10700F 90 derece oluyor

emre demirkaynak

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. 10700F işlemci ve B460M A Pro anakart aldım. Yüke soktuğumda AIDA64 programı ile sadece CPU olarak işaretlersem 70-75 civarı seyrediyor. Ama FPU ve CACHE işaretlediğim takdirde 90 dereceye doğru giderken kapattım. Soğutucum normal stok soğutucu değil 3 fanlı iyi bir kule soğutucu. Bu soğutucuyla eski işlemcim olan i7 3770 de 400 MHz overclock ile FPU, CPU ve CACHE işaretli iken bile 65'i geçmiyordu. Durum normal mi? Oyun veya 3. part bir uygulamada FPU kullanma durumu nedir?

Soğutucu nedir? Tam oturdu mu? Hangi macunu sürdün?
Ramtech x3.Tabi RAM 'a değdiği için fanın birini söktüm.Tam oturdu diye düşünüyorum. Bugün tekrardan söküp montalayacağım garanti olsun diye. Macun normal bir macun kaliteli bişey değil fakat diğerindede bu macunu kullanmıştım.

Ramtech x3.Tabi RAM 'a değdiği için fanın birini söktüm.Tam oturdu diye düşünüyorum. Bugün tekrardan söküp montalayacağım garanti olsun diye. Macun normal bir macun kaliteli bişey değil fakat diğerindede bu macunu kullanmıştım.

Kaliteli bir macun kullanırsan emin ol sıcaklıklar en az 10 derece düşecek.

O kadar etki edeceğini zannetmiyorum. Fakat deneyeceğim. Peki FPU nun sitres testinde işaretlenmesi gerekiyor mu. Yani ben güçlü bir oyun çalıştırdım diyelim FPU kullanacakmı bu oyun.

Sadece FPU seçeneği işaretli şekilde test yap. Evet oyunlarda bu kadar zorlar işlemciyi.

Sadece FPU seçeneği işaretli şekilde test yap. Evet oyunlarda bu kadar zorlar işlemciyi.
Anladım. Deneyeceğim sonuçları yazarım. Birde tekrar söküp takacağım. Macunun yayılıp yayılmadığını ve soğutucunun tam oturup oturmadığını kontrol edeceğim.
Bir de ben üçlü seti değiştirdiğimde format istemedi bilgisayar bastım açıldı. Onunla bir ilgisi olma ihtimali var mı acaba ?
Dediğim şekilde tekrar söküp macunu güzelce sürdüm ve taktım. Herhangi bir oturmama sıkıntısı yok. Testleri de yaptım. CPU stres testinde sıkıntı yok 67 derece civarı seyrediyor , cache testindede sıkıntı yok 72-65 civarı seyrediyor tehlikeli bir sıcaklık görünmüyor ama FPU testinde işlemci 80 dereceyi aşıp anakart otomatik olarak frekansı aşağı çekiyor. Bu anlattıklarım normal mi ? Normal olmayan bir durum var mı ?

Son düzenleme:
Anladım. Deneyeceğim sonuçları yazarım. Bir de tekrar söküp takacağım. Macunun yayılıp yayılmadığını ve soğutucunun tam oturup oturmadığını kontrol edeceğim.

Bir de ben üçlü seti değiştirdiğimde format istemedi bilgisayar bastım açıldı. Onunla bir ilgisi olma ihtimali var mı acaba?

Dediğim şekilde tekrar söküp macunu güzelce sürdüm ve taktım. Herhangi bir oturmama sıkıntısı yok. Testleri de yaptım. CPU stres testinde sıkıntı yok 67 derece civarı seyrediyor, cache testindede sıkıntı yok 72-65 civarı seyrediyor tehlikeli bir sıcaklık görünmüyor ama FPU testinde işlemci 80 dereceyi aşıp anakart otomatik olarak frekansı aşağı çekiyor. Bu anlattıklarım normal mi? Normal olmayan bir durum var mı?

Sıcaklıklar düzeldi şimdi. Sıkıntı yok.

Geri
Yukarı