10400F 6600 XT'e darboğaz yapıyor

Ekran kartını tam kullanmaması darboğaz yaptığı anlamına gelmez, oyun işlemci bazlı olduğu için öyle. Yoksa 5600X & 6600 XT darboğaz diye bir şey olamaz. Her oyunda kartı %100 kullanacak diye bir şey yok. Ancak dediğim gibi 1080 ile 6600 XT arasında öyle aman aman farklar yok. 6700 XT mesela farkı hissettirirdi.

Ayrıca videoda attığınız kişinin sistemi pek dengeli değil, 5600X dörtlü kanal teknolojisini desteklemiyor fakat dörtlü kanal 32 GB RAM yapmış ve o yüzden de düşük performans veriyor. Çift kanal olsaydı eminim daha iyi performanslar alacaktır.
Hocam quad channel desteklemese bile 4 ram kullanmak 2 ram kullanmaya göre daha fazla performans veriyor buyurun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu yüzden r9 5900x sistemimde özellikle 2x16 değil de 4x8 yaptım.
Videodaki işlemci gene 5600x. 4 ram performansı düşürmüyor aksine artırıyor.
Gördüğünüz gibi 4 stickte performans daha yüksek.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-05-28-10-58-18-634_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2022-05-28-10-58-18-634_com.google.android.youtube.jpg
    101 KB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot_2022-05-28-10-58-18-634_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2022-05-28-10-58-18-634_com.google.android.youtube.jpg
    101 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_2022-05-28-10-58-49-941_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2022-05-28-10-58-49-941_com.google.android.youtube.jpg
    91,5 KB · Görüntüleme: 24
Takılma normal değil ama bahsettiğin FPS'leri sabit olarak o işlemci ile alman da mümkün değil PUBG'de. O işlemcinin dengi 3600 ile sık sık 100 FPS altına düşüyordum 6600 XT kullanırken. Şimdi 5600X-3060 ikilisini kullanıyorum ve ortalama 200 FPS civarında alıyorum.

Ayrıca videoda attığınız kişinin sistemi pek dengeli değil, 5600X dörtlü kanal teknolojisini desteklemiyor fakat dörtlü kanal 32 GB RAM yapmış ve o yüzden de düşük performans veriyor. Çift kanal olsaydı eminim daha iyi performanslar alacaktır.
Bu argümanızı her konuya yazıyorsunuz ama böyle bir durum yok. 4 tane RAM koysan bile Dual Channel olarak çalışıyor zaten.

PUBG, Warzone, BF2042 gibi oyunlarda ekran kartından ziyade işlemcinin önemi büyük. RX 6600 XT saydığınız oyunlar için fazlasıyla yeterli bir kart. Maalesef 10400F ile 180-200 FPS almanız zor.

GTX1080'den 6600XT'ye geçmek pek akıl işi değil, hele PUBG için hiç değil. PUBG, NVIDIA kartlarda bariz daha iyi çalışıyor.

Ayrıca 10400F in 2K da 6600XT ye darboğaz yapması imkansız. 2K da 6700XT ye bile darboğaz yapmaz o işlemci. Sorunu işlemci dışında arayın.

Bu arada bir tavsiye, bir çok defa Nvidia dan AMD ye geçtim ve türlü türlü sorunlar yaşadım buna performans sorunları da dahil. Bence temiz bir format atın, evet kart değişince format atılmaz biliyorum ama bu yazılım özürlü AMD nin kartıysa atın gitsin. Ucuz etin yahnisi maalesef, adamlar yazılım işini beceremiyor.

GTX1080'den 6600XT'ye geçmek pek akıl işi değil, hele PUBG için hiç değil. PUBG, NVIDIA kartlarda bariz daha iyi çalışıyor.

Ayrıca 10400F in 2K da 6600XT ye darboğaz yapması imkansız. 2K da 6700XT ye bile darboğaz yapmaz o işlemci. Sorunu işlemci dışında arayın.

Bu arada bir tavsiye, bir çok defa Nvidia dan AMD ye geçtim ve türlü türlü sorunlar yaşadım buna performans sorunları da dahil. Bence temiz bir format atın, evet kart değişince format atılmaz biliyorum ama bu yazılım özürlü AMD nin kartıysa atın gitsin. Ucuz etin yahnisi maalesef, adamlar yazılım işini beceremiyor.
Şu ana kadar kullandığim hiç bir amd kartta problem yaşamadım, eskiden çok fazla problrm yaşanıldığını biliyorum ama rdna 2 sorunsuz bir seri o yüzden ucuz etin yahnisi yenir lafını çok yakıştıramadım. Yazılım işini beceremiyor dediğin adamlar istisnasız bir şekilde her driver ile performans artırıyor. Yapay zeka olmadan dlss rakibi çıkarıyor. FineWine sözü nvidia için değil amd için söyleniyor. 5700xt,6900xt kullandım 2 arkadaşım 5500xt kullanıyordu hiç bir sıkıntı yaşamadık. Sıkıntı yaşadığım tek kart 2070'di şu ana kadar ama teknoloji şans işi.

Dosya Ekleri

• images (12).png
    images (12).png
    20,2 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20220504-WA0008(1).jpg
    IMG-20220504-WA0008(1).jpg
    90,7 KB · Görüntüleme: 30
özürlü AMD nin kartıysa atın gitsin. Ucuz etin yahnisi maalesef, adamlar yazılım işini beceremiyor.

Yahu AMD dediğiniz şirket dün mü kuruldu? Yazılım işini beceremiyor ne demek? 500 Serisinde hatalar yaşandı evet fakat sonradan azalarak düzeldi. Sorunun çözümüne inmek yerine AMD ise yazılım sorunludur deyip geçmekle bir şey düzeltilemez.

Şu ana kadar kullandığim hiç bir amd kartta problem yaşamadım, eskiden çok fazla problrm yaşanıldığını biliyorum ama rdna 2 sorunsuz bir seri o yüzden ucuz etin yahnisi yenir lafını çok yakıştıramadım. Yazılım işini beceremiyor dediğin adamlar istisnasız bir şekilde her driver ile performans artırıyor. Yapay zeka olmadan dlss rakibi çıkarıyor. FineWine sözü nvidia için değil amd için söyleniyor. 5700xt,6900xt kullandım 2 arkadaşım 5500xt kullanıyordu hiç bir sıkıntı yaşamadık. Sıkıntı yaşadığım tek kart 2070'di şu ana kadar ama teknoloji şans işi.
Yapay zeka olmadan DLSS rakibi mi çıkarıyor? bu hangi rüya? bir de her driverda performans artırıyor gibi komik bir cümle kurmuşsun. Driver notlarını oku halen daha ''bazı AMD grafik ürünlerinde video oynatma ve oyun sırasında ekran titreyebilir, RSR kullanırken sistem askıda kalabilir, gelişmiş senkronizasyon bazı oyunlarda siyah ekranlara sebep olabilir'' gibi hataların 2022 de bile bitmediğini görebilirsin.

Evet AMD kartlar F/P olarak muazzamlar ona tek bir lafım yok hatta şuan yeni bir kart alacak olsam dünkü 5500 TL lik fiyattan RX6600 ü kaçırmazdım ama bu adamlar yazılım işini beceremiyor be kardeşim, yapamıyorlar bunu kabullenin artık.

3 ay önce 6600XT aldım DDU ile tertemiz driver kurdum aynı gün sistem 3-4 kere siyah ekrana düştü, yetmedi sistem kendi kendine driverı sildi. Her zaman oynadığım oyunlarda ekran titremeleri de cabası düşün daha ilk günden başıma gelenler. İlk defa da AMD kullanmıyorum 5600XT, 5700XT, Vega56 ve sayısını bile unuttuğum bir ton RX400-500 serisi kart kullandım hepsinde de mutlaka irili ufaklı tat kaçıran sorunlar vardı, bu adamlar yazılımı beceremiyor bu kadar basit.

Not: Dünya da GPU piyasasının %80 den fazlası Nvidia ya ait bu yıllardır değişmedi. Acaba neden? AMD o kadar F/P kart çıkarıyor ama tüm dünyada Nvidia kartlar fersah fersah daha fazla satıyor ve pazarı domine ediyor. Sanırım tüm dünya fanboy :)

Dosya Ekleri

• 1888888888.jpg
    1888888888.jpg
    209,5 KB · Görüntüleme: 24
  • 888888888.jpg
    888888888.jpg
    80,2 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Arkadaşlar RX 6600 XT yi alalı henüz 2 gün oldu ancak dün MSI Center Kurulumda Ekran gitti. AMD grafik sürücüsü yanıt vermeyi durdurdu dedi. Tekrar geldi hata raporu gönder falan dedi. Yaptıkları yazılım, diğer yazılımlarla çakışıyor. Takılma problemleri performans sorunları yaşanıyor. Yani ben yıllarca nvdia kullandım böyle sorunlarla asla karşılaşmadım. Win11 ilk çıktığında dahi yaşamadım. Yani amd tarafı yazılımda sorunlu değil diyen kendini kandırır.

Arkadaşlar RX 6600 XT yi alalı henüz 2 gün oldu ancak dün MSI Center Kurulumda Ekran gitti. AMD grafik sürücüsü yanıt vermeyi durdurdu dedi. Tekrar geldi hata raporu gönder falan dedi. Yaptıkları yazılım, diğer yazılımlarla çakışıyor. Takılma problemleri performans sorunları yaşanıyor. Yani ben yıllarca nvdia kullandım böyle sorunlarla asla karşılaşmadım. Win11 ilk çıktığında dahi yaşamadım. Yani amd tarafı yazılımda sorunlu değil diyen kendini kandırır.
Hocam nvidiadan amd'ye geçmişsiniz. Bir format atın temiz kurulum yapın öyle kullanın. Çakıştığını siz de kabul ediyosunuz çözüm belli fakat çözmek yerine serzenişte bulunuyorsunuz.
Hocam nvidiadan amd'ye geçmişsiniz. Bir format atın temiz kurulum yapın öyle kullanın. Çakıştığını siz de kabul ediyosunuz çözüm belli fakat çözmek yerine serzenişte bulunuyorsunuz.
Bir format atmak yerine ekstra 1500tl ödeyip 3060 da alabilirdiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı