10100F RX6400 sistemde FPS düşüşleri oluyor

faydilek

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

H510M Pro-e anakartlı i3-10100F işlemcili RX 6400 ekran kartlı bir sisteme sahibim ancak oynadığığım her oyunda drop yiyorum. Çok saniyelik ama yiyorum. Bazen 2 dakikada 22 kez bazen 1 saatte 3 kez bazense 4 saatte hiç.

İşlemcim PCI-e 4.0'ı desteklemiyor ama anakartım destekliyor. İşelmci desteklemediği için ve PCI-e 3.0 da çok denegesiz çalışan bir kart olduğu için olabilir mi? i3 12. nesil PCI-e 5.0 destkeleyen bir işlemci alsam sorunum düzeilir mi?

Yanlış bilgi
Merhaba arkadaşlar,

H510M Pro-e anakartlı i3-10100F işlemcili RX 6400 ekran kartlı bir sisteme sahibim ancak oynadığığım her oyunda drop yiyorum. Çok saniyelik ama yiyorum. Bazen 2 dakikada 22 kez bazen 1 saatte 3 kez bazense 4 saatte hiç.

İşlemcim PCI-e 4.0'ı desteklemiyor ama anakartım destekliyor. İşelmci desteklemediği için ve PCI-e 3.0 da çok denegesiz çalışan bir kart olduğu için olabilir mi? i3 12. nesil PCI-e 5.0 destkeleyen bir işlemci alsam sorunum düzeilir mi?
Sorununuz CPU kaynaklı. CPU, GPU'yu beslemekte yetersiz kalıyor ve bu denli FPS düşüşleri yaşanıyor. Bir diğer toplumda ki deyimiyle buna "darboğaz" denilebilir. Tabii tek nedeni bu da olmayabilir. RAM kaynaklı olabilir, GPU kaynaklı da olabilir. Veyahut kullandığınız disk ile de alakalı olabilir.
Belki de RAM darboğazı yaşıyor olabilirsiniz.

Dipnot : Bazı darboğaz durumlarında şahit olmuştum CPU nedeniyle FPS drop yaşandığına.

Son düzenleme:
i3-10100F nasıl RX 6400'ü besleyemesin?
Rainbow Six Siege gibi işlemci bazlı oyunlarda yetersiz kalabiliyor. Bazı durumlarda ise yeni nesil güçlü grafiklere sahip oyunlarda bile ufakta olsa darboğaz yaşanabilmektedir.
Ama dediğim gibi bu sorun kaynaklı da olmayabilir arkadaşın derdi.
Çünkü her darboğaz FPS'de drop yapmıyor. Buna en son 4790 ve 1660S ikilisinde şahit olmuştum.

Rainbow Six Siege gibi işlemci bazlı oyunlarda yetersiz kalabiliyor. Bazı durumlarda ise yeni nesil güçlü grafiklere sahip oyunlarda bile ufakta olsa darboğaz yaşanabilmektedir.
Ama dediğim gibi bu sorun kaynaklı da olmayabilir arkadaşın derdi.
Çünkü her darboğaz FPS'de drop yapmıyor. Buna en son 4790 ve 1660S ikilisinde şahit olmuştum.
O tarz oyunlar oynarken zaten ekran kartından tam performans almana gerek olmaz. O oyundan zaten alması gereken FPS'i alır.

Merhaba arkadaşlar,

SSD mi HDD mi kullanıyorsunuz? RAM'iniz kaç GB?

Tek kanal 8 GB

1 TB 7200 RPM HDD kullanıyorum. 8 GB tek kanal RAM.
Büyük ihtimalle HDD veya RAM'den dolayı kaynaklanıyor. İlk HDD'den SSD'ye ya da 8x1 RAM'den 8x2 RAM'e geçiş yapın. Sizin yerinizde olsam RAM alırdım çünkü artık 8GB RAM yeni nesil oyunlara yetmediği için büyük ihtimal ondan kaynaklanıyordur.

Geri
Yukarı