10400F siste RAM MHz arttırmadan CL düşürme

Tomahard

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba,

2x8 2666 MHz CL 15 RAM'lerim mevcut. İşlemcim 10400F bu yüzden 2666 MHz üstünü desteklemiyor. Benim de aklıma şöyle bir fikir geldi.
1- RAM'lerin MHz arttırmadan o.c ile sadece CL değerini düşürmek mümkün mü? Misal CL 14 ya da CL 13'e.
2- Eğer mümkünse performansa etkisi nasıl olur?
Not: Anakart MSI H410M-PRO. Yeni anakart önermeyin.

H310 PRO VD Plus sistemde aynı şeyi denemiştim. CL'yi 16'dan 14'e düşürünce sistem mavi ekran verdi ve Çince oldu. Tekrar Windows kurmak durumunda kalmıştım. CL 15'de stabil çalışıyor. Perfomansa ise pek bir katkısı olmadı CL 16'den 15'e düşürünce.

Sizin de başınıza bu tarz olay gelebilir. Deneyebilirsiniz yine de, size kalmış.

%2-3 performans artışı olabilir. Mümkün diye biliyorum fakat nasıl olduğu hakkında çok fikrim yok.

H310 PRO VD Plus sistemde aynı şeyi denemiştim. CL'yi 16'dan 14'e düşürünce sistem mavi ekran verdi ve Çince oldu. Tekrar Windows kurmak durumunda kalmıştım. CL 15'de stabil çalışıyor. Perfomansa ise pek bir katkısı olmadı CL 16'den 15'e düşürünce.

Sizin de başınıza bu tarz olay gelebilir. Deneyebilirsiniz yine de, size kalmış.
50 fps alirken 55 yaparsa bence ugraşmaya değer ama %2 - %3 için bencede değmez.

Geri
Yukarı