1050 Ti sistemi 6000 TL'ye yükseltme

Bütçe
6000

fucara

Kilopat
Daha fazla  
Benim sanırım 2017 yılında topladığım bir bilgisayarım var. Özellikleri de ekran kartı 1050 Ti, işlemcim i3 7100, RAM'lerim 8x8 olmak üzere 16 GB, SSD ve hard disk bağlı, anakartımda H110M Pro.

Genel olarak sorunum ekran kartından yana değil ancak işlemcim genel olarak %'lik olarak fazla çalışıyor ve kasıyor. En basitinden Knight Online isimli oyun açıkken internet tarayıcısı açarsam işlemcim %100 görüyor. Artık kastığını hissedebiliyorum.

Çok fazla bir bütçem yok, tahmini 6000 lira kadar ayırabilirim. Kendi düşünceme göre işlemcimi değiştirmek istiyorum. Araştırmalarıma göre LGA 1151 olarak Intel işlemci baktım ancak sizden de öneri bekliyorum. Mesela belirttiğim bütçeyle AMD işlemciye geçip ona uygun bir anakart önerisi ya da anakartını değiştirme Intel tarafında şu işlemciyle kullanılabilir tarzında şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcin diğer donanımlara göre birazcık düşük kalmış. İşlemcini değiştirmek seni rahatlatabilir. Sana önerim LGA1151 soketli işlemcilere bakarak bütçene uygun olanı seçmek. Örneğin Intel Core i7 7700K, i5 6400, i5 9400 vb.

Benzer sistemim var, bu yaz çalışıp yükseltmek istiyorum. Ekran kartı harici satıp yeni toplayacağım sisteme 1050Ti'yi takacağım. Ryzen 5 5500, 3200mhz 2x8 ram, Anakart, PSU, kasa bilmediğimden danışmam gerekecek.

ekran kartınızı en düşük 1750 liraya satabilirseniz arta kalan 1900 lira ile birleştirip 3650 lira yapıp 1650 super ekran kartı alabilirsiniz.(Biostar Nvidia GeForce GTX1650 SUPER 4GB 128Bit DX12 PCI-e 3.0 GDDR6 Ekran Kartı VN1656SF41 En Uygun Fiyata GarajOnline'da | Hafta içi 16:00'ya Kadar Aynı Gün Kargo, Depo Teslim Seçeneği ve Taksit Avantajları)

Ekran kartınızı en düşük 1750 liraya satabilirseniz arta kalan 1900 lira ile birleştirip 3650 lira yapıp 1650 Super ekran kartı alabilirsiniz.(Biostar Nvidia GeForce GTX1650 SUPER 4GB 128Bit DX12 PCI-e 3.0 GDDR6 Ekran Kartı VN1656SF41 En Uygun Fiyata GarajOnline'da | Hafta içi 16:00'ya Kadar Aynı Gün Kargo, Depo Teslim Seçeneği ve Taksit Avantajları)

Hocam mutlaka bu dediğimi yapın.

Son düzenleme:
ço
ekran kartınızı en düşük 1750 liraya satabilirseniz arta kalan 1900 lira ile birleştirip 3650 lira yapıp 1650 super ekran kartı alabilirsiniz.(Biostar Nvidia GeForce GTX1650 SUPER 4GB 128Bit DX12 PCI-e 3.0 GDDR6 Ekran Kartı VN1656SF41 En Uygun Fiyata GarajOnline'da | Hafta içi 16:00'ya Kadar Aynı Gün Kargo, Depo Teslim Seçeneği ve Taksit Avantajları)

Hocam mutlaka bu dediğimi yapın.
Çok teşekkür ederim irfan bey dün gecede okudum mesajınızı konuyu açtıktan sonra ama konuyu açarken uyarılara dikkat etmediğim için ceza almıştım. Bu yüzden cevap veremedim. Dün gecede araştırdım sizin yazdıklarınızdan sonra eşime de danışıp değerlendireceğim. Çok teşekkür ederim. Yukarıda yorum yazan arkadaşlardan da cevap veren olmuş. O arkadaş da başka bir değişiklik yapmadan sadece işlemcimi i5 9400'e güncellememi söylemiş. Onu da değerlendiriyorum. O şekilde daha masrafsız olacak.

Ço.

Çok teşekkür ederim irfan bey dün gecede okudum mesajınızı konuyu açtıktan sonra ama konuyu açarken uyarılara dikkat etmediğim için ceza almıştım. Bu yüzden cevap veremedim. Dün gecede araştırdım sizin yazdıklarınızdan sonra eşime de danışıp değerlendireceğim. Çok teşekkür ederim. Yukarıda yorum yazan arkadaşlardan da cevap veren olmuş. O arkadaş da başka bir değişiklik yapmadan sadece işlemcimi i5 9400'e güncellememi söylemiş. Onu da değerlendiriyorum. O şekilde daha masrafsız olacak.

Öncelikle yardımcı olduysam ne mutlu bana amacım herkese yardımcı olmak.
i5 9400 meselesine gelirsek o işlemci şu an aşırı pahalı yaklaşık 3600 lira civarı bir fiyatı var benim dediğim i5 10400F ise 2000 lira fiyatı var. Ama bu işlemci için anakart değiştirmeniz lazım önerdiğim anakart 1300 lira 2000+1300 3300 yapıyor yani 300 lira daha az vererek hem daha güncel M.2 SSD portu olan bir anakartınız/sisteminiz hem de daha güçlü bir işlemciniz oluyor. Eğer daha uyguna getirmek daha az para vererek bir şeyler yapmak istiyorsanız M.2 SSD almazsınız(650 lira civarında) ama önerim kesinlikle almanız. Eğer M.2 SSD alırsanız elinizde 1900 lira kalıyor bu paraya mevcut ekran kartınız 1050 Ti 1750 liraya satıp 3600 liraya 1650 Super alabilirsiniz. Eğer amacınız çok fazla oyun değilse değiştirmeniz çok acil değil ama şu an çok uygun bir fiyata satılıyor tavsiyem değiştirmeniz yönünde olur.

Hocam ikinci ele yönelmek en iyisi. Sisteminizi 5K civarına satarsınız 11500 TL ile sıfır rx 6600 ryzen 5 5500 sistem alabilirsiniz. Ya da ryzen 5 5600 rx 6700 XT’li fazlasıyla sağlam bir PC toplayabilirsiniz ikinci elde.

Öncelikle yardımcı olduysam ne mutlu bana amacım herkese yardımcı olmak.
i5 9400 meselesine gelirsek o işlemci şu an aşırı pahalı yaklaşık 3600 lira civarı bir fiyatı var benim dediğim i5 10400F ise 2000 lira fiyatı var. Ama bu işlemci için anakart değiştirmeniz lazım önerdiğim anakart 1300 lira 2000+1300 3300 yapıyor yani 300 lira daha az vererek hem daha güncel M.2 SSD portu olan bir anakartınız/sisteminiz hem de daha güçlü bir işlemciniz oluyor. Eğer daha uyguna getirmek daha az para vererek bir şeyler yapmak istiyorsanız M.2 SSD almazsınız(650 lira civarında) ama önerim kesinlikle almanız. Eğer M.2 SSD alırsanız elinizde 1900 lira kalıyor bu paraya mevcut ekran kartınız 1050 Ti 1750 liraya satıp 3600 liraya 1650 Super alabilirsiniz. Eğer amacınız çok fazla oyun değilse değiştirmeniz çok acil değil ama şu an çok uygun bir fiyata satılıyor tavsiyem değiştirmeniz yönünde olur.
Ne zaman cevap verebilirsin bilmiyorum ama önerdiğin malzemeleri almaya karar verdim. SSD olarak
bunu alıp takmamda herhangi bir sıkıntı olur mu ? çünkü okuma ve yazma hızları arasında yarı yarıya fark var. fiyatı da şu anda baktığımda Vatan da Web'e özel olarak 1064 TL yazıyor. SSD konusunda pek bilgim yok aydınlatabilir misin beni ?

Ne zaman cevap verebilirsin bilmiyorum ama önerdiğin malzemeleri almaya karar verdim. SSD olarak.
Bunu alıp takmamda herhangi bir sıkıntı olur mu? Çünkü okuma ve yazma hızları arasında yarı yarıya fark var. Fiyatı da şu anda baktığımda vatan da Web'e özel olarak 1064 TL yazıyor. SSD konusunda pek bilgim yok aydınlatabilir misin beni?

Kusura bakmayın hocam cevap vermeyi unuttum. Alıp takabilirsiniz hocam ama 300 lira fazla bunu unutmayın.

Geri
Yukarı