10700KF - 10600KF: 1300 TL Farka Değer Mi?

Bütçe
3500

Schantzei

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

İşlemci konusunda kararsızım. Deneyimlerinize ve yorumlarınıza ihtiyacım var.

Genel olarak 2k'da oyun oynayacak ve belki yayın işine de girecek biriyim.

Bir kere alayım ama bir daha uzun süre arkama bakmayayım düşüncesindeyim ama bütçem de yaklaşık 3500 TL. Sistemim:
- Ekran kartı: Palit Gamingpro OC RTX 3070
- Anakart: Z490 Gaming Edge Wi-fi
- SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB
- RAM: G.Skill Ripjaws 32 GB (2x16) 3600MHz CL18
- PSU: Aerocool KCAS 750W 80+ Gold
- Kasa: MSI Gungnir 110M
- Monitör: MSI Optix MAG272CQR 27" 165Hz 1ms QHD Curved
- İşlemci: ?
- Soğutucu: ?

Mevcut bütçede;
10700KF alacak olursam kalan parayla F/P anlamında en makul seçenek olarak gördüğüm Snowman T6 Ultra CPU soğutucusunu alabileceğim.
10600KF alacak olursam kalan parayla ortalama üstü bir sıvı soğutma ve SSD yükseltmesi gibi çeşitli şekillerde artan parayı değerlendirebileceğim.

Untitled1.png

Bellek frekans desteği, çekirdek ve izlek sayısı, turbo frekansı ve önbellek konusunda 10700KF bi tık önde. Bu tabloda benim kafamı kurcalayansa çekirdek/izlek sayısındaki fark ve bellek frekans desteği, diğerleri nispeten gözardı edilebilir ölçüde sanki. Ancak aralarında 1300 TL gibi bir fark var.
Bu kullanım amaçları doğrultusunda bu bütçeyle bu işlemci+soğutucu seçeneklerinden hangisi daha makul olur?

Eğer aradaki bu farklar hissedilir şekildeyse (hem oyun içi FPS hem çoklu işlem (oyun+yayın) anlamında) 10700KF alıp birkaç ay sonra indirimde Fuma 2 gibi yine F/P bir soğutucu alabilirim. Ama göz ardı edilebilecek farklarsa bu bütçeyi farklı alanlarda değerlendirmek isterim.

Edit: Almışken tam fonksiyonlu olsun diyordum ama OC'ye ihtiyaç duyacağımı da pek düşünmüyorum. 10700F, 10700KF'den 300-400TL daha uygun, 10600KF'den de 600TL kadar pahalı. Ayrıca TDP değerleri arasında da fark çok, KF aldığım zaman daha güçlü yani daha maliyetli bir soğutucuya ihtiyacım olacak gibi. 10700F de bir seçenek konumunda.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,

İşlemci konusunda kararsızım. Deneyimlerinize ve yorumlarınıza ihtiyacım var.

Genel olarak 2K'da oyun oynayacak ve belki yayın işine de girecek biriyim.

Bir kere alayım ama bir daha uzun süre arkama bakmayayım düşüncesindeyim ama bütçem de yaklaşık 3500 TL. Sistemim:
- Ekran kartı: Palit gamingpro OC RTX 3070.
- Anakart: Z490 GAMING Edge Wi-Fi.
- SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB.
- RAM: G.Skill Ripjaws 32 GB (2x16) 3600MHz CL18.
- PSU: Aerocool KCAS 750W 80+ Gold.
- Kasa: MSI gungnir 110M.
- Monitör: MSI Optix MAG272CQR 27" 165Hz 1ms QHD Curved.
- Işlemci:?
- Soğutucu:?

Mevcut bütçede;
10700KF alacak olursam kalan parayla F/P anlamında en makul seçenek olarak gördüğüm Snowman T6 Ultra CPU soğutucusunu alabileceğim.
10600KF alacak olursam kalan parayla ortalama üstü bir sıvı soğutma ve SSD yükseltmesi gibi çeşitli şekillerde artan parayı değerlendirebileceğim.

Eki Görüntüle 764083

Bellek frekans desteği, çekirdek ve izlek sayısı, Turbo frekansı ve önbellek konusunda 10700KF bir tık önde. Bu tabloda benim kafamı kurcalayansa çekirdek/izlek sayısındaki fark ve bellek frekans desteği, diğerleri nispeten gözardı edilebilir ölçüde sanki. Ancak aralarında 1300 TL gibi bir fark var.
Bu kullanım amaçları doğrultusunda bu bütçeyle bu işlemci+soğutucu seçeneklerinden hangisi daha makul olur?

Eğer aradaki bu farklar hissedilir şekildeyse (hem oyun içi FPS hem çoklu işlem (oyun+yayın) anlamında) 10700KF alıp birkaç ay sonra indirimde fuma 2 gibi yine F/P bir soğutucu alabilirim. Ama göz ardı edilebilecek farklarsa bu bütçeyi farklı alanlarda değerlendirmek isterim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Intel tavsiye etmem AMD ısınsada çoklu çekirdek performansı olarak daha iyi.

Butcenizi yazar misiniz daha iyi bir şey toplayabilecegimden eminim.
1607077605081.png

Sogutucu olarak kalan butceniz neye yetiyorsa onu alin.

Son düzenleme:
Butcenizi yazar misiniz daha iyi bir şey toplayabilecegimden eminim.
Eki Görüntüle 764145

Sogutucu olarak kalan butceniz neye yetiyorsa onu alin.
Belirttiğim sistem parçaları şu an mevcut, Black Friday'de onlarca farklı siteyi eş zamanlı takip ettim ve F/P olarak aynı segmentteki ürünlere nazaran fiyat anlamında en uygun ürünler bunlardı.
Örneğin aldığım MSI kasa 620TL'ydi, o fiyata anca Dark Guardian alınabiliyor. Ekran kartı 5640TL, bu fiyatla bir benzeri kart imkansız. PSU da bilinen bir marka ve 80+ Gold sertifikalı, 700TL'ye aldım, bir Corsair 80+ Gold 1100TL'den aşağı değildi. Anakart da aynı şekilde 1750 TL'ye aldım, 100-200 TL farkla bile daha iyi olabilecek bir anakart yoktu. Neyse uzatmayayım, şu anki piyasa değerlerine bakıldığında farklı bir meblağ çıkabilir ve o meblağ ile belki daha iyisi de toplanabilir ama 1 hafta önceki kampanyalara nazaran toplanabilecek en düzgün sistem parçaları bunlardı diyebilirim, zira almadan önce de hem bu forumda hem başka kanallarda hep fikir aldım, kusursuz değildir ama gayet iyidir diye düşünüyorum.

Dolayısıyla "madem elinde bu var, o zaman şu şu sebepten bunu al" derseniz çok sevinirim. :)

Belirttiğim sistem parçaları şu an mevcut, Black Friday'de onlarca farklı siteyi eş zamanlı takip ettim ve F/P olarak aynı segmentteki ürünlere nazaran fiyat anlamında en uygun ürünler bunlardı.
Örneğin aldığım MSI kasa 620TL'ydi, o fiyata anca Dark Guardian alınabiliyor. PSU'da bilinen bir marka ve 80+ Gold sertifikalı, 700TL'ye aldım, bir Corsair 80+ Gold 1100TL'den aşağı değildi. Anakart da aynı şekilde 1750 TL'ye aldım, 100-200 TL farkla bile daha iyi olabilecek bir anakart yoktu. Neyse uzatmayayım, şu anki piyasa değerlerine bakıldığında farklı bir meblağ çıkabilir ve o meblağ ile belki daha iyisi de toplanabilir ama 1 hafta önceki kampanyalara nazaran toplanabilecek en düzgün sistem parçaları bunlardı diyebilirim, zira almadan önce de hem bu forumda hem başka kanallarda hep fikir aldım, kusursuz değildir ama gayet iyidir diye düşünüyorum.

Dolayısıyla "madem elinde bu var, o zaman şu şu sebepten bunu al" derseniz çok sevinirim. :)

i5 10600KF yeterli gibi duruyor, ekran karti uzerinden yayin yaparsaniz yayin için islemcinin bir onemi kalmayacak. Overclock da yapacaginizi varsayarsam eger Corsair RM750 alabilirseniz daha iyi olur.

Almışken tam fonksiyonlu olsun diyordum ama OC'ye ihtiyaç duyacağımı da pek düşünmüyorum. 10700F, 10700KF'den 300-400TL daha uygun, 10600KF'den de 600TL kadar pahalı. Ayrıca TDP değerleri arasında da fark çok, KF aldığım zaman daha güçlü yani daha maliyetli bir soğutucuya ihtiyacım olacak gibi. 10700F aslında daha mantıklı sanırım. Sizin yorumlarınız nedir?

Almışken tam fonksiyonlu olsun diyordum ama OC'ye ihtiyaç duyacağımı da pek düşünmüyorum. 10700F, 10700KF'den 300-400TL daha uygun, 10600KF'den de 600TL kadar pahalı. Ayrıca TDP değerleri arasında da fark çok, KF aldığım zaman daha güçlü yani daha maliyetli bir soğutucuya ihtiyacım olacak gibi. 10700F aslında daha mantıklı sanırım. Sizin yorumlarınız nedir?

i5 10600KF'in 5.1GHz OC haliyle esit gibi gozukuyor testlerde ama butceniz el veriyorsa alin.

10700KF alabiliyorsanız daha iyi olur, belirttiğiniz soğutucu stock frekanslarda işinizi görür diye düşünüyorum. Çoklu çekirdek performansı daha iyi i7 modelinin.

Geri
Yukarı