10700K + RTX 3060 Ti 1080P'de darboğaz yaşanıyor

İşletim sistemi
Windows 10

srcn90

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
İşlemci 5 GHZ'da çalışıyor. PUBG'de Doku ve Kenar Yumuşatma "Ultra" diğerleri en düşükte. Her şeyi Ultra'ya aldığımda darboğaz sorunu ortadan kalkıyor ama benim istediğim bu değil, daha fazla FPS almak istiyorum. Bahsettiğim Custom ayarlarda GPU kullanımı yüzde 50 ila 75 arasında dalgalanıyor. Sıcaklık sorunu yok. BIOS ve Driver'lar güncel. Sorun oyunu düşük grafik ayarlarında oynuyor olmam mı?

RAM: 2x8GB 3200 MHZ
PSU: 750 WATT 80+ Gold
SSD: 970 Evo M2 Nvme

Normal değerler alıyorsun, işlemcinin limiti bu oyunda o. O kadar FPS çizebiliyorsa düşük de olsa ultra da olsa pek fark etmeyecek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci 5 GHz'da çalışıyor. PUBG'de doku ve kenar yumuşatma "Ultra" diğerleri en düşükte. Her şeyi Ultra'ya aldığımda darboğaz sorunu ortadan kalkıyor ama benim istediğim bu değil, daha fazla FPS almak istiyorum. Bahsettiğim Custom ayarlarda GPU kullanımı yüzde 50 ila 75 arasında dalgalanıyor. Sıcaklık sorunu yok. BIOS ve Driver'lar güncel. Sorun oyunu düşük grafik ayarlarında oynuyor olmam mı?

RAM: 2x8GB 3200 MHz.
PSU: 750 Watt 80+ Gold.
SSD: 970 EVO M.2 NVMe.

Daha fazla FPS alınca ne oluyor ki?
Ultra da kasmadan rahatça oynuyorsan sıkıntı yok.

Grafik ayarlarını kısınca yük işlemcinin sırtına biniyor, darboğaz normal. O işlemcinin o çözünürlükte darboğaz yaşamaması için 6 GHz’de falan çalışması lazım, o da mümkün değil mevcut şartlarda.

2K monitörüm de var, tekrarda ona mı geçsem? Tam da 1080P monitör bakıyodum daha rekabetçi oyunlar için. 2K'nın bu tarz FPS oyunlarında dezavantajı olur mu?

2K monitörüm de var, tekrarda ona mı geçsem? Tam da 1080P monitör bakıyodum daha rekabetçi oyunlar için. 2K'nın bu tarz FPS oyunlarında dezavantajı olur mu?
Ağır bir rekabetçi FPS oyunu oynamıyorsanız 144hz 2K yeterli olur, ayar düşürerek de 144 FPS'ye yakın olur oyundan oyuna değişmekle beraber.

Burada olsa olsa tatminkarlık darboğazı vardır aksi takdirde donanımsal düzeyde herhangi bir yetersizlik söz konusu değil. Adama 240 Hz bir monitörde sabit 240 FPS+ lazımsa o zaman tekli çekirdeği daha iyi olan bir işlemciye geçiş yapması gerekir. Rekabetçi oyunlar böyledir, şimdi örneğin en basitinden 5800X 3060 Ti ile ortalama 250 FPS renderlama kapasitesine sahipken bir sonraki nesil Zen4 mimarili 6800X'de bu değerler 300 veya 350'lere kadar çıkabilir ancak her iki durumda da darboğaz veya yetmemezlik gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu tarz oyunlar tekli çekirdekten beslenip, bu eksende performans artışı sergilerler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı