1080p LCD'de 720p Oyun Oynamak

Rosenkavalier

Hectopat
Makaleler
3
Evimde 32", 1080p FHD, Samsung marka, eski bir (2012 çıkışlı bir TV sanırım) LCD var. HDMI kablo aracılığıyla laptop görüntüsünü bu ekrana yansıtmak istiyorum. Laptopın ekranı da 1080p bu arada. Ama oynadığım bazı oyunları 720p'de oynuyorum (Performanstan dolayı, PC'im Gaming PC değil.). Eğer 1080p TV'de 72p oyun oynarsam görüntüde bulantı ve bozulma olur mu? Ayrıca ek olarak, önerebileceğiniz bir HDMI kablo var mıdır? Pahalı HDMI kabloların çok da bir olayının olmadğını biliyorum. Bu yüzden 30 TL bandında bir kablo önerirseniz çok makbule geçer.

1080p'de bile daha kötü görüntü alırsınız. Bunun sebebi malum PPI yani inç başına düşen piksel sayısı sizin laptop ekranınızdan çok daha düşük olur. Hele ki 720p'de hissettirir.
Doğru ama oturma pozisyonuna göre değişir. Arkadaşın 5 metre uzaktan oynaması halinde 720p günü kurtarır. Ama dediğiniz gibi 80cm den falan oynanırsa 1080p bile kurtarmaz.

Doğru ama oturma pozisyonuna göre değişir. Arkadaşın 5 metre uzaktan oynaması halinde 720p günü kurtarır. Ama dediğiniz gibi 80cm den falan oynanırsa 1080p bile kurtarmaz.
Bu olay da var tabi.

1080p'de bile daha kötü görüntü alırsınız. Bunun sebebi malum PPI yani inç başına düşen piksel sayısı sizin laptop ekranınızdan çok daha düşük olur. Hele ki 720p'de hissettirir.
Anlamadığım şey; bir çok insan 32'' 1080p bir monitörde/televizyonda rahatça konsol oyunları oynarken benim oynama halimde neden inç başına düşen pixeller büyük olup sıkıntı çıkarsın?
Evet mantıken bakınca ekran boyutu ve çözünürlüğü arttığı için pixeller daha belirgin olacaktır fakat gerçekten sinir bozucu mu oluyor yoksa alışılabilir ve katlanabilir düzeyde mi? YouTube'da birkaç video izledim ve 32'' TV'de oyun oynayan insanlar herhangi bir sıkıntı yaşamıyor.
Hocam yaklaşık 3 metre mesafe olacak TV ile oturma pozisyonum arasında. Yakın zamanda fırsat bulduğum zaman denemeyi planlıyorum. Sonucu buraya not düşerim unutmaz isem.

Anlamadığım şey; bir çok insan 32'' 1080p bir monitörde/televizyonda rahatça konsol oyunları oynarken benim oynama halimde neden inç başına düşen pixeller büyük olup sıkıntı çıkarsın?
Evet mantıken bakınca ekran boyutu ve çözünürlüğü arttığı için pixeller daha belirgin olacaktır fakat gerçekten sinir bozucu mu oluyor yoksa alışılabilir ve katlanabilir düzeyde mi? YouTube'da birkaç video izledim ve 32'' TV'de oyun oynayan insanlar herhangi bir sıkıntı yaşamıyor.

Hocam yaklaşık 3 metre mesafe olacak TV ile oturma pozisyonum arasında. Yakın zamanda fırsat bulduğum zaman denemeyi planlıyorum. Sonucu buraya not düşerim unutmaz isem.
O zaman sorun yok.

Benim evinde 43" 1080p TV var . Bazen laptopumu takıp ailecek oyun oynuyoruz. Sorun olmuyor. Herhangi bir kenar yumuşatma kullanmıyorum. Sorun yaşamazsiniz. 5 metre uzaktan oynuyorum.

Benim evinde 43" 1080p TV var . Bazen laptopumu takıp ailecek oyun oynuyoruz. Sorun olmuyor. Herhangi bir kenar yumuşatma kullanmıyorum. Sorun yaşamazsiniz. 5 metre uzaktan oynuyorum.
Evde nispeten daha yeni olan bir adet LG marka 2K TV var fakat o aile içinde aktif olarak kullanıldığı için ben de bu 32'' TV'yi kullanmak istiyorum. Ki zaten 720p oynadığım oyunlarda mutlaka kenar yumuşatmayı açtığım için bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Umarım PPI sıkıntı çıkarıp da ekranı blur'lu-pixelli göstermez. Deneyip göreceğiz. Sonradan birine yardımcı olur diye buraya sonucunu not düşerim. Cevabınız için teşekkürler.
Uzun bir aradan sonra bugün deneme fırsatı buldum. Sonradan ihtiyacı olup da bu konuya göz gezdiren birileri olursa diye buraya da not düşeyim;
HP marka, 1.5 metrelik bir HDMI kablo satın aldım. Ardından Full-HD ekrana sahip bir Laptop ile, yine aynı şekilde Full-HD ekran bir LCD'yi birbirine bağladım. İlk başta laptop'tan yansıtılan ekran LCD'ye tam olarak sığmıyordu. TV ayarlarından ''görüntüyü sığdır'' ayarını seçtikten sonra bu sorun ortadan kalktı. Ardından The Witcher III'ü test atmak adına oyunu açtım. Küçük bir Input Lag vardı fakat bu problemi de TV ayarlarından ''Oyun Modunu'' aktifleştirerek giderdim. Oyunu 1080p bir LCD üzerinde 720p olarak oynadım ve gözle görülür bir bulanıklık-pixelleşme göremedim. Fakat ne zaman ki ekrana biraz yaklaşsam kalite olarak laptop'un ekranından bir tık daha kalitesiz olduğunu fark ediyordum. Ancak dediğim gibi; TV ile aranızda belirli bir mesafe (3 ila 5 metre kadar) var ise çok da hissedilebilir bir fark yok. Bana göre tek sıkıntı yazı fontu küçük olan oyunların textlerini okuyabilmek. Malum, eğer miyopsanız biraz sıkıntı olabiliyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı