1050 Ti + FX6300 darboğaz yapıyor

Burak3424

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. GTX 1050 Ti + AMD FX6300 + ASUS M5A78L-M LX3 sistemim oyunlarda darboğaz yapıyor. İşlemci ya da anakart değiştirerek bu sorunu düzeltmek istiyorum. Overclock yapın yazanlar olmuş diğer forumlarda ama nasıl yapılacağını da bilmiyorum.

İşlemci ve ekran kartın darboğaz yapacak nitelikte değiller. Ekran kartının güç soketinin takılı olduğundan emin ol. Ve sisteminin güncel olduğundan emin ol.

Hocam darboğaz yapar, bende de 960 var yapıyor. Ben 4.2 voltajsız OC yaptım. BIOS üzerinden çarpan değeri vardır. Onu arttırmanız lazım birazdan örnekleri atıyorum.
MSI Afterburner üzerinden OC yapabilirsiniz. Fakat OC konusu önemli bir konudur parçaları yakabilirsiniz dikkatli olun.
İndirme linki: Afterburner
@Ella Freya Neden haha atığınız sorabilir miyim?
Çünkü işlemci darboğaz yapıyor, ekran kartı değil.

Ben de FX-9590 ve R9 290X ile birlikte kullaniyorum gerçekten de dar boğaz yapıyor. Fakat DDR4 e geçiyorum inşallah yarın. AMD Ryzen 5 1600 (AF), HyperX 3200 MHz 8GB Ram ve Gigabyte B450M H anakart satın aldım. İşlemcim geldi ama diğer ikisi yarın geliyor. Bence eğer imkanın varda artık yavaş yavaş DDR4 e geç.

BIOS'a girin, advanced kısmından diğer hiçbir şeye ellemeden CPU ratio kısmını 3500'den yavaş yavaş 3600, 3700, 3800 diyerek yükseltin. Yani her bir değer arttırdığınız zaman stabilite testi yapın 10 DK. Böyle 4000 seviyesine çıkmaya çalışın. Bilgisayar kapanırsa veya çekirdekler kapanırsa (prime testinde not working vs. yazarsa) bir alt kadameye geçin. Tahminen 4000 veya 4100 görebilirsiniz. 4200 üstüne çıkmayın.

Bedavadan darboğazı böylece kapatabilirsiniz.

Prime95 işinize yarar: GIMPS - Free Prime95 software downloads - PrimeNet
Programı açınca testi başlatın. Isılarınızı: Core Temp ile takip edin.

58c768db46387677f7bb6b94.jpg

Hocam darboğaz yapar, bende de 960 var yapıyor. Ben 4.2 voltajsız OC yaptım. BIOS üzerinden çarpan değeri vardır. Onu arttırmanız lazım birazdan örnekleri atıyorum.

Çünkü işlemci darboğaz yapıyor, ekran kartı değil.

Ben OC konusunda konuştum sadece. “Overclock yapın yazanlar olmuş diğer forumlarda ama nasıl yapılacağını da bilmiyorum.”

Tamam çok sağ olun ben Prime 95 ile deniyorum şimdi CPU ratiodan
Prime 95 açıldıktan sonra just stress test tıkladım açılan pencerede direk ok basmalı mıyım?
Tamam çok sağ olun ben Prime 95 ile deniyorum şimdi CPU ratiodan.
Prime 95 açıldıktan sonra just stress test tıkladım açılan pencerede direk ok basmalı mıyım?

Blend all of the above seçili şu an
böyle bitti 4000mhz de artırmaya devam edeyim mi yoksa yeterli mi

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (161).png
    Ekran Görüntüsü (161).png
    890,7 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı