1080p monitörde 4K video izlemek mümkün mü?

dr1.6

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/ Müzisyen
Herkese iyi günler. Bu çözünürlük mevzusu benim kafamı karıştırmış durumda. 😅 link olarak bıraktığım monitörü kullanıyorum. Hem oyun hem de videoları Full HD çözünürlükte görmek için bu monitörü almıştım. YouTube'da video izlerken 4K'yı deneyeyim dedim ve videoyu takılmadan gayet akıcı bir şekilde oynattı. Daha üst çözünürlüklerde takılmalar oluşuyor. Ben 1080p monitörlerde 4K oynamaz oynasa da 1080p olarak görünür diye biliyordum. Fakat YouTube'da 4K açınca 1080p ile arasında görüntü olarak bir fark oluşuyor. Nedir bu durumun aslı? 😄 cevaplar için teşekkürler şimdiden. Son olarak ASUS RX5500 XT 8 GB ekran kartı kullanıyorum. Sanırım ekran kartının da video oynatma konusunda bir etkisi var.

Sorduğun soruyla alakasız ama aynı monitörden kullanıyorum ghosting sorunu var hele bir de o ekran kartıyla hiç tavsiye etmiyorum almanı. Mümkünse başka monitörler araştır.
5-6 aydır kullanıyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım henüz mağazadan da deneyerek almıştım. FreeSync falan da üstün motor olarak çalışıyor her oyunda.

5-6 aydır kullanıyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım henüz mağazadan da deneyerek almıştım. FreeSync falan da üstün motor olarak çalışıyor her oyunda.
HDMI kablosuyla bağladım 144hz alıyorum, FreeSync açılmıyor benimkinde ve gözle görülebilir seviyede ghosting var. Model numaralarına da baktım aynısı acaba neden kaynaklı monitörden monitöre farklılık gösterir mi?

Ekran Görüntüsü (1090).png

Ekran Görüntüsü (1091).png

1080p monitörde 1080p ve 8k arasında hiç bir fark göremedim, eğer 4k monitörü olan varsa 1080 ve 4k olarak ss alıp bu sahneyi atabilir mi?

HDMI kablosuyla bağladım 144hz alıyorum, FreeSync açılmıyor benimkinde ve gözle görülebilir seviyede ghosting var. Model numaralarına da baktım aynısı acaba neden kaynaklı monitörden monitöre farklılık gösterir mi?
Link bıraktığım monitör ile aynı model ise aldığınız yere bir götürün derim ben. Ben de HDMI ile kullanıyorum bir sorun yok.

Dosya Ekleri

• 4.png
    4.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 120
  • 1080.png
    1080.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 129
Çünkü 1080p videonun bitrate değeri düşük iken 4K videonun bitrate değeri daha yüksek oluyor. 1080p ekranda da 4K video izlerken yüksek bitrate'li 4K videoyu yüksek bitrate'li 1080p'ye indiriyor bu da daha güzel görüntü anlamına geliyor. Tabii yine de "Vay be" dedirtecek kadar fark istiyorsanız gerçek 4K ekranda izlemeniz lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı