1050 Tİ Sistem Yükseltme Önerisi

Karbonat Erol

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, işlemci ve RAM frekansı sebebiyle yaşadığım darboğaz sorunlarından dolayı mevcut sistemimi yükseltmeye karar verdim. Ortalama 2000 TL bir bütçem mevcut fakat bu parayı nasıl en verimli şekilde kullanabileceğim konusunda tereddütlerim var.

Şuanki sistemim:

Asus A-320M-K
Ryzen 3 1200 3.1 GHz
Nvdia Asus 1050Tİ Phoenix Edition
8GB Samsung DDR 4 2133 MHz Ram
500 GB Seagate Barracuda 7200 RPM
Fsp Hydro 850 W PSU

Kafamdaki değiştirebileceğim parçalara göre hazırladığım setuplar ise şu şekilde:

1)

Asus A-320M-K (BIOS Update)
Ryzen 5 2600 (1200 TL)
16 GB RAM 3000 MHz (800 TL)

2)

-Asus B450M (500 TL)
-Ryzen 5 2600 (1200 TL)
-8 GB DDR4 3000 MHz RAM (400 TL)

3)

-Ryzen 3 1300x(800 TL)
-AMD RX 570 (1000 TL)
-8 GB DDR4 3000 MHz RAM (400 TL)

En mantıklı setup hangisidir sizce ya da farklı bir öneriniz var mı ? Değerlendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sapphire Radeon RX590 Nitro+ Special Edition = 1683 TL
AMD Ryzen 5 2600 = 1196 TL
toplamda 2878 TL yapıyor. Bunları aldıktan sonra eldeki işlemci ve ekran kartını satmaya çalışır oradan gelecek olan bütçe ile diğer donanımlarda iyileştirmeye gidilir.
Düzeltiyorum ben bütçeyi niyeyse 3000 TL olarak değerlendirdim.

Son düzenleme:
OC yapmayacaksan 1. OC yapacaksan 2. 3 gereksiz olur.

Cevabınız için teşekkürler. OC yapmayacağım hayır. Fakat A320M'i güncellediğim halde 2. nesil R5 ler ile bir problem olur mu olmaz mı tam olarak kestiremiyorum.
Sapphire Radeon RX590 Nitro+ Special Edition = 1683 TL
AMD Ryzen 5 2600 = 1196 TL
toplamda 2878 TL yapıyor. Bunları aldıktan sonra eldeki işlemci ve ekran kartını satmaya çalışır oradan gelecek olan bütçe ile diğer donanımlarda iyileştirmeye gidilir.
Düzeltiyorum ben bütçeyi niyeyse 3000 TL olarak değerlendirdim.

Böyle bir fırsatım yok fakat söylediğinize yakın olarak Ryzen 5 2600 yerine 1-2 senelik Ryzen 3 1300x ile idare ederek RX 570 tarzında bir opsiyon düşündüm fakat ram yine 8 GB kalıyor bu durumda. Ama 1200 'ü bırakıp 1300X için 800 lira vermek... Onu da bilemedim açıkcası :D

Sistemi ilk etap da toplarken her zaman ileriye dönük olması sağlanmalı, bunu hep söylüyor tavsiyelerimizi de en azından şahsım adına bu şekilde yapıyorum. Bütçeniz mutlaka belli bir seviyede ve belli bir sisteme olanak sağlayacaktı fakat toplanacak sistem ileride şu an da olduğu gibi önünüzü tıkamamalı. Mesela güç kaynağınız gereksiz şekilde yüksek, ekran kartı alınmayıp 2400G li bir sistemle bugüne kadar idare edilebilirmiş ve bugün linkini verdiğim ekran kartı alınabilirmiş.
Buradan yola çıkarak şimdi alacağınız kararla da aynı hatalara düşmeyin

Sistemi ilk etap da toplarken her zaman ileriye dönük olması sağlanmalı, bunu hep söylüyor tavsiyelerimizi de en azından şahsım adına bu şekilde yapıyorum. Bütçeniz mutlaka belli bir seviyede ve belli bir sisteme olanak sağlayacaktı fakat toplanacak sistem ileride şu an da olduğu gibi önünüzü tıkamamalı. Mesela güç kaynağınız gereksiz şekilde yüksek, ekran kartı alınmayıp 2400G li bir sistemle bugüne kadar idare edilebilirmiş ve bugün linkini verdiğim ekran kartı alınabilirmiş.
Buradan yola çıkarak şimdi alacağınız kararla da aynı hatalara düşmeyin

Kesinlikle haklısınız. Bu konuda yeterli bilgi ve birikimim olmadığından anlık bir hevesle böyle bir hatayı yapmış bulundum önceki yıllarda. O zaman burdaki en mantıklı seçenek R5 2600 ve dual channel 2x8 ram oluyor sanırım. İmkanım oldukça anakartı ve ekran kartını yükseltebilirim. 1050 Tİ bir süre daha idare edicektir diye düşünüyorum.

Aslında birçok kombinasyon yapılır mutlaka ama benim kafama şu şekilde yattı
AMD RYZEN 5 2600 = 1117 TL işlemci ile birlikte XPG 8GB Gammix D10 Kırmızı 3000mhz =335 TL ya da CORSAIR DDR4 8gb 3000mhz Vengeance LPX =335 TL olan belleklerden hangisi içinize siniyorsa seçim yapıp, 2 adet olacak şekilde alıp 1787 TL ile sizi bir süre daha idare edecek şekilde önünüzü açmak. Bu şekidle elinizde kalan 200 TL ve satacağınız işlemci ve belleğiniz ile ekran kartına belli bir bütçede sağlamış olursunuz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı