Çözüldü 1080 Ti sistem açıldıktan sonra yeniden başlat yapıldığında görüntü gelmemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

543929

Centipat
Merhaba.

Bilgisayarım kapalı iken normal şekilde açılıyor, ancak açıldıktan sonra "yeniden başlat" yapıldığında monitörlere görüntü veremeyebiliyor (10 yeniden başlatmada 3,4 defa yapar mutlaka). 2 monitör kullanıyorum (markaları aşağıda yazılı olacak) her iki monitörde harici ekran kartıma DP ile bağlı.

Not: Sistemi yeni topladım ( 5 gün oldu ), ekran kartım önceki kasamda takılı idi, onda hiçbir sorun yoktu. Monitörlerde ve DP kablolarda da sorun yok.

Bir türlü anlam veremedim.

Aklıma gelen tek şey, anakart PCI-e 5.0, ekran kartım ise 3.0 acaba bundan kaynaklı olabilir mi?

sistemin parçaları; (Model/Seri no)

Anakart: ROG STRIX Z690-E GAMING WIFI -
Ekran kartı: ROG-STRIX-GTX1080TI-O11G-GAMING -
Güç kaynağı: ROG-THOR-1200P -
İşlemci soğutucu: ROG RYUJIN II 360 -
Kasa: ROG Strix Helios -
RAM: Corsair dominator Platinum 6200MHz DDR5 32 GB (16gbx2) -
İşlemci: Intel i9 12900K.
Monitörler: Rampage RM165.

düzeltmek için yapılan işlemler:

BIOS güncellendi.
Temiz Windows 11 64 Bit kurulum yapıldı, tüm driverlar güncel kuruldu ve tüm işletim sistemi güncellemeleri yapıldı.
DP kabloları değiştirildi.
RAM'ler Memtest86 testine sokuldu, hem XMP açık hem de kapalı şekilde problem yok.
İşlemci stres testine sokuldu problem yok.
Oyun oynandım, herhangi bir problem oluşmadı.
Ekran kartı sökülüp tekrar takıldı.

Çözüm
Z690 anakartlar PCI-E 5.0 ve şu an bende o var, ekran karti 3.0.
Konu güncel, var mı gelişme?

Biraz geç oldu ama belirtmek isterim ki sorun çözüldü.

PCI 4.0 sisteme PCI 3.0 ekran kartı yavaş kalıyor. RTX 3080 Ti satın aldım problem kalmadı.

Başkasına faydalı olması dileği ile.
Vallahi hocam inanın aynı sorundan ben de müzdaribim. Bilgisayarı yeniden başlattığımda görüntü gelmiyor ve en az 3-4 kez reset atıyorum veya en sonunda kızıp güç düğmesine basılı tutup tekrar açıyorum öyle açılıyor. Ne ısınma sorunu var ne de herhangi başka bir sorun. Ben de B560M DS3h V2 anakart var PCI-e 4.0 destekli ve GPU olarak 1060 6 GB kullanıyorum bununla mı alakalı diye düşünmedim değil.

Asus a yazdim bu durumu anakart ve ekran karti uyumsuzlugundan diye soyledi , ekran gelmediginde pc aciliyor alt+f4 yapip asagi ok tusuna basip enter yapiyorum bu sayede tekrar yeniden baslat demis oluyorum bu sekilde ekrana goruntu vererek aciliyor. Sebebini cozebilmis degilim. Olay goruntulemede de problem yok

Asus a yazdim bu durumu anakart ve ekran karti uyumsuzlugundan diye soyledi , ekran gelmediginde pc aciliyor alt+f4 yapip asagi ok tusuna basip enter yapiyorum bu sayede tekrar yeniden baslat demis oluyorum bu sekilde ekrana goruntu vererek aciliyor. Sebebini cozebilmis degilim. Olay goruntulemede de problem yok
Hocam anakart ve ekran kartı uyumsuzluğu diye bir şey yok ki. Bende aynı sorunu yaşıyorum bir hocam vardı etiket atarım şimdi kartının soğuk lehime düştüğünü söyledi, bakalım şimdi ne diyecek? Bu arada PCI 5.0 anakart var mı?
@NipponChemiConKYCap

Z690 anakartlar PCI-E 5.0 ve şu an bende o var, ekran karti 3.0.
Konu güncel, var mı gelişme?

Biraz geç oldu ama belirtmek isterim ki sorun çözüldü.

PCI 4.0 sisteme PCI 3.0 ekran kartı yavaş kalıyor. RTX 3080 Ti satın aldım problem kalmadı.

Başkasına faydalı olması dileği ile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı