10700k sıcaklık nasıl düşürülür?

sedat erkun

Hectopat
Selamlar herkese lütfen bilen biri yardımcı olabilir mi?
  • Sistemim i7 10700K.
  • MSI Z490 GAMING Plus.
  • MSI RTX 2060 6 GB Gaming Z
  • HyperX Predator 3000 CL15 8x2 16 GB.
  • Corsair H110 280mm.
  • Corsair GS 800.
  • M.2 Samsung 970 EVO Plus 250GB.

İşlemci sıcaklığı yükte 85 91'lere kadar çıkıyor anlık 77 ile 91 bandından hareketli sürekli bazen 80 de çalışıyor stabil herhangi bir OC yapmadım Turbo Boost aktif 3.80 GHz ile 4.7 arasında çalışıyor kendisi 5.1'i hiç görmedim bile ısıyı düşürmek için yardımcı olabilecek biri var mı acaba? gerekirse undervolt gerekirse düşük ısı OC sıvı soğutmam bu işlemciye yetersiz mi kalıyor acaba? pump fan hızı 1510 Max.

Selamlar herkese lütfen bilen biri yardımcı olabilir mi?
  • Sistemim i7 10700K.
  • MSI Z490 GAMING Plus.
  • MSI RTX 2060 6 GB Gaming Z
  • HyperX Predator 3000 CL15 8x2 16 GB.
  • Corsair H110 280mm.
  • Corsair GS 800.
  • M.2 Samsung 970 EVO Plus 250GB.

İşlemci sıcaklığı yükte 85 91'lere kadar çıkıyor anlık 77 ile 91 bandından hareketli sürekli bazen 80 de çalışıyor stabil herhangi bir OC yapmadım Turbo Boost aktif 3.80 GHz ile 4.7 arasında çalışıyor kendisi 5.1'i hiç görmedim bile ısıyı düşürmek için yardımcı olabilecek biri var mı acaba? Gerekirse undervolt gerekirse düşük ısı OC sıvı soğutmam bu işlemciye yetersiz mi kalıyor acaba? Pump fan hızı 1510 Max.

4.9 GHz'de 240mm sıvı soğutmayla 56 dereceyi geçmiyor benim kullandığım sistem. Termal macunu kontrol edin. Montajda bir problem var mı?
Sıvı metal laptoplarda uygulanmıyor muydu? Ben mi yanlış biliyorum.

4.9 GHz'de 240mm sıvı soğutmayla 56 dereceyi geçmiyor benim kullandığım sistem. Termal macunu kontrol edin. Montajda bir problem var mı?

Sıvı metal laptoplarda uygulanmıyor muydu? Ben mi yanlış biliyorum.

Hocam montaj sorunsuz termal macun da öyle ekran kartı takılı değilken BIOS yüklemesi ve Windows kurulumu yaptım acaba bununla bir ilgisi var mı?

Bu sıcaklıklar normal değil. Çoğu zaman sıcaklık sorunları termal macunun fazla sürülmesinden dolayı oluyor. Termal macun işlemci üzerinde ince bir zar tabakası kadar olmalı, fazla olursa sıcaklık iyi bir şekilde iletilemez. Ayrıca soğutucu vidalarını kontrol etmeyi unutmayın. Sorun bundan kaynaklı değilse soğutucunun pompa ve fan devirlerini yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Hocam montaj sorunsuz termal macun da öyle ekran kartı takılı değilken BIOS yüklemesi ve Windows kurulumu yaptım acaba bununla bir ilgisi var mı?
Alakası bile yok. @kqqk13 hocamın da dediği gibi aşırı derecede sürülmüş macunda az sürülmüş macun kadar zararlıdır. Kullandığınız termal macunun markası nedir?

Bu sıcaklıklar normal değil. Çoğu zaman sıcaklık sorunları termal macunun fazla sürülmesinden dolayı oluyor. Termal macun işlemci üzerinde ince bir zar tabakası kadar olmalı, fazla olursa sıcaklık iyi bir şekilde iletilemez. Ayrıca soğutucu vidalarını kontrol etmeyi unutmayın. Sorun bundan kaynaklı değilse soğutucunun pompa ve fan devirlerini yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Pompa devri nasıl artırılır bildiğim kadarıyla Max hızında çalışıyor zaten 1500 RPM.

Alakası bile yok. @kqqk13 hocamın da dediği gibi aşırı derecede sürülmüş macunda az sürülmüş macun kadar zararlıdır. Kullandığınız termal macunun markası nedir?

Bilinen bir marka değil macun. Yıllardır 6700k da bile aynı macunu kullanıyorum hiç sorun yaşamadım. 10700k boşta sıcaklık seviyesi iyi 38 44 arası ama yükte 90'a uzanıyor tabii sabit kalmıyor bu ısı 75 77 82 85 88 91 92 şeklinde kademeli sürekli olarak.
Şunu fark ettim sanki Corsair H110'un sıvı pompa devri yetersiz geldi bana 1500 RPM en az 2000 RPM olmalı bu işlemci için yeni nesil sogutma gerekli sanırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı