di ve kısa-uzun huzmeli 55-60 watt halojen far ampulünün yerine 90-100 watt halojen (mavi ışık filtreli) far ampulünü takıp sürekli olarak satıncaya kadar da kulandım, bu konuda hiç bir sıkıntı olmuyor hocam, sağ-sol blade far sigortası 5 A yerine 8 küsur A'yı 12-14 voltta sıkıntısız olarak taşıyor, mevcut kablo tesisatını zorlaması söz konusu olmayıp 2 yıllık fenni muayeneden de kolayca geçiyor, hiçbir sıkıntısı olmuyor kısacası. Örneğin şehir içi (park) aydınlatma ampullerinden yanan sis farlarını harici olarak bu şekilde şartlı olarak yanacak şekilde aracınıza monteleyip takarsanız eğer bu asli bir kusur olarak takılabilir, muayeneden geçemez. Çünkü tüm aydınlatmalardan bağımsız sigorta-anahtar-mini far rölesini harici sis farları için çok özel (kendi başına bağımsız) kullanmanız gerekir. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:
KS
KS
yecgaa_01

yecgaa_01

Picopat
Katılım
7 Kasım 2021
Mesajlar
293
Yer
Adana / Merkez
Merhaba. Eski aracım 1992 model bir Broadway'di ve kısa-uzun huzmeli 55-60 watt halojen far ampulünün yerine 90-100 watt halojen (mavi ışık filtreli) far ampulünü takıp sürekli olarak satıncaya kadar da kulandım, bu konuda hiçbir sıkıntı olmuyor hocam, sağ-sol Blade far sigortası 5'a yerine 8 küsur A'yı 12-14 Volt'ta sıkıntısız olarak taşıyor, mevcut kablo tesisatını zorlaması söz konusu olmayıp 2 yıllık fenni muayeneden de kolayca geçiyor, hiçbir sıkıntısı olmuyor kısacası. Örneğin şehir içi (park) aydınlatma ampullerinden yanan sis farlarını harici olarak bu şekilde şartlı olarak yanacak şekilde aracınıza monteleyip takarsanız eğer bu asli bir kusur olarak takılabilir, muayeneden geçemez. Çünkü tüm aydınlatmalardan bağımsız sigorta-anahtar-mini far rölesini harici sis farları için çok özel (kendi başına bağımsız) kullanmanız gerekir. Kolay gelsin.

Yani kısacası sadece takıp kullanayım ve bir sıkıntıda olmaz doğru mu?
 
Katılım
7 Şubat 2017
Mesajlar
2.086
Makaleler
4
Çözümler
47
Evet, doğrudur. Yani 90-100 watt'lık far ampulünü ayni far duyu-ayni reflektörlü far camı-ayni kablo tesisatı- ayni far sigortası- ayni uzun/kısa far açma-kapama anahtarı- ayni araç alternatörü, aküsüyle rahatça kullanırsınız. Zaten sakıncalı görülseydi üst üste girilen araç muayenelerinde yetkililer tarafından mutlaka uyarılıp bu tadilatlı (60 >100 watt) haliyle araç mevcut kontrollerden geçemezdi.

Ancak aracınızda araç çalışırken farlarda gereğinden düşük parlaklığı 55-60 watt 'lık far ampulleriyle bile farkedip görüyorsanız bir oto elektrikçide, servisinde farlar için motorun radyatör yakınına sabitlenecek bir far rölesini (direk far kolundaki kontaklarla değil, röle içindeki 40 A'lik kontaklarla) farları daha parlak yakabilmek için taktırabilirsiniz. Sadece böyle bir sıkıntı varsa bu işleme gerek olabilir, bu işlem kesinlikle ampul tadilatıyla ilgili olmayıp araç iç tesisatı kaynaklı veya far ampulünün parlaklık düşmesi sıkıntısı eğer araçta kronik bir sıkıntı olarak varsa buna kesin çözüm oluyor. Sanayide Broadway'lerde ayrı bir far rölesinin fabrikasyon olarak konulmadığını detaylı bir inceletmeyle öğrenmiştim. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:
KS
KS
yecgaa_01

yecgaa_01

Picopat
Katılım
7 Kasım 2021
Mesajlar
293
Yer
Adana / Merkez
Evet, doğrudur. Yani 90-100 Watt'lık far ampulünü ayni far duyu-ayni reflektörlü far camı-ayni kablo tesisatı- ayni far sigortası- ayni uzun/kısa far açma-kapama anahtarı- ayni araç alternatörü, aküsüyle rahatça kullanırsınız. Zaten sakıncalı görülseydi üst üste girilen araç muayenelerinde yetkililer tarafından mutlaka uyarılıp bu tadilatlı (60 >100 watt) haliyle araç mevcut kontrollerden geçemezdi.

Ancak aracınızda araç çalışırken farlarda gereğinden düşük parlaklığı 55-60 Watt'lık far ampulleriyle bile fark edip görüyorsanız bir oto elektrikçide, servisinde farlar için motorun radyatör yakınına sabitlenecek bir far rölesini (direk far kolundaki kontaklarla değil, röle içindeki 40 A'lik kontaklarla) farları daha parlak yakabilmek için taktırabilirsiniz. Sadece böyle bir sıkıntı varsa bu işleme gerek olabilir, bu işlem kesinlikle ampul tadilatıyla ilgili olmayıp araç iç tesisatı kaynaklı veya far ampulünün parlaklık düşmesi sıkıntısı eğer araçta kronik bir sıkıntı olarak varsa buna kesin çözüm oluyor. Sanayide Broadway'lerde ayrı bir far rölesinin fabrikasyon olarak konulmadığını detaylı bir inceletmeyle öğrenmiştim. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim dostum ağzına sağlık
 

Taptic

Gigapat
Sosyal Tayfı
Katılım
28 Aralık 2016
Mesajlar
8.901
Makaleler
6
Çözümler
111
%60 gibi bir yük artışı olacak. Far tası, sigorta ve kablolar kontrol edilmeli. Normal şartlarda %20 gibi bir oranda pay bulunur ama burada fark az buz değil. Biraz riske atmış olursunuz.
 

Yeni konular

Yukarı